Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

ANO: Gazas ziemeļos palīdzība vajadzīga 800 tūkstošiem cilvēku

Viskaļi – vieta savu sapņu piepildīšanai

Vieta sapņu piepildīšanai – kādreiz tukšajos Viskaļos šeptē mākslinieki, aktīvisti un biznesi

Mēs šeit jūtamies kā ģimenē, stāsta iepriekš pamestās ēkas Čiekurkalnā, kur savulaik atradās Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) mācību telpas, jaunie iemītnieki. Šo ēku, kurai tagad dots nosaukums "Viskaļi", šobrīd apdzīvojuši mākslinieki, labdarības organizācijas un lielāki vai mazāki radoši biznesi. Kur slēpjas "Viskaļu" burvība un radošums, un kā cilvēkiem tur izdodas piepildīt savus sapņus?

Pirms trīs gadiem biedrība "Free Riga" noslēdza līgumu ar RTU par ilgtermiņa ēkas īri Čiekurkalnā. Kopš tā brīža pirms tam neapdzīvotajā ēkā ir atgriezusies dzīvība – "Viskaļi" ir kļuvusi par mājvietu radošiem un ne tik radošiem cilvēkiem, mākslai, biznesam, sociālajai uzņēmējdarbībai un labdarībai.  

Biedrības "Free Riga" ilgtspējas un attīstības vadītāja Zane Ruģēna norādīja: "Mūs interesē, kas cilvēkus dara laimīgus, un šī ir tā vieta, tāda kā smilšu kaste vai platforma, kur cilvēki var nākt radoši darboties, veidot savstarpēju sadarbību un piedalīties kopienas aktivitātēs gan savā labā, lai veidotu šeit savu darbību, gan arī sadarboties ar citiem labākas sabiedrības labā. Mūsu mērķis biedrībai "Free Riga" ir caur tukšajām ēkām aktivizēt kopienu."

Skolotāja un māksliniece Klāra Grundšteine šeit veido uzrakstus ar asprātīgiem un īgniem tekstiem. Viņa atceras, kādi "Viskaļi" bija pirms trīs gadiem.

"Palicis dzīvīgāks. Sākumā, īpaši tāpēc, ka bija pandēmija, te vispār neviens viens otru nesatika. Tukši, tumši gaiteņi, visas telpas tukšas, visas durvis vaļā. Te varēja filmēt šausmu filmu. Tagad ir forši un draudzīgi. Kā tu izej kaut kur gaitenī, tā uzreiz var kādu satikt, parunāties," viņa skaidroja.

Turpat Klārai blakus Valters Mednieks veido animācijas un rada elektronisko mūziku. Viņš teica: "Man ļoti patīk. Tā ir tāda vieta, kur visiem projektiem un hobijiem ir daudz vietas, un ir daudz līdzīgi domājošu cilvēku, ar kuriem var izveidot kaut ko interesantu."

Savukārt Viskaļu nomniece Ulrika, kura darbojas NVO jomā, priecājas, ka ēka netiek laista postā, bet tiek apdzīvota.

"Šī ir telpa, kur cilvēkiem darīt visu kaut ko. Ko vien vēlies. Man liekas, tas ir brīnišķīgi. Tik daudz cilvēku šeit var nodarboties ar saviem sapņiem," viņa teica.

Viskaļu īrnieki šo vietu sauc par savām mājām. "Te visi cilvēki, kas to apdzīvo, – mēs tiešām jūtamies kā ģimenē," norādīja tīklu darbnīcas brīvprātīgais Aigars Strautnieks.

Viņš šeit veido maskēšanās tīklus, kas tālāk tiek sūtīt uz Ukrainu. Šajā nodarbē viņam pievienojusies arī ukrainiete Margarita. "Es dzīvoju Rīgā pusgadu. Viskaļi ir mūsu ģimene," viņa atzina.

Kā redzams, Viskaļos viss notiek un visapkārt valda dzīvība. Savu vietu zem jumta te raduši gandrīz 200 cilvēki. Šeit pat izveidota īpaša ekspozīcija, kurā izstādīti projekti, prototipi, kas nav izdevušies. Līdzīgi kā pērn, arī šogad pirms Ziemassvētkiem Viskaļos tiks rīkots neparasto mantu tirdziņš, kas jau iemantojis labas atsauksmes. Tajā būs pieejamas neparastās mantas, būs aktivitātes un mūzika, un, protams, arī iespēja kādam palīdzēt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti