Abi jaunieši Kokneses novada Iršos ar puķkopību nodarbojas vairāk nekā desmit gadus. Viss sācies ar pāris lilijām, bet tagad Edgara un viņa sievas Madaras dārzā iestādīts tūkstošiem puķu. Viņi kopīgi audzē simtiem dažādu šķirņu lilijas, dienziedes, peonijas, īrisus un hostas. Dažas no šo puķu šķirnēm pasaulē ir ļoti reti sastopamas.
"Mēs laikam vairāk tāpēc darām to darbu, jo mums tas tiešām patīk, un es domāju, ka arī izdodas,” spriež kolekcijas dārza “Madaras” saimnieks Edgars Bite.
Ar laiku šī nodarbe izvērtusies par biznesu, un Edgars, kurš pēc izglītības ir galdnieks un Lauksaimniecības universitātē mācījies par agronomu, tagad kļuvis par selekcionāru – proti, viņš veido jaunas liliju šķirnes.
"Audzējot citu selekcionāru augus, ziedus, pienāk brīdis, kad tu saproti, ka griesti ir sasniegti. Ko vēl, ja viss jau gandrīz ir. Nodarbojoties ar selekciju, iespējas ir neierobežotas un fantastiskas,” stāsta kolekcijas dārza “Madaras” saimnieks.
Tikmēr Madara pēc vairāku gadu strādāšanas finanšu jomā Rīgā sapratusi, ka tomēr grib atgriezties savā dzimtajā pusē, nevis veidot karjeru galvaspilsētā.
Dažu Madaras un Edgara kolekcijā augošo puķu cenas rakstāmas pat ar vairākām nullēm. Jebkurš interesents no abiem puķkopjiem var iegādāties stādus gan izstādēs, gan ar uzņēmuma mājaslapas palīdzību.
"Ļoti dažādi pērk - gan vienkārši cilvēki, gan cilvēki moderniem dārziem, arī ārzemju klienti ir ieinteresēti par mūsu produkciju, jo tas nav standarts,” klāstīja kolekcijas dārza “Madaras” saimniece.
Ar saviem selekcionētajiem ziediem jaunieši dodas arī uz izstādēm ārpus Latvijas. Viena Edgara radītā liliju šķirne nesen kādā izstādē atzīta par otro labāko Eiropā.
Madara un Edgars līdztekus puķu biznesam nodarbojas ar biškopību un darina vīnu, tādējādi parādot – ja grib, tad arī laukos ir iespējams attīstīt veiksmīgu uzņēmējdarbību.