Palīdzi jauniešiem, kurus līdzcilvēki izvēlas neredzēt!

Arī pēc klaiņošanas, atgriežoties mājās, saņēmu pērienu. «Dod pieci!» Artūra stāsts

Artūrs (19)  pusaudža gados mājās un skolā piedzīvoja agresijas izpausmes un dusmu lēkmes, daudz kāvās ar vienaudžiem, atradās konstantās konfliktsituācijās ar skolotājiem un vecākiem un izjuta mobingu gan no skolas biedriem, gan skolotājiem. Viņš pieci.lv atklāja savu stāstu, kā bijis riskam pakļauts jaunietis, kas ir šī gada "Dod pieci!" centrālā tēma.

"Bija brīdis, kad es dzēru, lietoju narkotikas, pīpēju zāli un ēdu tabletes. Man bija sliktas attiecības ar patēvu un mammu, un, kad man tas viss apnika, tad gāju kaut kur slēpties," stāstīja Artūrs.

Kad puisis pēc trim klaiņošanas dienām pārnāca mājās, tad saņēma kārtīgu pērienu un pārrunas ar vecākiem: "Es kā jaunietis nevarēju pateikt, ka vecāki ir slikti vai ka nevēlos darīt to, kas man tiek likts. Ja teicu, tad sekoja pēriens. Ja bastoju skolu, vai dabūju kaut vienu "n", atkal dabūju pa galvu.

Manuprāt, vecākiem būtu jāiet vecāku kursos un skolotājiem arī vajadzētu iziet kaut kādus sociālā darba kursus, lai apgūtu prasmes darbā ar jauniešiem, kuriem ir grūtāk socializēties."

Agresijas izpausmju dēļ Artūrs vienu pēc otras mainīja skolas. Otrajā klasē Artūrs zēnam no paralēlās klases salauza roku, žokli un izsita zobus: "Man vienkārši aizgāja ciet un es viņu situ, līdz sasitu." Pēc policijā iesniegtā iesnieguma un paskaidrojuma skolā Artūru sūtīja pie psihologa.

Nākamajā skolā 3. un 4. klasē Artūru apcēla klasesbiedri par to, ka zēnam bija liekais svars. Astotās klases laikā vairāk tika piedzīvoti konflikti vairs ne ar vienaudžiem, bet gan ar skolotājiem, rezultātā Artūrs netika pārcelts uz 9. klasi un tika atstāts uz otru gadu: "Es uzskatīju, ka skolotāji pret jauniešiem attiecas ļoti netaisnīgi. Direktore izsauca uz skolu mammu un pateica, ka būtu jauki, ja Artūrs skolu nomainītu. Aizgāju uz vakarskolu un tur 9. klasi pabeidzu."

Vienīgā atbalsta persona skolas gados Artūram bija mammas brālis, bet nepārtraukti zvanīt un sūdzēties pusaudzis nevēlējās. Otrajā skolā atbalstu saņēma no sociālā pedagoga:

"Psihologiem es neuzticējos, jo psihologi uzreiz visu atstāstīja mammai, un tad es, pārnācis mājās, atkal tiku pie pēriena. Līdz ar to pie skolas psihologa es vairs negāju."

Jauniešiem, kuri nonākuši līdzīgās situācijās, Artūrs novēl atrast uzticības personu, kurai jebkurā brīdī var piezvanīt un izkratīt sirdi. Kaut vai nakts vidū. "Ja ir sajūta, ka visa pasaule ir pret tevi, tad pārņem bezizejas sajūta, ka viens pats pret visu pasauli neko izdarīt nevarēsi."

Šogad sabiedriskie mediji iestājas par riskam pakļautiem jauniešiem

Sabiedrisko mediju labdarības maratons "Dod pieci!" jau desmito gadu notiks īsi pirms Ziemassvētkiem, no 15. līdz 21. decembrim, sešarpus diennaktis jeb 158 stundas raidot no īpašas stikla studijas pilsētvidē, Doma laukumā, Rīgā. Šogad labdarības maratona rīkotāji aicina apmainīt 5 eiro ziedojumu pret savu mīļāko dziesmu Latvijas Radio 5 ēterā, lai palīdzētu riskam pakļautiem jauniešiem. Statistika ir skaudra – Latvijā šobrīd ir vairāk nekā 10 tūkstoši bērnu un jauniešu jeb vidēji viens bērns no katras klases, kurš meklē patvērumu uz ielas, klaiņo, neapmeklē skolu, lieto apreibinošas vielas vai ir soļa attālumā līdz nozieguma izdarīšanai.

Maratona laikā saziedotie līdzekļi caur labdarības organizāciju Ziedot.lv nonāks pie bezpeļņas organizācijām, tai skaitā Resiliences centrs, Pusaudžu Resursu centrs, Latvijas Samariešu apvienība, Sociālā atbalsta un izglītības centrs u. c., kas sniedz profesionālu palīdzību bērniem un jauniešiem, kuri palikuši bez pienācīgas ģimenes un sabiedrības aprūpes, cietuši no vardarbības un citiem noziegumiem, saskaras ar uzvedības problēmām. Saziedotie līdzekļi sniegs viņiem nepieciešamo atbalstu, sākot no speciālistu konsultācijām, pirmās nepieciešamības lietu iegādes un beidzot ar uzticamības personas jeb mentora pakalpojumiem Kā ik gadu, arī šogad labdarības maratonā saziedotie līdzekļi 100 % apmērā tiks veltīti ziedojuma mērķim.

KUR PIETEIKT PALĪDZĪBU? VAIRĀK INFORMĀCIJAS DOD PIECI MĀJASLAPĀ

Ārkārtas tūlītēja palīdzība:

 • OPEN Radošais Centrs Ja esi nonācis grūtībās un tev ir nepieciešama palīdzība, tostarp droša apmešanās vieta un atbalsts, tad zvani vai raksti jebkurā diennakts laikā.
 • YOU+ Ja tev nepieciešams tūlītējs emocionālais atbalsts, sazinies ar YOU+ Pieejama arī droša apmešanās vieta Liepājā.
 • SAIF Sociālā atbalsta un izglītības fonds    Ja tev ir nepieciešams emocionāls un praktisks mentoru atbalsts, ģimenes asistenta atbalsts vai speciālistu (psihologs, bērnu psihiatrs u. c.) konsultācijas, sazinies.
 • Laiks jauniešiem Ja tev ir nepieciešama droša apmešanās vieta un atbalsts Bauskā / Zemgalē, tad zvani vai raksti jebkurā diennakts laikā.
   

Ja nepieciešama ilgtermiņa kompleksa palīdzība:

 • Palīdzēsim Viens Otram Sazinies ar organizāciju, ja nepieciešams praktisks sociālais un materiālais atbalsts, kā arī atbalsta persona, kura palīdzēs atrast un pierakstīties uz vizīti pie psihologa vai cita speciālista.
 • Latvijas Samariešu apvienība Ja ir nepieciešams ilgstošs psihosociāls atbalsts un dalība Jauniešu atbalsta programmā "Palēciens", sazinies.
 • Resiliences centrs Ja tev nepieciešama palīdzība atrisināt akūtus jautājumus un emocionāls atbalsts, sazinies.
 • House of Hope Ja esi 15-21 gadus vecs jaunietis un tev nepieciešams praktisks vai emocionāls atbalsts Liepājā un Dienvidkurzemē, sazinies.
 • Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācija Ja esi vecumā līdz 24 gadiem un tev nepieciešami dažāda atbalsta un sociāli pakalpojumi, sazinies.
 • Palīdzēsim.lv Ja tev ir nepieciešams emocionāls un praktisks atbalsts, mentors un/vai atbalsta persona dažādu problēmsituāciju risināšanā, sazinies.

Par labdarības maratonu "Dod pieci!"

Ik gadu labdarības maratons aktualizē kādu sabiedrībā nozīmīgu tēmu un atbalsta tās sabiedrības grupas, kurām tas ir patiesi nepieciešams. Ziedojumi līdz šim ir novirzīti vientuļiem senioriem, bērniem ar īpašām vajadzībām, vēža slimnieku sociālajai rehabilitācijai, atbalsta programmai ģimenēm, kuras vēlas audzināt bērnus no bērnu namiem, jauno vecāku mācību programmas izveidei un veselīgas piesaistes veidošanai,  neārstējami slimu cilvēku aprūpei un speciālās pārtikas iegādei, vardarbības mazināšanai ģimenēs, vides uzlabošanai cilvēkiem ar redzes, dzirdes un kustību traucējumiem, kā arī Latvijā nonākušo Ukrainas kara bēgļu bērnu atbalstam. Kopā šo gadu laikā ir saziedoti vairāk nekā 3 miljoni eiro.

Labdarības maratons "Dod pieci!" ir daļa no starptautiska projekta "Serious Request", kurā dažādās Eiropas valstīs radio dīdžeji nedēļu raida no īpašas stikla studijas, pievēršot uzmanību konkrētai labdarības maratona izraudzītai grupai vai sabiedriski nozīmīgai tēmai. Ikviens tiek aicināts ziedot līdzekļus apmaiņā pret mīļāko dziesmu radio ēterā. Latvijā šo tradīciju iedzīvināja Latvijas Radio 5 radošā komanda.

"Dod pieci!" organizē Latvijas Radio sadarbībā ar Latvijas Televīziju un sabiedrisko mediju portālu LSM.lv. Savu atbalstu labdarības maratona "Dod pieci!" norisē sniedz arī vairāk nekā 20 uzņēmumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti