Palīdzi jauniešiem, kurus līdzcilvēki izvēlas neredzēt!

Palikt stāvoklī 15 gados. Lidija saņēma rūpes un atbalstu, kas ļāva nostāties uz savām kājām

Lidijai bija tikai 15 gadu, kad viņai pieteicās pirmais bērns. Kaut arī viņa bija ļoti apmulsusi no šīs situācijas, viņa skaidri zināja, ka bērnu vēlas paturēt. No bērna tēva atbalstu viņa nesaņēma, arī pašas ģimenē bija materiāli ļoti spiedīgi apstākļi, tāpēc sociālā dienesta darbinieki ieteica viņai vērsties pēc palīdzības misijā "Pakāpieni". Viņa tur saņēma ne tikai praktisku un morālu atbalstu, bet arī vērtīgas iemaņas un zināšanas visai tālākajai dzīvei.

Lidijai bērns pieteicās 15 gados, bet saņemtais atbalsts ļāva atsperties dzīvē
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Izvēlējās paturēt bērnu

"Godīgi sakot, es nezinu, kā būtu bijis, ja es tur nenokļūtu… Ko par "Pakāpieniem" es varu pateikt? Tā ir tiešām viena no fantastiskākajām vietām, kur es jutos vienmēr mīlēta, lolota," tā tagad nu jau ar deviņu gadu distanci sacīja liepājniece Lidija Broka.

Lidija, gaidot bērnu
Lidija, gaidot bērnu

Tagad Lidijai ir 26 gadi, bet bērns viņai pieteicās pusaudžu vecumā – neilgi pirms 16. dzimšanas dienas. Viņas draugs, bērna tēvs, bija tik tikko aizbraucis peļņā uz ārzemēm, Lidija dzīvoja kopā ar mammu, patēvu un divām māsām divistabu dzīvoklī.

Pieciem cilvēkiem, kam drīz piebiedrosies arī sestais, bija par šauru, arī finansiālā situācija bija spiedīga. Apkārt skanošajās balsīs, ka jātaisa aborts, Lidija atteicās ieklausīties.

"Pastāv risks, ka sievietēm pēc pirmā aborta nevar būt vairs bērnu. To es negribēju. Es skaidri zināju, ka es noteikti gribēšu bērnus savā dzīvē. Protams, es nebiju gatava tam, ka es būšu māmiņa, es jau pati biju vēl bērna lomā. Kā mēdz teikt, bērnam radās bērns. Bet es sapratu, ka tā ir daļa no manis, nu, nē to es nevaru iznīcināt. Un, jā, es izvēlējos atstāt meitu un nekādu abortu netaisīt," pastāstīja Lidija.

Sociālajā dienestā Lidijai ieteica vērsties palīdzības misijā "Pakāpieni", kas sniedz atbalstu grūtniecēm un jaunajām māmiņām krīzes situācijās. Lidija kopā ar savu mammu devās uz Tukumu, kur darbojas misija, uz pārrunām, un drīz vien arī sāka dzīvot "Pakāpienu" Bēbīšu mājā.

Rūpes un sadzīves prasmes 

"Pabeidzu 9. klasi ar vēderu. Augustā devos uz "Pakāpieniem". Meita piedzima septembrī, es tur nodzīvoju 10 vai 11 mēnešus," atceras Lidija.

"Pakāpieni" sniedza ne tikai ļoti svarīgo praktisko un morālo atbalstu, bet bija ļoti vērtīga dzīves, sadzīves un arī mīlestības skola. Lidija joprojām ir bezgala pateicīga misijas vadītājiem Viljamam Šulcam, kurš šogad devās mūžības ceļā, un Danai Šulcei, kā arī visai misijas komandai.

"Superīgi īstenībā tur bija dzīvot. Reāli mājīgi, mīlīgi, varēja justies kā ģimenē. Tika iemācīts, kā rūpēties par bērnu, nomazgāt aiz sevis traukus, dežurēt. Mēs mācījāmies krāt naudu, lai sagatavotos savai dzīvei, lai mums būtu, piemēram, nauda pirmajai iemaksai par dzīvokli vai ko citu dzīvei svarīgu. Tu tur dzīvo, mācies visam, lai varētu tālāk iet pasaulē jau kā citāds cilvēks," pastāstīja Lidija.

Sieviete ir pārliecināta – tas, ka viņa tik agri kļuva par māmiņu un atbalstu guva tieši no "Pakāpienu" komandas, pasargāja viņu no iespējamiem sliktākiem dzīves scenārijiem.

Atbalsts grūtībās

"Daudzi manā laikā tajos padsmit gados – kāds nonāca cietumā, kāds sāka lietot narkotikas, kāds nodzērās. Reti kurš ir spējis normāli turpināt savu dzīvi – mācīties, strādāt. Es jau saprotu, ka dzīve nav nevienam viegla. Man arī dotajā brīdī ir sarežģījumi gan ar meitu, gan dēlu. Nu, katram jau dzīvē iestājas melnās strīpas, taču nevajag nolaist rokas, bet mēģināt domāt pozitīvi," pauda Lidija.

Meitai Esterei šobrīd ir deviņi gadi, bet dēlam Kristapam seši gadi, un Lidija ir ilgstošās attiecībās ar dēla tēvu, kurš rūpējas arī par Esteri. Viņa ar bērniem dzīvo Liepājā un strādā par šuvēju.

Šobrīd lielākās rūpes Lidijai sagādā cīņa par dēla veselību, jo Kristapam pirms diviem gadiem atklāja galvas audzēju. Arī šajā kritiskajā brīdī viņa saņēma atbalstu no "Pakāpieniem".

Palīdzība un cilvēcīgums

Misija "Pakāpieni" kā atbalsta sniedzēji trūcīgām ģimenēm un jaunajām māmiņām ir vieni no celmlaužiem Latvijā, jo misija darbojas jau 30 gadus.

"Pakāpienu" dibinātāja un projektu vadītāja Dana Šulce gadu gaitā novērojusi, ka cilvēkiem krīzes situācijās dažkārt pat vairāk par materiālo atbalstu ir svarīgi sajust cilvēcisku attieksmi.

"Man vienmēr ir prātā kāda ģimene, kuru mēs kādreiz apciemojām, un beigās, kad mēs gājām projām, tad šīs ģimenes mamma, kurai bija pieci bērni, kas dzīvoja ļoti trūcīgi, viņa mums teica šādus vārdus: "Paldies jums! Jūs esat pirmie, kas mūsos saskatīja cilvēkus." Šī frāze man iet gadiem cauri.

Arī māmiņu, meiteņu dzīvēs ieklausoties, liekas, ka viņas visas, absolūti visas ilgojas pēc cilvēcīguma, kura diemžēl mūsu sabiedrībā ļoti pietrūkst.

Nosodīt vai kritizēt mēs mākam, mēs mākam sastampāt ar kājām cilvēka dvēseli, bet nespējam mīlēt tādu, kuram varbūt ir atšķirīgas domas vai kurš ir spurains, vai kuram ir bijusi tik smaga bērnība, ka to visu dzirdot, liekas, kā vispār šie pusaudži ir palikuši kā cilvēki…" sacīja Šulce.

Misija "Pakāpieni" turpina sniegt atbalstu ģimenēm ar bērniem krīzes situācijās. Bēbīšu māju viņi ir slēguši, jo šobrīd ir ļoti daudz citu organizāciju, kas palīdz jaunajām māmiņām, taču, ja kāda meitene sarežģītā situācijā pie viņiem vēršas, palīdzību viņi neatsaka.

KUR PIETEIKT PALĪDZĪBU? VAIRĀK INFORMĀCIJAS DOD PIECI MĀJASLAPĀ

Ārkārtas tūlītēja palīdzība:

 • OPEN Radošais Centrs Ja esi nonācis grūtībās un tev ir nepieciešama palīdzība, tostarp droša apmešanās vieta un atbalsts, tad zvani vai raksti jebkurā diennakts laikā.
 • YOU+ Ja tev nepieciešams tūlītējs emocionālais atbalsts, sazinies ar YOU+ Pieejama arī droša apmešanās vieta Liepājā.
 • SAIF Sociālā atbalsta un izglītības fonds    Ja tev ir nepieciešams emocionāls un praktisks mentoru atbalsts, ģimenes asistenta atbalsts vai speciālistu (psihologs, bērnu psihiatrs u. c.) konsultācijas, sazinies.
 • Laiks jauniešiem Ja tev ir nepieciešama droša apmešanās vieta un atbalsts Bauskā / Zemgalē, tad zvani vai raksti jebkurā diennakts laikā.
   

Ja nepieciešama ilgtermiņa kompleksa palīdzība:

 • Palīdzēsim Viens Otram Sazinies ar organizāciju, ja nepieciešams praktisks sociālais un materiālais atbalsts, kā arī atbalsta persona, kura palīdzēs atrast un pierakstīties uz vizīti pie psihologa vai cita speciālista.
 • Latvijas Samariešu apvienība Ja ir nepieciešams ilgstošs psihosociāls atbalsts un dalība Jauniešu atbalsta programmā "Palēciens", sazinies.
 • Resiliences centrs Ja tev nepieciešama palīdzība atrisināt akūtus jautājumus un emocionāls atbalsts, sazinies.
 • House of Hope Ja esi 15-21 gadus vecs jaunietis un tev nepieciešams praktisks vai emocionāls atbalsts Liepājā un Dienvidkurzemē, sazinies.
 • Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācija Ja esi vecumā līdz 24 gadiem un tev nepieciešami dažāda atbalsta un sociāli pakalpojumi, sazinies.
 • Palīdzēsim.lv Ja tev ir nepieciešams emocionāls un praktisks atbalsts, mentors un/vai atbalsta persona dažādu problēmsituāciju risināšanā, sazinies.

Par labdarības maratonu "Dod pieci!"

Ik gadu labdarības maratons aktualizē kādu sabiedrībā nozīmīgu tēmu un atbalsta tās sabiedrības grupas, kurām tas ir patiesi nepieciešams. Ziedojumi līdz šim ir novirzīti vientuļiem senioriem, bērniem ar īpašām vajadzībām, vēža slimnieku sociālajai rehabilitācijai, atbalsta programmai ģimenēm, kuras vēlas audzināt bērnus no bērnunamiem, jauno vecāku mācību programmas izveidei un veselīgas piesaistes veidošanai,  neārstējami slimu cilvēku aprūpei un speciālās pārtikas iegādei, vardarbības mazināšanai ģimenēs, vides uzlabošanai cilvēkiem ar redzes, dzirdes un kustību traucējumiem, kā arī Latvijā nonākušo Ukrainas kara bēgļu bērnu atbalstam. Kopā šo gadu laikā ir saziedoti vairāk nekā 3 miljoni eiro.

Labdarības maratons "Dod pieci!" ir daļa no starptautiska projekta "Serious Request", kurā dažādās Eiropas valstīs radio dīdžeji nedēļu raida no īpašas stikla studijas, pievēršot uzmanību konkrētai labdarības maratona izraudzītai grupai vai sabiedriski nozīmīgai tēmai. Ikviens tiek aicināts ziedot līdzekļus apmaiņā pret mīļāko dziesmu radio ēterā. Latvijā šo tradīciju iedzīvināja Latvijas Radio 5 radošā komanda.

"Dod pieci!" organizē Latvijas Radio sadarbībā ar Latvijas Televīziju un sabiedrisko mediju portālu LSM.lv. Savu atbalstu labdarības maratona "Dod pieci!" norisē sniedz arī vairāk nekā 20 uzņēmumi.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti