RD: Lietuvas arhitektiem jāmaksā par kļūmi LNMM pārbūves projektā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 7 mēnešiem.

24 miljonus latu vērtajā Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) pārbūves projektā radušies neparedzēti izdevumi vairāk kā 300 tūkstošu latu apmērā. Atbildību par nepilnībām projektā prasīs no Lietuvas arhitektu biroja „Processoffice". Tā šodien pavēstīja projekta pasūtītājs - Rīgas dome. Nepilnību dēļ aizkavējusies jaunā pazemes apjoma izbūve, kura rakšanas laikā būvniekus pārsteidza neplānots gruntsūdeņu spiediens. Projektētāji norāda - par kļūmi atbildīgs apakšuzņēmējs, kas veica hidroģeoloģisko izpēti.

„Pazemes apjoma dziļums zemākajā punktā ir 10 metri, tie ir divi stāvi," - Mākslas muzeja būvdarbu vadītājs Valdis Koks no „Re & Re" rāda iespaidīgo bedri Nacionālā mākslas muzeja pašā malā, parka pusē, ko garāmgājēju acīm slēpj augsts būvžogs. Te būs jaunas pazemes izstāžu zāles ar stikla jumtu. Tieši tās rakšanā būvnieki uzdūrušies spiedūdeņu slānim, par ko hidroģeoloģiskā izpēte nebrīdināja. Darbus uz vairākiem mēnešiem nācās pārtraukt un mainīt būvniecības risinājumus.

Tas izmaksājis vairāk nekā 300 tūkstošus latu, atklāj Rīgas domes Īpašuma departamenta direktors Oļegs Burovs:

„Šodien es parakstīju vēstuli projektētājiem ar mūsu prasību, ņemot vērā, ka ir nepilnības projektā. Šobrīd saskaņotā summa ir 309 tūkstoši ar PVN."

„Processoffice" arhitekts Vitauts Biekša atzīst, ka tik lielos projektos neiztikt bez labojumiem, bet šajā gadījumā vainojamas kļūdas hidroģeoloģiskajā izpētē, kas neatklāja spiedūdeņu slāni. Neparedzētos izdevumus varētu segt projektētāju civiltiesiskā apdrošināšana. Turpina Vitauts Biekša:

„Situācija ir sarežģīta. Veidojot projektu, mēs pasūtījām pat divas hidroģeoloģiskās izpētes, lai gan būtu pieticis tikai ar vienu. To veica lielākās, labākās kompānijas, un mēs balstījām projektu uz šiem datiem. Tagad izrādās, ka dati bija kļūdaini un tas prasīs papildu izmaksas. Protams, mēs uzņemamies atbildību, jo mēs bijām tie, kas nolīga apakšuzņēmējus. Bet, kā jau teicu, viņu piegādātos datus pārbaudīt ir ļoti grūti."

Pēdējo hidroģeoloģisko izpēti veica uzņēmums „BMGS". Kā Latvijas Radio atzina uzņēmuma Ģeoloģijas nodaļas vadītājs Gaitis Purenkovs, spiedūdeņu slānis būvobjektā ir nevienmērīgs un urbšanas procesā to bija ļoti grūti konstatēt.

Galvassāpes būvniekiem sagādājuši ne vien gruntsūdeņi, bet arī plaisas simtgadīgajā muzeja ēkā, kas, rokot bedri, sākušas paplašināties. Tās gan tiekot uzmanītas un tālākos rakšanas darbus neapturēs, saka domes un būvnieku pārstāvji:

„Mēs turpinām kontrolēt..."

Ne dome, ne būvnieki pagaidām neprognozē, vai līdz ar šīm grūtībām vairs izdosies iekļauties sākotnējā termiņā un pabeigt muzeja pārbūvi līdz 2015.gada aprīlim. Lielāka skaidrība par to būšot vien nākampavasar. Taču vismaz viens ir skaidrs jau tagad - pēc rekonstrukcijas Nacionālais mākslas muzejs atgūs savu vēsturisko gaišpelēko krāsu ar tumšziliem logu rāmjiem un smilšakmens kolonnām.

Ziņas par to, ka LNMM rekonstrukcijas darbi buksē jau vairākus mēnešus parādījās oktobra sākumā. Darbi apstājušies, jo muzeja sienās palielinājušās esošās plaisas, tāpat darbu veikšanas laikā radušies citi sarežģījumi.

Kā ziņots, plašākie remontdarbi pēdējo simts gadu laikā LNMM ēkā sākās 11.februārī. Kopējās projekta izmaksas ir 24 miljoni latu, kas ir divreiz vairāk nekā sākotnēji plānotie 12 miljoni latu, tomēr pēc sarežģījumu rašānās ar žiem līdzekļiem varētu nepietikt.

Muzeja rekonstrukcijas darbus sākotnēji tika plānots pabeigt 2015.gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti