Īstenības izteiksme 15 minūtēs

Izmisuma zonā: Nāve ir dzīves cikla sastāvdaļa

Īstenības izteiksme 15 minūtēs

Privātā un publiskā lasīšanas telpa mūsdienās. Stāsta Ieva Zībārte

Re:Check pēta: politiķu radīti mīti, vēlme atlaist Saeimu, strādniece par propagandas seju

Kas mediķu vārdā vāc parakstus Saeimas atlaišanai un kādas intereses pārstāv?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 5 mēnešiem.

7. novembrī pie Saeimas nama pulcējās mediķi, prasot piešķirt likumā ierakstīto finansējumu algu pieaugumam. Kā viena no nākamajām protesta formām teorētiski tika pieļauta parakstu vākšana par Saeimas atlaišanu. Kamēr mediķi vēl apsvēra, viņu ideju pārķēra citi, iesniedza iniciatīvu, un trīs nedēļas vēlāk jau ir parakstījušies aptuveni 38 000. Kas ir cilvēki, kas mediķu vārdā vāc parakstus, un kādas intereses viņi patiesībā pārstāv?

ĪSUMĀ:

  • Pirmā par iespēju rosināt parakstu vākšanu Saeimas atlaišanai ierunājās mediķu arodbiedrība.
  • Taču parakstu vākšanu CVK iniciēja citas divas organizācijas  Centra partija un biedrība "Varu Latvijas tautai".
  • Kamēr mediķi vēl domāja, vai ķerties pie tik krasas protesta formas, viņu vārdā par Saeimas atlaišanu aģitēja citi.
  • Tostarp prokremliski noskaņoti radikāļi ar nerealizētām politiskajām ambīcijām, atsevišķi opozīcijas pārstāvji, brīnumūdens tirgotāji.

Kas ir parakstu vākšanas iniciatīvas iesniedzēji?

"Vai veselības aprūpe politiķiem patiešām ir prioritāte? Ja atbilde būs negatīva, tad ir jautājums, vai mēs varam turpmāk uzticēties Saeimai, kura neņem vērā valsts iedzīvotāju vairākuma viedokli par budžeta prioritātēm," tā oktobra beigās teica Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) priekšsēdētājs Valdis Keris. 

Viņa vadītā organizācija bija pirmā, kas ierunājās par iespēju rosināt parakstu vākšanu Saeimas atlaišanai. Taču tālākajai notikumu attīstībai ar mediķiem saistības bija maz. 

Ar iniciatīvu sākt parakstu vākšanu Centrālajā vēlēšanu komisijā (CVK) vērsās divas organizācijas – Centra partija un biedrība "Varu Latvijas tautai". Šo biedrību vada Igors Lukjanovs – mediju aprindās pazīstams kā cilvēks, kurš neaicināts ierodas uz dažādiem pasākumiem, lai tajos bez maksas paēstu. Viņš ir arī interneta lapas "protesti.lv" redaktors. Tā tiražē Kremļa ziņu aģentūras "Sputnik" vēstis un citus Latviju nomelnojošus materiālus.

Attēlā Igors Lukjanovs
Attēlā Igors Lukjanovs

Vairākiem Lukjanova vadītās biedrības valdes locekļiem ir arī vēlēšanu pieredze. Viņi iepriekš kandidējuši kopā ar tādiem prokremliski noskaņotiem cilvēkiem kā Jānis Kuzins un Einārs Graudiņš. Kuzins vairākkārt rīkojis protesta akcijas pret leģionāru pieminēšanu 16. martā, bet Graudiņš ir aktīvista Aleksandra Gapoņenko sabiedrotais un regulārs Latvijas noniecinātājs Krievijas medijos.

Attēlā Einārs Graudiņš (no kreisās)
Attēlā Einārs Graudiņš (no kreisās)

Attēlā Igors Lukjanovs (pa kreisi)
Attēlā Igors Lukjanovs (pa kreisi)

Savukārt Centra partiju, kas ir otra parakstu vākšanas iniciatore, vada eiroskeptiķis Normunds Grostiņš. Viņš bijis daudz un dažādās partijās, tajā skaitā Ingunas Sudrabas vadītajā partijā "No sirds Latvijai". Grostiņa sarakstā šā gada Eiroparlamenta vēlēšanās kandidēja Bundestāga deputāts no galēji labējās partijas "AFD" Voldemārs Herdts, arī iecienīts eksperts Kremļa medijos. Listē bija arī Putina politiku atbalstošā Krievijas motociklistu kluba "Nakts vilki" pārstāvis Edvīns Puķe.

Kas par parakstīšanos aģitē sociālajos tīklos? 

"Sveiki, mīļie cilvēki. Mani sauc Andris Ciekurs. Lai parakstītos par Saeimas atlaišanu, nepieciešams iet uz "Latvija.lv, slīpsvītra PV," tā sākas lapas "Gaismas tīmeklis" izplatīts videorullītis tīklā "Facebook".

Ikdienā lapa biedē cilvēkus ar mobilo sakaru tīkla 5G it kā bīstamību. "Gaismas tīmekļa" aicinājumam pieslēdzās arī Ciekura sabiedrotais, strukturētā jeb brīnumūdens tirgotājs Jānis Pļaviņš. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs viņa uzņēmumu pēc pēdējām Saeimas vēlēšanām sodīja par slēptu partijas "KPV LV" reklamēšanu. Ar video pamācību īsā laikā dalījās vairāk nekā 5000 cilvēku.

Sociālajos tīklos aktīvi strādā arī citi profesionāli protestētāji. Piemēram, Valentīns Jeremejevs, kas vēl pērn bija Latvijas Zaļās partijas Rīgas nodaļas vadītājs. Viņš bija arī pie Saeimas, kad tur notika mediķu pikets. "Kad es sapratu, ka sistēma jūs apspiež, es izvietoju aicinājumu visus nākt šeit un jūs atbalstīt."

Jeremejevs kopā ar dažiem domubiedriem iebilst pret praidu, Stambulas konvenciju, degvielas cenām, vakcināciju un daudz ko citu. "Facebook" tīklā lamā valdību, izplata viltus ziņas un sola Dieva valstību tiem, kas parakstīsies par Saeimas atlaišanu.  

Tūkstošiem atbalstītāju "Facebook" tīklā ir arī atsevišķiem opozīcijas partiju politiķiem. Atlaist Saeimu aktīvi aicina Aldis Gobzems, Aivars Lembergs, Latvijas Krievu savienības pārstāvis Andrejs Mamikins un Daugavpils mērs Andrejs Elksniņš no "Saskaņas".

Elksniņa uzsaukumu "padzīt Saeimu pie visiem velniem" vārds vārdā pārpublicēja viņam uzticamais Daugavpils laikraksts un portāls "Gorod". Tam tāpat kā vairākiem citiem krievu valodā iznākošajiem medijiem ir aktīva pozīcija šajā jautājumā. Par parakstīšanos aģitē gan portāli "Press" un "BB"(iepriekš "Vesti"), gan Kremļa finansētais "Sputnik". 

Tātad laikā, kamēr mediķi vēl tikai domāja, vai ķerties pie tik krasas protesta formas, viņu vārdā par Saeimas atlaišanu aģitēja citi – prokremliski noskaņoti radikāļi ar nerealizētām politiskajām ambīcijām, atsevišķi opozīcijas pārstāvji, brīnumūdens tirgotāji un krievu valodā rakstošie mediji.

Ar viņu ierakstiem sociālajos tīklos dalījās tūkstošiem cilvēku, un tam ir rezultāts – parakstījušies ap 38 000 cilvēku. Lai notiktu referendums par Saeimas atlaišanu, gan nepieciešams daudz vairāk – gandrīz 155 000, bet parakstīšanās aktivitāte pēdējās dienās jau būtiski noplakusi. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti