Panorāma

Pēc rekonstrukcijas durvis ver Okupācijas muzejs

Panorāma

Panorāma

Tuvu noslēgumam Zolitūdes krimināllieta apelācijas instancē

Zolitūdes traģēdijas tiesvedību apelācijas instancē turpinās ar ekspertes izvaicāšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Zolitūdes traģēdijas krimināllietas iztiesāšanā otrajā tiesu instancē veikta atkārtota dokumentu ekspertīze, par kuras secinājumiem prokuratūrai ir neskaidrības un jautājumi. Tāpēc tiesvedība tiks turpināta ar jautājumu uzdošanu ekspertīzes autorei.

ĪSUMĀ

  • Zolitūdes traģēdijas krimināllieta apelācijas instancē tuvojas noslēgumam.
  • Tad varēs pabeigt lietas izmeklēšanu un sākt tiesu debates.
  • Pabeigta ilgi gaidītā dažādu dokumentu tehniskā ekspertīze.
  • Ekspertīze sagatavota pēc iepriekš par vainīgu atzītā apsūdzētā Ivara Sergeta lūguma.
  • Tomēr lielu skaidrību tā neviesa prokuroriem.
  • Tāpēc uz nākamo sēdi aicinās ekspertīzes autori un viņu izvaicāt.

Pēc garāka pārtraukuma arvien attālinātā režīmā tiesa turpina skatīt Zolitūdes traģēdijas krimināllietu. Beidzot sagaidīta dokumentu tehniskā ekspertīze, kuru veikt lūdza ēkas būvinženieris Ivars Sergets, kurš izstrādāja sagruvušās ēkas projektu. Viņš no deviņiem apsūdzētajiem pirmajā tiesas instancē atzīts par vienīgo vainīgo, un viņam piespriesta brīvības atņemšana uz sešiem gadiem.

Valsts tiesu ekspertīžu biroja Dokumentu ekspertīžu departamentam bija jāatbild uz jautājumu par to, vai materiālu specifikācija jeb vēlāk sabrukušo kopņu detalizācija atradās mapē rasējumu parakstīšanas brīdī, vai tā pievienota pēc tam.

Sergeta aizstāvis Artūrs Zvejsalnieks skaidroja veiktās ekspertīzes nepieciešamību: “Tur konkrēti viens dokuments – saraksts ar izmantojamajiem materiāliem – bija mapītē, kas it kā ir vēlāk sabrukušo kopņu detalizācija, kuru izstrādāja SIA “Vikom industry”. Vai šis dokuments – vienīgais dokuments, kurā būtībā ir norādītas, kādas skrūves būtu izmantojamas šajā konstrukcijā – bija tur tajā brīdī, kad bija Ivara Sergeta paraksts uz visas lapas kopumā? Sergetam tiek pārmests, ka viņš it kā ir saskaņojis šo “Vikom industry” risinājumu ar tieši tādu skrūvju izmantošanu, bet, cik es saprotu, šīs ekspertīzes atbildē parādās, ka lapas, kurās norādītas konkrētās skrūves, nebija tajā parakstīšanas brīdī.”

Aizstāvim ekspertīzes secinājumi esot skaidri saprotami, tikmēr prokuratūrai ne gluži. Valsts apsūdzības uzturētājs prokurors Kaspars Cakuls norādīja, ka secinājumi lielākoties ir skaidri, tomēr ne pilnībā.

Tāpēc prokurori lūdza tiesai iespēju uzdot jautājumus ekspertīzes veicējai. Arī Sergets neiebilda ekspertes uzaicināšanai.

“Lai izslēgtu jebkādas divdomības un iespējamās neskaidrības, mēs lūdzām ekspertu klātbūtni, jo mums ir jautājumi ekspertam tieši par ekspertīzes veikšanas gaitu un izdarītajiem secinājumiem. Vienam secinājumam mums ne līdz galam ir skaidra būtība,” sacīja Cakuls.

Tiesa apmierināja prokuratūras lūgumu un noteica, ka nākamā sēde būs 15. augustā.

Vienlaikus prokurori uzskata, ka ekspertīze lietas būtību nemaina.

“Mums ir skaidra tā notikumu attīstība jau no paša sākta gala. Mums nav nekādu šaubu par to, ka konkrētā apsūdzētā vaina ir pierādīta. Un par to mums absolūti šaubu nekad nav bijis. Iepazīšanās ar šī eksperta atzinumu nekādas šaubas nerada, un mūsu pozīcija no tā nav mainījusies absolūti,” norādīja prokurors.

KONTEKSTS:

2013. gada 21. novembrī Zolitūdē, iebrūkot lielveikala "Maxima" jumtam, dzīvību zaudēja 54 cilvēki un vēl vairāki desmiti tika ievainoti. 

Lai skatītu apjomīgo krimināllietu par Zolitūdes traģēdiju, tiesa uz pirmo sēdi sanāca 2015. gada decembrī. 2019. gada jūnijā prokurors pabeidza savu debašu runu, apsūdzētajiem lūdzot piemērot maksimālos sodus. Visi apsūdzētie noliedza savu vainu.

Zolitūdes traģēdijas krimināllietu iztiesāja četrus gadus un divus mēnešus, bet kopā ar sprieduma rakstīšanu tiesvedība aizņēma gandrīz piecus gadus. To laikā notikušas 198 tiesas sēdes, 267 personas atzītas par cietušajiem.

Šajā lietā Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesa par vainīgu atzina būvinženieri Ivaru Sergetu un astoņus lietā apsūdzētos attaisnoja. Sergets un daļa cietušo spriedumu pārsūdzēja, kā arī apelācijas protestu iesnieguši prokurori.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti