Sadaļas Sadaļas

Rīta Panorāma

Zoom intervija ar aizsardzības ministru Arti Pabriku

Rīta Panorāma

Arhejs AMi un baktērija BaMi satiekas grāmatā «Pasaule mikrobu acīm»

Zoom intervija ar Valsts kontrolieri Roland Irkli

VK kritizē jauno sistēmu administratīvo sodu iekasēšanai – daudz manuāla darba un ļaunprātības riski

Vērtējot pērn ieviesto administratīvo pārkāpumu procesa atbalsta sistēmu, Valsts kontrole atklāja virkni trūkumu, tostarp daļa sodu aizvien netiek savlaicīgi iekasēti, sistēmā ir nepieciešams daudz manuālu darbību un pastāv arī ļaunprātīgu darbību riski. Par to intervijās Latvijas Radio un LTV pastāstīja valsts kontrolieris Rolands Irklis.

Intervija ar valsts kontrolieri Rolandu IrkliLatvijas Radio

VK vērtēja jauno administratīvo pārkāpumu procesa atbalsta sistēmu, kas sāka darboties pērnā gada vidū ar mērķi automatizēt administratīvo sodu uzraudzību un to iekasēšanu.

Irklis pauda, ka šī sistēma ir solis pareizajā virzienā, jo bija nepieciešams salāgot sodu administrēšanu. Taču vēl pērn sistēma nav strādājusi ideāli.

“Joprojām ir ļoti liels skaits naudassodu, kas netiek savlaicīgi iekasēti par spīti tam, ka ir iedarbināta šī sistēma.

Un pagājušajā gadā tie ir bijuši 27% jeb vairāk nekā 7 miljoni eiro, kas nav bijuši savlaicīgi iekasēti,” pastāstīja Irklis.

Turklāt novērots, ka par sodiem tiek paziņots vai atgādināts ļoti novēloti, arī lietas tiesu izpildītājiem tiek nodotas novēloti.

Tāpat elektroniskā sistēma, kurai vajadzētu automatizēt procesus, prasa diezgan daudz manuāla darba. Tas savukārt prasa ļoti lielus policijas resursus. Rezultātā notiek kavēšanās ar sodu piemērošanu un piedziņu.

Turklāt manuālās darbības rada ļaunprātīgas izmantošanas risku. Valsts kontrole secināja, ka 108 gadījumos no 309 pārbaudītajiem gadījumiem nebija iespējams izsekot tam, vai sods tiešām ir samaksāts. “Sistēmā ir ievadīta informācija par to, ka sods ir nomaksāts. Tātad kāds no iekšlietu struktūrām to bija ievadījis, bet reāli dabā nevarēja pārliecināties, ka šis maksājums ir veikts,” skaidroja Irklis.

Tāpēc Valsts kontrole iesaka pilnveidot elektronisko sistēmu, lai sekmētu sodu maksājumu identificēšanu. Tostarp iesaka izmantot jau esošos e-pakalpojumus, kas ir pieejami “csdd.lv vai “Latvija.lv”.

IeM valsts sekretārs Dimitrijs Trofimovs par VK kritikuLatvijas Radio

Komentējot VK secinājumus, Iekšlietu ministrijas (IeM) valsts sekretārs Dimitrijs Trofimovs intervijā Latvijas Radio atzina, ka jaunās sistēmas darbības sākumā bijušas “datu kvalitātes problēmas”. Decembrī gan tas esot būtiski uzlabots. IeM sola turpināt pilnveidot sistēmu.

“Droši vien cilvēki ir pieraduši pie tā, ka sodus var samaksāt, izejot [transportlīdzekļa] tehnisko apskati vienreiz gadā. Bet šī reforma paredz to, ka sods ir jānomaksā brīvprātīgi viena mēneša laikā,” norādīja Trofimovs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt