Viltus plakāti par it kā bīstamiem zirnekļiem tikuši izlīmēti mākslas vārdā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 9 mēnešiem.

Atbildību par bīstamo zirnekļu plakātu izlīmēšanu Rīgas pilsētas sabiedriskajās vietās uzņēmies mākslinieks SOME1, kurš savulaik bija viens no pretrunīgi vērtētās izstādes "Disidents" veidotājiem.

Mākslinieks no anonīma e-pasta izplatījis preses paziņojumu, kurā uzņemas "pilnu atbildību" par plakātu izlīmēšanas akciju. Akcija esot ievads izstādei, ar kuras tematiku viņš strādājot pēdējos četrus gadus, proti, viņu interesējot tēma, kā informācija ietekmē cilvēkus un sabiedrību kopumā. Savu redzējumu uz šiem procesiem mākslinieks apkopošot izstādē/akcijā, kas sabiedrības vērtēšanai tikšot nodota rudenī.

Tiešā veidā ar SOME1 aģentūrai LETA neizdevās sazināties, taču ar izstādes "Disidents" kuratora Raivja Makša Malnača starpniecību mākslinieks uzsvēra, ka topošā akcija nav saistīta ar politiku.

Taujāts, vai saskata ētikas pārkāpumus plakātu izlīmēšanā, SOME1 atbildēja, ka viņam "kā cilvēkam, kurš kalpo savam garam", svarīga ir tikai māksla un mākslā esot gan sava ētika, gan pilnīgs haoss. "Ja kāds savā mākslā cenšas būt ētisks, tad viņš apzog savu garu. Es neesmu zaglis, es esmu mākslinieks," teikts mākslinieka atbildē.

Vaicāts, kāpēc viņš neatklāj savu identitāti, SOME1 atrunājās, ka mākslinieka "identitāte ir viņa gars, kas ir viņa māksla". Aģentūrai LETA neizdevās iegūt atbildes, vai plakātu izlīmētājs bija izstādes-akcijas "Disidents" organizators Toms Jansons, kurš ir vizuāli līdzīgs policijas videokameru ierakstos piefiksētajam plakātu līmētājam.

KONTEKSTS: 

30.jūlija rītā Rīgas sabiedriskajās vietās tika izlīmēti plakāti, uz kuriem rakstīts "Uzmanību! Indīgi zirnekļi!". Plakātos bija izplatīta viltus informācija par it kā fiksētiem zirnekļu invāzijas perēkļiem, norādot nepatiesu atsauci uz Veselības inspekciju.

Rīgas pašvaldības policija paziņoja, ka videonovērošanas kamerās fiksējusi personu, kura pilsētas sabiedriskajās vietās izplatījusi viltus ziņas par pilsētā it kā konstatētiem indīgiem zirnekļiem. Videonovērošanas kameru ieraksti liecina, ka plakātu izlīmētājs ir vīrietis, kurš pārvietojies ar velosipēdu.

LETA arhīvs liecina, ka savulaik kuratoru izplatītajos preses paziņojumos SOME1 2015.gadā minēts kā viens no autoriem izstādei-akcijai "Disidents" Stūra mājā. Izstādē bija izvietota instalācija, kurā pie krusta bija piesista lelle, kas dažiem atgādināja Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu. Krievija aicināja Latviju par notikušo sniegt skaidrojumu. Tolaik pie instalācijas visbiežāk runāja tieši Jansons. Organizatori lelli nozāģēja pēc tam, kad VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) paziņoja, ka izstādes organizatori ir pārkāpuši nomas līguma noteikumus, nesankcionēti izvietojot eksponātus Stūra mājas pagalmā

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti