Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

ES neierobežos Ukrainas lauksaimniecības preču importu

Dzērienu iepakojumu depozīta sistēmai gads

Vides dienesta vadītāja: Pirmais gads ar depozīta sistēmu Latvijā vērtējams pozitīvi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 4 mēnešiem.

Pirmais gads ar depozīta sistēmu Latvijā kopumā vērtējams pozitīvi, to intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" pauda Valsts vides dienesta (VVD) vadītāja Elita Baklāne-Ansberga.

"Kopumā, ja mums jāvērtē, kā Latvijā ir izdevies ieviest [depozīta sistēmu], es to tiešām vērtētu ar pozitīvu, ar plus zīmi, jo sistēma ir darbojusies no pirmās dienas bez kādiem nopietniem traucējumiem," teica VVD vadītāja.

Viņa sacīja, ka gana motivējošs faktors iepakojuma atgriešanai sistēmā ir depozīta maksa – 10 eiro centi par vienību. "Aptaujas rāda, ka pusei iedzīvotāju 10 centu atgūšana ir būtiska, lai piedalītos sistēmā un atgrieztu šo iepakojumu. Diezgan liels iedzīvotāju skaits – vairāk nekā 40% saka, ka viņiem ir svarīgi tieši vides mērķi," stāstīja Baklāne-Ansberga.

Pēc viņas teiktā, iepakojumu atgriešanas rādītāji ir gana labi. "Pēdējos mēnešos tie ir nostabilizējušies ap 80%, kas sistēmā atgriežas," vērtēja VVD vadītāja.

Viņa klāstīja, ka saskaņā ar pēdējo 11 mēnešu datiem vidēji uz vienu Latvijas iedzīvotāju depozīta sistēmā nodotas 130 vienības, kas ir "šokējoši liels apjoms", taču šogad šis apjoms varētu būt vēl lielāks. Tas saistīts arī ar to, ka depozīta sistēmā varēs nodot sīrupu un dažādu veidu alkoholisko kokteiļu iepakojumu.

VVD vadītāja atzina, ka sistēmas vājā vieta no paša sākuma bijuši mazie tirgotāji, kam arī turpmāk būs problēmas nodrošināt pakalpojumu. Kopumā VVD līdz šim piemērojis naudas sodus vairāk nekā 20 000 eiro apmērā uzņēmumiem, kas neslēdz līgumus par dalību sistēmā.

"Šobrīd tie ir 12 uzņēmumi 47 veikalos, kur šodien netiek nodrošināta likuma izpilde, un faktiski klientiem, kas iepērkas šajos veikalos, nav iespēja ērti atgriezt [iepakojumu]. Salīdzinot ar pagājušo gadu, tās bija 144 tirdzniecības vietas, ar kurām mēs strādājām. Progress ir, bet diemžēl vēl ir atsevišķi uzņēmēji, kas ignorē likumu," teica VVD vadītāja.

Viņa sacīja, ka vakar pieņemts lēmums par vairāk nekā 8000 eiro sodu vienam šādam tirgotājam, kas, pēc Baklānes-Ansbergas teiktā, cerams "būs motivējošs faktors" tomēr piedalīties sistēmā.

KONTEKSTS:

2020. gada oktobrī valdība apstiprināja dzērienu iepakojuma depozīta sistēmas noteikumus, un tā sāka darboties 2022. gada februārī. Konkursā nolēma sistēma septiņu gadu periodā uzticēt SIA "Depozīta iepakojuma operators". Depozīta sistēmā var nodot tikai pudeles, kuras iegādātas no 1. februāra ar Latvijas depozīta sistēmas marķējumu.

Patlaban depozīta nodošanas punktos atgriežas ap 36% no apritē laistajiem depozīta iepakojumiem. Uzstādītais mērķis pirmajam gadam ir 70%.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti