VIDEO: Kuģa «Saratov» sagaidīšanas un Pagaidu valdības nokāpšanas rekonstrukcija Liepājā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Liepājas Vecajā ostmalā ceturtdien, 27. jūnijā, plkst. 18.00 rekonstruē vēsturiskos notikumus, simboliski rādot, kā pirms 100 gadiem no kuģa "Saratov" nokāpa Latvijas Pagaidu valdība. Pasākuma norises vieta iekārtota precīzi un stilistiski atbilstoši 1919. gada vēsturisko fotoattēlu piemēriem. Šo notikumu var sekot tiešraidē.

Simbolisko pagaidu valdības nokāpšanu no klāja ar svinīgajām uzrunām, dziesmām un parādi izspēlē kupls dalībnieku skaitu, piedaloties aktieriem un dažādiem mūzikas kolektīviem. 

Latvijas valdības locekļu lomas uzticētas Liepājas teātra aktieriem, bet sagaidītāju pulkā ir brīvprātīgie statisti. Ceremonijas laikā plānots ievērot vēsturiskā notikuma secību, iekļaujot repertuārā gan toreiz dziedātās dziesmas “Dievs, dod mūsu tēvu zemei” un “Latvju himnu”, gan aktieru izpildījumā atkārtojot valstsvīru uzrunas. Visas norises muzikāli pavadīs Latvijas Nacionālo bruņoto spēku štāba orķestris.

1919. gada pirmā puse Latvijā bija trauksmains laiks: Latvijas teritorijā saimniekoja gan Stučkas valdība, gan Andrieva Niedras spēki, bet Kārļa Ulmaņa vadītā Pagaidu valdība, Lielbritānijas un Francijas karakuģu sargāta, vairākas nedēļas atradās uz kuģa “Saratov” pie Liepājas.

Kārļa Ulmaņa valdības atgriešanās Liepājā bija vēsturisks notikums. Šajā laikā Andrieva Niedras valdība pārtrauca savu darbību. Jūrmalā viņa valdības ministrus arestēja pulkveža Jāņa Baloža komandētie karavīri un atlaida tikai pēc parakstu saņemšanas par atteikšanos piedalīties politikā.

Pēc miera noteikumu pieņemšanas vāciešiem Niedras valdība vairs nebija vajadzīga un tā pagaisa kā nebijusi.

Veselu nedēļu Rīgas tuvumā vācu spēki gan turpināja pretoties igauņu un latviešu spēkiem bez nekāda politiska aizsega, līdz 3. jūlijā noslēdza Strazdumuižas pamieru, piekrītot aiziet no Rīgas uz Kurzemes (to gan vācieši neizpildīja). Rezultātā Ulmaņa valdībai radās iespēja pēc pusgada pārtraukuma atgriezties Rīgā.

27. jūnijā aprit tieši simts gadu, kopš Latvijas pagaidu valdība varēja izkāpt krastā. Šie notikumi tiks godināti ar plašu pasākumu programmu Liepājā. Uz svētku norisēm liepājnieki un pilsētas viesi aicināti ierasties laikmetam atbilstošos tērpos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti