VIDEO: Apelācijas instances tiesa pasludina spriedumu Zolitūdes traģēdijas krimināllietā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 3 mēnešiem.

Otrdien, 24.janvārī, apelācijas instances tiesa pasludina nolēmumu Zolitūdes traģēdijas krimināllietā. Piedāvājam tiešraidē sekot līdzi sprieduma nolasīšanai. Paredzams, ka tas varētu ilgt vairākas stundas.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Novembrī apritēs desmit gadu, kopš, iebrūkot lielveikala "Maxima" jumtam, dzīvību zaudēja 54 cilvēki un vēl vairāki desmiti tika ievainoti. Cietušie cer sagaidīt taisnīgu tiesu, jo uzskata, ka par notikušo atbildība nav jāuzņemas tikai vienam cilvēkam. 

Kāds bija pirmās instances spriedums?

Pirmās instances tiesa uz pirmo sēdi sanāca 2015. gada decembrī, bet 2019. gada jūnijā prokurors pabeidza savu debašu runu, apsūdzētajiem, kas bija deviņas personas, lūdzot piemērot maksimālos sodus. Visi apsūdzētie noliedza savu vainu.

Zolitūdes traģēdijas krimināllietu iztiesāja četrus gadus un divus mēnešus, bet kopā ar sprieduma rakstīšanu tiesvedība aizņēma gandrīz piecus gadus. To laikā notikušas aptuveni 200 tiesas sēdes, vairāk nekā 200 personas atzītas par cietušajiem. Pirmās instances tiesa par vainīgu traģēdijā atzina vienu cilvēku – ēkas būvinženieri Ivaru Sergetu, savukārt astoņus apsūdzētos attaisnoja.

Tāpat tiesa pieņēma divus blakuslēmumus. Vienā aicināja prokuratūru lemt par kriminālprocesa sākšanu pret sabrukušās ēkas kopņu ražotāja, nu jau likvidētā SIA "Vikom Industry" bijušajām amatpersonām un darbiniekiem. Otrā blakuslēmumā konstatēja, ka prokurori nepienācīgi pildījuši savus pienākumus, veicot uzraudzību pirmstiesas izmeklēšanā, kā arī uzturot valsts apsūdzību tiesā.

Spriedums bija ļoti apjomīgs, Latvijas vēsturē viens no apjomīgākajiem – vairāk nekā 1200 lappuses. To pārsūdzēja Sergets un daļa cietušo, kā arī protestu iesniedza prokurori. Prokuratūras ieskatā būtu jāatceļ apgabaltiesas pirmās instances spriedumu par pārējo astoņu apsūdzēto atzīšanu par nevainīgiem.

Cietušie cer uz taisnīgu spriedumu

Cietušie cer sagaidīt taisnīgu spriedumu. Biedrības "Zolitūde 21.11." vadītāja Regīna Ločmele ("Saskaņa") cietušo vārdā pauda, ka par šo traģēdiju atbildību nevar prasīt tikai no viena cilvēka:

"Pa šo laiku 12 cietušie ir miruši. Ir mirusi pat viena no apsūdzētajām personām – Marika Treija.

Mēs sagaidām citādāku spriedumu, nekā tas bija rajona tiesā. Ceram, ka sodi būs tādi, kas atturēs turpmāk tos cilvēkus, no kuru darba un atbildības ir atkarīga cilvēku veselība un dzīvība, ka viņi rīkosies tā, lai pēc tam neviens neciestu, kā tas bija Zolitūdē 2013. gada 21. novembrī."

Bojāgājušo tuviniekiem un cietušajiem ticība taisnīgai tiesai noplokot. Ločmele sacīja, ka šogad būs desmit gadi kopš traģēdijas un būtu labi, ja šogad būtu spriedums, kas apmierinātu cietušos.

Ko gaidīt no sprieduma?

Tiesa var atzīt vai neatzīt krimināllietā par vainīgu Ivaru Sergetu. Tāpat tiesa var apmierināt prokuratūras prasību – atcelt pirmās instances tiesas spriedumu daļā, kurā astoņi apsūdzētie attaisnoti. Pastāv arī iespēja, ka tiek atstāts negrozīts pirmās instances tiesas spriedums.

Otrās instances tiesas spriedums būs pārsūdzams, un paredzams, ka process nenoslēgsies otrajā instancē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti