VIDEO. 14. Saeimas pirmā sēde. LTV ziņu speciālizlaidums

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Jaunievēlētā 14. Saeima otrdien, 1. novembrī, sanāca uz pirmo sēdi. Deputāti nodeva zvērestu un ievēlēja Saeimas Prezidiju. Par 14. Saeimas priekšsēdētāju kļuvis "Apvienotā saraksta" pārstāvis Edvards Smiltēns.

ĪSUMĀ:

  • Pirmo sēdi atklāja un līdz 14. Saeimas priekšsēdētāja ievēlēšanai vadīja 13. Saeimas priekšsēdētāja.
  • Uz 14. Saeimas pirmo sēdi ieradās 99 no jaunievēlētajiem 100 deputātiem. 
  • Jaunievēlētā Saeima ievēlēja balsu skaitītājus, kā arī pagaidu Mandātu, ētikas un iesniegumu komisiju.
  • Pagaidu komisija sēdē pārbaudīja vēlēšanu materiālus un sūdzības par vēlēšanām, ja tādas iesniegtas Centrālajā vēlēšanu komisijā.  
  • Komisija sagatavoja ziņojumu Saeimai par deputātu pilnvaru apstiprināšanu. 
  • Jaunievēlētie deputāti, uzņemoties amata pienākumus, deva svinīgo solījumu.
  • Vairāki deputāti zvērestu deva latgaliešu valodā, daži solījuma tekstā kļūdījās, izskanēja arī lūgšana.
  • Jaunais parlaments apstiprināja savas pilnvaras.
  • Pēc tam arī vēlēja Saeimas Prezidiju.
  • Par 14. Saeimas priekšsēdētāju kļuvis "Apvienotā saraksta" pārstāvis Edvards Smiltēns.
  • Par Saeimas priekšsēdētāja biedriem ievēlēja Zandu Kalniņu-Lukašēvicu un Jāni Grasbergu.
  • Prezidijā ievēlēja arī Saeimas sekretāru un viņa biedru.
  • No līdzšinējiem parlamentāriešiem 14. Saeimā darbu turpinās 25 deputāti.

14. Saeimas pirmājā sēdē deputāti nodevuši zvērestu un iecēluši priekšsēdētāju
00:00 / 04:13
Lejuplādēt

Atbilstoši Satversmei 14. Saeimai uz pirmo sēdi jāsanāk novembra mēneša pirmajā otrdienā – šogad 1. novembrī, kad arī izbeidzas 13. Saeimas pilnvaras.

Jaunā parlamenta pirmo sēdi atklāja un līdz 14. Saeimas priekšsēdētāja ievēlēšanai vada 13. Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība).

Atklājot Saeimas sēdi, Mūrniece apsveica deputātus, norādot, ka 14. Saeimai būs jāstrādā pie valsts drošības nostiprināšanas, kā arī nepieciešamā atbalsta sniegšanas iedzīvotājiem un uzņēmējiem.

"Šim sasaukumam būs jāstrādā īpašos apstākļos. Krievijas agresīvais karš ir ietekmējis notikumus visā pasaulē, tostarp Latvijā.

14. Saeimai būs jāturpina risināt visai būtiskus jautājumus – valsts aizsardzība, valsts iekšējā drošība, energojautājumi, neatkarība no Krievijas energoresursiem, atbalsts iedzīvotājiem un uzņēmējiem, ekonomikas attīstība.

Ļoti būtisks būs darbs arī ārpolitiskajā sfērā, atbalstot Ukrainu un atbalstot demokrātiju. Parlamentārā valstī, kur visi varas zari ir līdzsvarā, tomēr noteicošā loma ir parlamentam. 14. Saeima ir īpaša arī ar to, ka šī gada 7. novembrī sagaidīsim Saeimas simtgadi. Godāsim iedibinātās parlamentārisma tradīcijas, godāsim demokrātiju un pilnveidosim parlamentārās tradīcijas tur, kur dzīves temps un tehnoloģiju attīstība to prasa. Pats galvenais – sargāsim mūsu trīs vērtības – brīvību, demokrātiju un neatkarību. Visi kopā strādāsim Latvijas valsts labā," sacīja Mūrniece.

Uz 14. Saeimas pirmo sēdi ieradušies 99 no jaunievēlētajiem 100 deputātiem. 

Vienīgais no jaunievēlētajiem deputātiem, kurš nav ieradies uz pirmo Saeimas sēdi, ir Zaļo un Zemnieku savienības pārstāvis Gundars Daudze. Viņam zvērestu nāksies nodot kādā no nākamajām sēdēm.

Sēdes sākumā jauno Saeimas sasaukumu uzrunāja Valsts prezidents Egils Levits, norādot, ka 14. Saeima darbu sāk krīžu laikā. Levits norādīja: "Nešaubos, jums nāksies dzēst ne vienu vien krīzes ugunsgrēku."

Deputāti nodevuši zvērestu un izraudzījuši jaunu Saeimas priekšsēdētāju

Jaunievēlētā Saeima pirmajā sēdē ievēlēja balsu skaitītājus, kā arī pagaidu Mandātu, ētikas un iesniegumu komisiju. Tās locekļi komisijas sēdē pārbauda vēlēšanu materiālus un sūdzības par vēlēšanām, ja tādas iesniegtas Centrālajā vēlēšanu komisijā. Komisija sagatavo ziņojumu Saeimai par deputātu pilnvaru apstiprināšanu. 

Par Saeimas pagaidu Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas priekšsēdētāju komisijas locekļi otrdien ievēlēja Raimondu Čudaru ("Jaunā Vienotība"). Par pagaidu komisijas locekļiem ievēlēja arī Gunāru Kūtri (Zaļo un Zemnieku savienība), Juri Viļumu ("Apvienotais saraksts"), Raivi Dzintaru (Nacionālā apvienība), Svetlanu Čulkovu ("Stabilitātei!"), Antoņinu Ņenaševu ("Progresīvie") un Edmundu Zivtiņu ("Latvija pirmajā vietā").

Tad deputāta amata kandidāti, kas ievēlēti 14. Saeimā, deva svinīgu solījumu: "Es, uzņemoties Saeimas deputāta amata pienākumus, Latvijas tautas priekšā zvēru (svinīgi solu) būt uzticīgs Latvijai, stiprināt tās suverenitāti un latviešu valodu kā vienīgo valsts valodu, aizstāvēt Latviju kā neatkarīgu un demokrātisku valsti, savus pienākumus pildīt godprātīgi un pēc labākās apziņas. Es apņemos ievērot Latvijas Satversmi un likumus." Katrs jaunievēlētais deputāts solījumu apliecina ar savu parakstu. 

Piemēram, zvērests no partijas “Stabilitātei!” deputātes Glorijas Grevcovas un arī citiem parlamentāriešiem skanēja latgaliski, bet Raivis Dzintars (Nacionālā apvienība) un daži citi deputāti zvēresta teikšanas brīdī kļūdījās un viņiem nācās solījumu teikt atkārtoti. Tāpat no kādas deputātes zvēresta nodošanas brīdī izskanēja arī lūgšana. 

Pēc svinīgā solījuma došanas Saeima nobalsoja par lēmuma projektu par 14. Saeimas deputātu pilnvaru apstiprināšanu, kas apstiprināja pilnvaras 99 Saeimas sēdē reģistrētajiem deputātiem. 

Jaunievēlētā Saeima pirmajā sēdē atklātā procedūrā ar vēlēšanu zīmēm ievēlē Saeimas Prezidiju – Saeimas priekšsēdētāju, divus viņa biedrus, sekretāru un viņa biedru. 

Saeimas priekšsēdētāja amatam izvirzīja "Apvienotā saraksta" pārstāvi Smiltēnu un "Stabilitātei!" politiķi Alekseju Rosļikovu. 

Ar pārliecinošu balsu vairākumu par 14. Saeimas priekšsēdētāju kļuvis Edvards Smiltēns. 

Savukārt par Saeimas priekšsēdētāja biedriem deputāti ievēlēja “Jaunās Vienotības” pārstāvi Zandu Kalniņu-Lukašēvicu un Jāni Grasbergu no Nacionālās apvienības. Tikmēr 14. Saeimas sekretāra amatu deputāti nolēma uzticēt Zaļo un Zemnieku savienības politiķim Armandam Krauzem, bet par viņa biedru deputāti ievēlēja "Progresīvo" pārstāvi Antoņinu Ņenaševu.

Saskaņā ar Ministru kabineta iekārtas likumu līdz ar jaunievēlētās Saeimas sanākšanu uzskatāms, ka Ministru kabinets ir atkāpies, tādēļ sēdi noslēdza ar valdības paziņojumu par savu pilnvaru nolikšanu. Līdzšinējā valdība turpinās pildīt savus pienākumus līdz brīdim, kad Saeima būs izteikusi uzticību jaunajam Ministru kabinetam. 

Saeimas Sabiedrisko attiecību biroja vadītājs Juris Vīgulis LTV ziņu speciālizlaidumā atzina, ka Saeimā otrdiena ir patiešām saviļņojošs brīdis. "Tas ir demokrātijas laiks, laiks, kad ir sācies jauns sākums, jauns posms Latvijas demokrātijā. Tas nozīmē, ka parlamentārisms, demokrātija strādā."

Trīs ceturtdaļas deputātu – jaunpienācēji vai sen neredzēti Jēkaba ielas namā

14. Saeimas vēlēšanas notika 1. oktobrī, un parlamentā kopumā tika ievēlēti septiņi politiskie spēki: "Jaunā Vienotība", Zaļo un Zemnieku savienība, "Apvienotais saraksts", Nacionālā apvienība, "Stabilitātei!", "Latvija pirmajā vietā" un "Progresīvie".

No līdzšinējiem parlamentāriešiem 14. Saeimā darbu turpinās 25 deputāti. Līdz ar to trīs ceturtdaļas deputātu būs vai nu jaunpienācēji lielajā politikā, vai sen neredzēti Jēkaba ielas namā. 

No "Jaunās Vienotības" Saeimā ievēlēti Krišjānis Kariņš, Edgars Rinkēvičs, Andrejs Judins, Inese Lībiņa-Egnere, Hosams Abu Meri, Arvils Ašeradens, Zanda Kalniņa-Lukaševica, Anda Čakša, Ainars Latkovskis, Rihards Kozlovskis, Inga Bērziņa, Andrejs Ceļapīters, Raimonds Čudars, Mārtiņš Daģis, Dāvis Mārtiņš Daugavietis, Mārtiņš Felss, Inese Kalniņa, Irma Kalniņa, Jānis Patmalnieks, Uģis Rotbergs, Evika Siliņa, Agnese Krasta, Anna Rancāne, Jānis Skrastiņš, Zane Skujiņa un Agita Zariņa-Stūre.

Zaļo un Zemnieku savienību nākamajā Saeimā pārstāvēs Armands Krauze, Augusts Brigmanis, Viktors Valainis, Uldis Augulis, Andris Bērziņš, Anita Brakovska, Gundars Daudze, Juris Jakovins, Līga Kļaviņa, Līga Kozlovska, Gunārs Kūtris, Daiga Mieriņa, Harijs Rokpelnis, Andrejs Vilks, Kaspars Melnis un Jānis Vucāns.

"Apvienotā saraksta" pārstāvji nākamajā parlamenta sasaukumā būs Edvards Smiltēns, Raimonds Bergmanis, Māris Kučinskis, Edgars Tavars, Ingmārs Līdaka, Česlavs Batņa, Atis Deksnis, Andris Kulbergs, Lauris Lizbovskis, Didzis Šmits, Juris Viļums, Linda Matisone, Igors Rajevs, Māris Sprindžuks un Aiva Vīksna.

No Nacionālās apvienības nākamajā parlamenta sasaukumā strādās Raivis Dzintars, Ināra Mūrniece, Ilze Indriksone, Nauris Puntulis, Artūrs Butāns, Jānis Dombrava, Jānis Grasbergs, Aleksandrs Kiršteins, Rihards Kols, Uģis Mitrevics, Edvīns Šnore, Edmunds Teirumnieks un Jānis Vitenbergs.

No "Stabilitātei!" saraksta Saeimā ievēlēti Aleksejs Rosļikovs, Svetlana Čulkova, Glorija Grevcova, Iļja Ivanovs, Igors Judins, Jefimijs Klementjevs, Dmitrijs Kovaļenko, Nataļja Marčenko-Jodko, Viktorija Pleškāne, Viktors Pučka un Nadežda Tretjakova.

No "Progresīvajiem" 14. Saeimā strādās Kaspars Briškens, Skaidrīte Ābrama, Edmunds Cepurītis, Antoņina Ņenaševa, Leila Rasima, Jana Simanovska, Andris Sprūds, Andris Šuvajevs, Atis Švinka un Edgars Zelderis.

No "Latvija pirmajā vietā" parlamentā ievēlēti Ainārs Šlesers, Oļegs Burovs, Mārcis Jencītis, Kristaps Krištopans, Vilis Krištopans, Linda Liepiņa, Ramona Petraviča, Ričards Šlesers un Edmunds Zivtiņš.

14. Saeimas vēlēšanas izrādījās "liktenīgas" valdošajā koalīcijā ietilpstošajiem politiskajiem spēkiem "Attīstībai/Par!" un "Konservatīvajiem", kā arī krievvalodīgo elektorāta ilggadējai līderei "Saskaņai", kas nespēja pārvarēt 5% vēlēšanu barjeru un ir palikuši ārpus 14. Saeimas.

KONTEKSTS:

Iepriekšējā 13. Saeima uz pirmo sēdi sanāca 2018. gada 6. novembrī un 2022. gada 27. oktobrī aizvadīja savu pēdējo sēdi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti