Vēža zāļu «Rigvir» ražotāji uz laiku apturēs medikamenta izplatīšanu Latvijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Biotehnoloģiju uzņēmums "Rigvir grupa" uz laiku apturēs iepriekš plaši kritizēto zāļu "Rigvir" izplatīšanu Latvijas teritorijā, saglabājot spēkā esošo nacionālo reģistrāciju, informēja uzņēmumā.

Uzņēmuma izpilddirektore Kristīne Jučkoviča skaidroja, ka lēmums saistīts ar finanšu apsvērumiem -

tā pamatā nav nekādi ārkārtas apstākļi, un tas nav saistīts ar riskiem iedzīvotāju veselībai.

"Rigvir" izplatīšana Latvijā neesot rentabla, un uzņēmuma finanšu kapacitāte pašlaik esot ierobežota. Uzņēmums nevarot vienlaikus nodrošinātu gan Eiropas centralizētās reģistrācijas prasību izpildi, gan papildus administratīvo prasību izpildi turpmākai zāļu izplatīšanai Latvijā.

“Šāds lēmums ir loģisks un ekonomiski pamatots solis, kas ļauj koncentrēt investīcijas un administratīvos resursus uz Eiropas Zāļu aģentūras (EMA) saskaņotā pētījumu plāna izpildi, lai varētu tikt uzsākti 2. fāzes pētījumi EMA zonā, rezultātā nodrošinot zāļu "Rigvir" centralizētu reģistrāciju. Vienlaikus uzņēmuma akcionāriem un man šis ir personīgi smags lēmums, jo tas ietekmēs daudzus Latvijas pacientus un veselības aprūpes sistēmu kopumā," norādīja "Rigvir grupas" valdes priekšsēdētājs Jurģis Auziņš. Viņš gan uzsvēra, ka izšķiršanās ir par labu "Rigvir" attīstībai un dzīvotspējai ilgtermiņā.

Par lēmumu informēta Veselības ministrija (VM), Veselības inspekcija un Zāļu Valsts aģentūra, kam lūgts nelikt šķēršļus šobrīd krājumos esošo zāļu realizācijai, lai nodrošinātu esošajiem pacientiem uzsāktās terapijas nepārtrauktību.

Līdz ar šo uzņēmuma lēmumu aptur darbību arī Ainas Mucenieces viroterapijas fonda palīdzības pamatprogramma. Tāpat "Rigvir grupa" uz laiku vairs neuzņemsies stipendiju programmas skolēniem finansēšanu.

"Rigvir grupa" pagājušajā gadā sāka kompānijas restrukturizāciju uz biotehnoloģiju uzņēmumu, kas nozīmē vairāk resursu novirzīt produkta starptautiskai attīstībai un vīrusa substances ražošanai. Īstenojot šos plānus, pagājušā gada novembrī ekspluatācijā tika nodota specializētā vīrusu ražotne, kā arī pārdota klīnika un Starptautiskais Viroterapijas centrs. Šogad sākts vīrusa aktīvās substances laboratorijas sertifikācijas process, kā arī notiek aktīva ES fondu piesaiste un nule uzsākts pirmais starptautiskais investīciju piesaistes posms, lai kompānija spētu īstenot saskaņoto pētījumu programmu.

Viroterapija ir vēža ārstēšanas metode, kurā tiek izmantots vīruss, kurš spēj atrast un iznīcināt ļaundabīgās vēža šūnas. Iepriekš minēto vīrusu atklāja zinātniece Aina Muceniece.

Viroterapijas līdzeklis "Rigvir" paredzēts ādas vēža ārstēšanai. Zāles ir reģistrētas Latvijā, bet ne Eiropā un ASV, jo tam nepieciešama virknes prasību izpilde.

"Rigvir" efektivitāte iepriekš tikusi kritizēta. 2017. gadā trīs profesionālās ārstu organizācijas, tostarp, Latvijas Onkologu asociācija, VM un virknei citu iestāžu šogad nosūtīja apjomīgu vēstuli. Tajā apgalvots – pētījumi un publikācijas par "Rigvir" efektivitāti ir ļoti zemas kvalitātes.

Onkologi lūdza izņemt "Rigvir" no kompensējamo zāļu saraksta un valsts zāļu reģistra un pārskatīt oficiālās melanomas ārstēšanas vadlīnijas, kas paredz "Rigvir" lietošanu. Ministrija rīkoja diskusiju, lai atrisinātu situāciju, bet nekādu kompromisu starp zāļu ražotāju un kritiķiem nepanāca. LTV raidījums “De facto” noskaidroja, ka jau pavasarī pieņemts lēmums – onkologu vēstules argumentus neņemt vērā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti