De Facto

Liepājas cietuma būvniecība sadārdzinās uz pusi

De Facto

De Facto

«Rigvir» paliek kompensējamo zāļu sarakstā

Ministrija neieklausās onkologos – atstāj «Rigvir» kompensējamo zāļu sarakstā

Veselības ministrija noraidījusi onkologu lūgumu izņemt Latvijas preparātu “Rigvir” no kompensējamo zāļu saraksta un zāļu reģistra, ziņo LTV raidījums “De facto”.

Šogad janvārī trīs profesionālās ārstu organizācijas, tostarp, Latvijas Onkologu asociācija, Veselības ministrijai un virknei citu iestāžu nosūtīja apjomīgu vēstuli, kura ir “De facto” rīcībā. Tajā apgalvots – pētījumi un publikācijas par “Rigvir” efektivitāti ir ļoti zemas kvalitātes. Piemēram, vienā no pētījumiem analizētas divas pacientu grupas – vieni lietojuši “Rigvir”, bet citi ne. Vēstules autoru ieskatā šī pētījuma rezultāti apšaubāmi – “Rigvir” grupā pacienti lietojuši arī ķīmijterapiju.

Divās publikācijās pētīti nevis paši pacienti, bet vienkārši ārstu pieraksti no pacientu kartītēm, kas mēdz būt nepilnīgi, un tas nav pietiekošs līmenis, lai medikamentam varētu uzticēties. Onkologi lūdza izņemt “Rigvir” no kompensējamo zāļu saraksta un valsts zāļu reģistra un pārskatīt oficiālās melanomas ārstēšanas vadlīnijas, kas paredz “Rigvir” lietošanu.

Februārī Veselības ministrijas vadība publiski solīja pārskatīt “Rigvir” reģistrāciju un atrašanos kompensējamo zāļu sarakstā. Nu “De facto” noskaidroja, ka

jau pavasarī pieņemts lēmums – onkologu vēstules argumentus neņemt vērā.

“Viens no būtiskajiem jautājumiem, lai kaut ko mainītu zāļu reģistrācijā vai kompensācijas nosacījumos, ir skaidri pierādījumi, ka medikaments ir vai nav efektīvs, drošs, ir vai nav vairāk blakņu, nekā bijis pie reģistrācijas,” skaidro veselības ministre Anda Čakša (Zaļo un zemnieku savienības izvirzītā).

“Kādas sociālās grupas rakstīta vēstule, ka man kaut kas nepatīk, šobrīd neko nepalīdz.

Uzrādiet mums datus, ka jūsu pacientiem nestrādā šis medikaments; mums šobrīd nav, uz ko reaģēt,” piebilda ministre.

“Rigvir” holdinga attīstības direktors Kārlis Urbāns nevēlas komentēt onkologu pārmetumus – šādam jautājumam neesot sagatavojies. Viņš skaidro – uzņēmums plāno veikt kvalitatīvus klīniskus pētījumus, bet tikai, lai preparāts tiktu reģistrēts Eiropas Savienības līmenī. Lai to nozīmētu Latvijas pacientiem, pierādījumu pietiekot.

“Mums nav nepieciešami zinātniskie pierādījumi, lai redzētu efektivitāti,” saka Urbāns.

Pašlaik “Rigvir” ir piektajā vietā Latvijas pārdotāko recepšu zāļu topā. Tā pārdošanas apjomi aug daudz straujāk nekā citām populārām zālēm un pērn sasnieguši četrus miljonus eiro.  Kā kompensējamo medikamentu to saņem aptuveni 300 vēža slimnieku gadā.

7 komentāri
Monika Paberza
Cien. dakteri! Nelietojiet šīs zāles, ja tās nav efektīvas. Tad tās atmirs pašas par sevi. Nez vai Čakša pati lietotu Rigvir. Ak tad negribat publicēt komentāru, viss skaidrs
Artūrs Savickis
"“Mums nav nepieciešami zinātniskie pierādījumi, lai redzētu efektivitāti,” saka Urbāns" -- vai pēc tāda paziņojuma vispār nevajadzētu šito bodīti izkratīt līdz pēdējai vīlei, un likt uzrādīt Eiropā atzītu laboratoriju pētījumus un atzinumus par zāļu efektivitāti, līdz tam tās momentāli izvācot no aprites? Kaut kā aizdomīgi izklausās, ka Rigvir ir kādam labi samaksājis, lai zāles tiktu pirktas no nodokļu naudas.
Anonīms lietotājs 5454
Par uzpirktajiem ārstiem runājot, derētu piebilst, ka būtu interesanti iepazīties ar cēlo altruistu RigVir peļņu. Esmu gandrīz pārliecināta, ka arī tur grozās visamaz miljoni, kas Latvijai ir tīri pieklājīgs cipars. Latvijas pacientiem zāles tiek pirktas par visu iedzīvotāju kopīgo naudu, nevis eņģeļi mediķu halātos špricē tās par baltu velti, un izmisuši ārzemnieki vispār tiek slaukti uz nebēdu. Nauda nesmird? Tiešām?
Mikelis Grivins
"Kādas sociālās grupas rakstīta vēstule, ka man kaut kas nepatīk, šobrīd neko nepalīdz." Nevis kādas grupas - bet ekspertu. Nav tā, ka Liepājas ugunsdzēsēju biedrība ir izteikusi nepatiku pret šo medikamentu. Runa ir par ārstu organizācijām - cilvēkiem, kuri šos medikamentus izmanto darbā. Un, protams, ministres apgalvojumi par pētījumiem un zinātnisku pieeju secinājumu izdarīšanā ir vienkārši kliedzošs nekompetences piemērs.
Adnil2you
WOW! "Uzrādiet mums datus, ka jūsu pacientiem nestrādā šis medikaments" Vai tomēr nebūtu jābūt otrādi? uzrādiet Pietiekamus un Kvalitatīvus pierādījumus, ka medikaments STRĀDĀ un tad iekļausim. Nu nevar ignorēt speciālistu viedokli un paļauties uz aptuveniem un nekvalitatīviem ieinteresētas puses pētījumiem. Un kādus datus par RigVir nestrādāšanu viņi grib - slimības pasliktināšanos? Jau tā esam ar drausmīgu statistiku onkoloģiskajās slimībās.
Hello
Te gan jāpiebilst, ka ķīmijterapijas līdzekļa ražotāji ar savām ķīmijām pelna miljardus USD un no viņu puses darbojas spēcīgs lobijs. Ķīmijterapija nav ieinteresēta, lai pasaulē rastos kāda alternatīva tai - jo ar ķīmijterapiju ražotāji pelna miljardus. Tāpēc tā viņiem būtu katastrofa, ja uzrastos tāds RigVir, kurš tiek pārdots par 10x zemāku cenu un Latvijā vēl tiek dāvāts par brīvu velti - kīnijterapijas bizness cietīs miljonus un miljardus USD lielus zaudējumus. Tāpēc ir diezgan loģiski, ka uzpirktie ārsti visiem spēkiem cenšas cīnīties pret jebkādām ķīmijterapijas alternatīvām. Tā teikt... "nauda nesmird"... :D
Viewpoint Zero
Man šķiet, tas visu paskaidro par RigVir potenciālu: “Mums nav nepieciešami zinātniskie pierādījumi, lai redzētu efektivitāti,” saka Urbāns.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti