1:1

1:1 Gundars Rēders: Juris Pūce

1:1

1:1 Gundars Rēders: Jānis Lūsēns

Juris Pūce par 35 pašvaldību izveidi

VARAM teritoriālās reformas projekts paredz Latvijā izveidot 35 pašvaldības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavotais administratīvi teritoriālās reformas projekts paredz Latvijā izveidot 35 pašvaldības apkārt attīstības centriem, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Viens pret vienu" teica pašvaldību ministrs Juris Pūce ("Attīstībai/Par").

Pūce atzina, ka VARAM izveidotā karte lielā mērā izskatās līdzīga kādreizējai rajonu kartei. Viņaprāt, reforma ir atbalstāma, jo tikšot veidoti lielāki novadi, kas spēs veiksmīgāk veicināt attīstību reģionos, ja pie spēcīgākajiem tiks pievienoti ekonomiski vājāki novadi.

"Ekonomiski spēcīgas pašvaldības pavilktu uz augšu tādas, kuras būtu vājākas," pauda Pūce.

Ministrs skaidroja, ka lielāka pašvaldības teritorija ļautu noteikt tostarp arī racionālu skolu tīklu, kas varētu nodrošināt augstāku samaksu skolotājiem un piesaistītu kvalificētus profesionāļus.

Tāpat Pūce uzsvēra, ka, samazinot pašvaldību administratīvo aparātu, izdotos ietaupīt 120 miljonus eiro, kurus varētu novirzīt citiem mērķiem.

Intervija ar Juri Pūci
00:00 / 00:00
Lejuplādēt
Jautāts, pēc kādiem principiem noteiktas robežas, ministrs intervijā Latvijas Radio trešdien atzina, ka vērā ņemts iedzīvotāju skaits noteikta veida pakalpojumu nodrošināšanai un arī attālums iedzīvotājam no tālākās vietas attiecīgajā novadā līdz potenciālajam novada centram, lai iegūtu pakalpojumus.

 

"Mūsu aprēķini rāda, kas starp 11 000 un 15 000 cilvēku ir minimālā robeža jebkuram pakalpojumam, lai pašvaldība to varētu sniegt. Tad attālums atbilstoši ekspertu ieteikumam, ja ir līdz 50 minūtēm pavadāms ceļā, lai nokļūtu centrā, tas vēl ir pieņemams attālums.

Kaut gan tādu vietu Latvijā ir ļoti maz. Šajā piedāvājumā absolūtā vairumā gadījumu līdz centram ir 20-30 minūtes," teica Pūce.

Dokumenti

VARAM novadu reforma.docx

Lejuplādēt

5.74 MB

Ministrs gan atzina, ka līdz šim nav rēķināts, cik novados nodarbināto cilvēku reformas rezultātā paliktu bez darba. Izstrādātais teritoriālā iedalījuma piedāvājums tiks nodots izvērtēšanai pašvaldībām un citām iesaistītajām pusēm.

Pūce trešdien no rīta intervijā Latvijas Radio norādīja, ka VARAM pašreizējais piedāvājums administratīvi teritoriālajai reformai nav gala variants. Tas būs šā gada rudenī pēc diskusijām par VARAM piedāvājumu.

KONTEKSTS:

Administratīvi teritoriālā reforma ir viena no Krišjāņa Kariņa ("Jaunā Vienotība") vadītās valdības prioritātēm. Saeima martā akceptēja reformas turpināšanu.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce ("Attīstībai/Par!") atklāja, ka viens no kritērijiem novadu lielumam varētu būt bērnu skaits. Vienlaikus jau kopš iepriekšējās valdības tiek diskutēts un strādāts pie skolu tīkla sakārtošanas, lai uzlabotu vispārējās izglītības kvalitāti.

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti