Panorāma

Izjukusi Konservatīvo frakcija Rīgas domē

Panorāma

Valsts budžeta galvenā prioritāte – drošība un ārpolitika

VID ģenerāldirektorei I. Jaunzemei ļauj atgriezties amatā

Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore Jaunzeme saglabā amatu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektorei Ievai Jaunzemei par novēlotu finanšu ministra doto uzdevumu izpildi nolemts izteikt aizrādījumu. Šādu lēmumu finanšu ministrs Arvils Ašeradens ("Jaunā Vienotība") pieņēmis, pamatojoties uz disciplinārlietas izmeklēšanas komisijas atzinumu, informēja Finanšu ministrijā (FM).

VID ģenerāldirektore turpinās veikt darba pienākumus līdz pilnvaru termiņa beigām, tomēr kā nosacījumi darba turpināšanai tiks uzdoti vairāki uzdevumi, kas būs jāizpilda noteiktā termiņā un par kuru izpildes gaitu būs regulāri jāziņo ministram. Šo uzdevumu izpildes kontrole būs jāveic FM.

"Galvenais VID ģenerāldirektores uzdevums būs atjaunot VID reputāciju, un tas jādara visos līmeņos un visās pārvaldēs, īstenojot nulles tolerances pieeju korupcijas un interešu konflikta jomā.

Jāpanāk, lai kukuļņemšana muitā nekļūst par sabiedrības akceptētu normālību. Jāizdara viss, lai pasūtījuma auditi vai safabricēti kriminālprocesi iestādē nav iespējami.

Tāpat būs fundamentāli jāpārskata personālvadības politika un jāstiprina iestādes iekšējās kontroles sistēmas, lai turpmāk novērstu VID amatpersonu pārkāpumus," norādīja Ašeradens.

FM skaidroja, ka VID vadītājai tiks uzdots izstrādāt konkrētus pasākumus VID reputācijas uzlabošanas jomā un to īstenošanas plānu. Tāpat būs nepieciešams izstrādāt un ieviest VID ierēdņu ilgtermiņa pārcelšanas mehānismu, tostarp sagatavojot arī nepieciešamos normatīvo aktu grozījumus. Būtiski ir stiprināt iekšējās kontroles sistēmu un nepieļaut korupcijas un interešu konflikta gadījumus. Tāpat nepieciešams stiprināt Nodokļu un muitas policijas uzraudzību, tai skaitā izstrādājot nosacījumus papildu uzraudzībai kriminālprocesu ierosināšanai un savlaicīgai virzībai.

"Pirms lēmuma pieņemšanas tikos ar Ievu Jaunzemi, un viņa norādīja, ka sadarbībā ar VID Iekšējās drošības pārvaldi līdz šim jau paveikts nozīmīgs darbs iekšējās kontroles pilnveidošanā un noziegumu atklāšanā, kā arī ēnu ekonomikas izskaušanā.

Ir laiks, ceļot iestādes reputāciju, parādīt un pierādīt šo darbu rezultātu arī nodokļu maksātājiem un visai sabiedrībai," sacīja finanšu ministrs.

Disciplinārlietas komisijas sastāvā bija FM, KNAB un Tieslietu ministrijas ierēdņi.

"Viennozīmīgi ir skaidrs, ka nav pilnīgi viss kārtībā, par spīti ieguldītajam darbam, vēl joprojām ir, ko darīt. Tas, ko es, pirmkārt, redzu, atnākot darbā, protams, ir personāla pārvaldības jautājumi. Personāla pārvaldības jautājumi gan budžeta kontekstā, gan šo veicamo pienākumu kontekstā, gan arī runājot par... Es uzskatu, ka ir jānodrošina vēl lielāka atklātība no mūsu puses. Ir jāpārkārto darbs tādā veidā, ka tieši tā tie korupcijas riski nevarētu iestāties, jo ir pilnīgi skaidrs, kā darbiniekam ir jārīkojas, ja viņš satiekas ar nodokļu maksātāju," atzina Jaunzeme.

Jaunzeme kā trīs galvenās prioritātes nākamajā darba periodā minēja atklātību, procesu optimizāciju, kā arī VID pāreju no represīvas uz servisa iestādi.

Dienesta ģenerāldirektore amata pienākumus uzreiz pildīt vēl nesāks, viņa šobrīd atrodas darbnespējā. Pati Jaunzeme darbā atgriezties cer šī mēneša beigās, taču tas vēl būs jāsaskaņo ar ārstiem.

KONTEKSTS:

Iepriekšējais finanšu ministrs Jānis Reirs ("Jaunā Vienotība") 2022. gada septembra beigās izdeva rīkojumu par disciplinārlietas ierosināšanu un VID ģenerāldirektores Jaunzemes atstādināšanu. Uz pārbaudes laiku atstādināts arī VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktors Kaspars Podiņš. FM skaidroja, ka rīkojums ir izdots gan uz dienesta pārbaudes ziņojuma pamata, gan reaģējot uz nesenajām Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja aizturēšanām.

FM bija iecerējusi Jaunzemi rotēt uz FM Ēnu ekonomikas ierobežošanas koordinācijas departamenta direktora amatu. FM iepriekš komentēja, ka Jaunzemes rotācija nekādā veidā nav saistīta ar disciplinārlietu, bet viņa esot piemērota vakantajam amatam. Taču iepriekšējā valdība 2022. gada izskaņā atlika jautājumu par Jaunzemes pārcelšanu.

Tikmēr ilggadējais VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktors Kaspars Podiņš pagājušajā nedēļā iesniedza atlūgumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti