Panorāma

Lauku skolotājus nogurdina neapmaksātais gatavošanās laiks

Panorāma

Panorāma

J. Reirs atstādina no amata VID ģenerāldirektori

Ministrs Reirs atstādina no amata VID vadītāju Jaunzemi

Finanšu ministrs Jānis Reirs ("Jaunā Vienotība") izdevis rīkojumu par disciplinārlietas ierosināšanu un Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektores Ievas Jaunzemes atstādināšanu. Uz pārbaudes laiku atstādināts arī VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktors Kaspars Podiņš.

ĪSUMĀ:

Uz atstādināšanas laiku Jaunzeme savus darba pienākumus nevar veikt, lai netraucētu izmeklēšanas procesu.

Paziņojumā medijiem Finanšu ministrija skaidroja, ka rīkojums ir izdots gan uz dienesta pārbaudes ziņojuma pamata, gan reaģējot uz nesenajām Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) aizturēšanām VID Muitas un finanšu policijā, kā arī VID Iekšējās drošības pārvaldes veiktajām vairāku darbinieku aizturēšanām. Tās notikušas, pamatojoties uz kokrūpniecības uzņēmuma "Stiga RM" īpašnieks Andra Ramoliņa liecību pamata, ka kāda VID bijusī amatpersona viņam izteikusi piedāvājumu – ja viņš samaksāšot 100 000 eiro, būšot iespējams vienoties par aizturēšanas laiku un kratīšanām un tām sagatavoties. 

"Tas, kas ir noticis, ir nebijis gadījums. Ir aizturēta organizēta noziedzīga grupa, kas sastāv no augsta līmeņa VID darbiniekiem. Aizturētie, kuriem tiesa ir piemērojusi apcietinājumu, nav nekādi zema līmeņa inspektori vai kāds atsevišķs muitnieks, tās ir ļoti augsta līmeņa amatpersonas, kas strādā tiešā pārvaldes direktora vadībā, kurš savukārt pakļaujas tieši ģenerāldirektorei. Noziegumi, par kuriem šīs amatpersonas ir aizturētas, arī ir paši nopietnākie, kādus amatpersona vien var pieļaut. Šādā situācijā nav iedomājams, ka iestāde varētu izlikties, ka nekas nav noticis, un turpināt mierīgi strādāt tālāk," paziņojumā citēts Reirs.

Finanšu ministrs Jānis Reirs par nesaskaņām ar Ievu Jaunzemi
00:00 / 00:40
Lejuplādēt

Dienesta pārbaudē, izvērtējot VID ģenerāldirektores Jaunzemes rīcību, ir secināts, ka tā ir vērtējama kā amata pienākumu, konkrēta rīkojuma vai uzdevuma nepamatota nepildīšana vai novēlota, nolaidīga vai nekvalitatīva pildīšana. Tā rezultātā, iespējams, ir nodarīts būtisks kaitējums valsts interesēm, norādīts ministrijas paziņojumā. Reirs uzskata, ka šādi noziegumi ir varējuši notikt tikai tāpēc, ka pastāv lieli trūkumi iekšējās kontroles mehānismos un uzraudzībā.

Par VID ģenerāldirektores pienākumu izpildītāju tiks iecelta ģenerāldirektores vietniece, Informātikas pārvaldes direktore Indra Kārkliņa.

Reirs arī uzdevis lemt par VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktora Kaspara Podiņa atbildību un atstādināšanu uz pārbaudes laiku.

Arī tas tiek pamatots ar KNAB aizturēšanām VID Muitas un finanšu policijā.

"Šādi noziegumi ir varējuši notikt tikai lielu trūkumu iekšējās kontroles mehānismos un uzraudzībā dēļ. Ir nepieciešama detalizēta izmeklēšana par to, kā kaut kas tāds iestādē ir iespējams, tāpēc es esmu pieņēmis lēmumu no šodienas atstādināt VID ģenerāldirektori no amata pienākumu pildīšanas," norādīja Reirs.

Ministrs arī vērsa uzmanību, ka VID ģenerāldirektore iepriekš divas reizes ierēdņa novērtēšanā ir saņēmusi zemu novērtējumu. Pirms diviem gadiem Reiram ar Jaunzemi bija nesaskaņas, kad asi kritizēja VID vadītāju par mēģinājumiem noklusēt sabiedrībai dienesta darbinieku pārkāpumus. Jaunzeme pārmetumus noraidīja un uzsvēra, ka VID iekšējās disciplīnas uzlabošanā paveikusi tik daudz kā neviens. VID ģenerāldirektore vērsās tiesā, kura atcēla tolaik Jaunzemei piemēroto disciplinārsodu. 

"Tas nav noslēpums, ka es ar Jaunzemes kundzes darbu neesmu bijis apmierināts jau ilgstošā laikā.

Un viena no neapmierinātības jomām bija sadarbība ar sabiedrību un medijiem un to informēšana par noziegumiem. Es domāju, ka sekas un visatļautība, un nesodāmība noved pie tā, ka noziegumi aizvien turpinās," Latvijas Radio sacīja Reirs.

Finanšu ministrs Jānis Reirs
00:00 / 00:26
Lejuplādēt

Faktu par atstādināšanu no amata VID ģenerāldirektore uzzināja nevis no Reira, bet no medijiem.

Un viņas rīcībā nav rīkojums, lai uzzinātu detalizētu informāciju, Latvijas Radio pastāstīja Jaunzeme, kura šobrīd atrodas komandējumā ārpus Latvijas.

"Man tiešām ir ļoti liela vēlme izlasīt, kā caur to visu varētu izlobīt, ka nekas nav darīts vai darīts novēloti. Papīrs jau pacieš visu, bet mums ar Reira kungu ir bijusi tikšanās tiesā. Ja ierēdņi ir radījuši dokumentu, kuru pēc tam nevar aizstāvēt tiesā, tad sekas lemj tiesa. Attiecības es varu raksturot kā pret mani vērstu agresiju. Katru reizi, kad ir izdarīts kāds aizturējums vai es daru savu darbu tā, kā būtu jādara, tad katru reizi man par to tiek pārmests publiski. Tā ir ļoti liela agresija katru reizi, kad kaut kas tiek izdarīts," komentēja Jaunzeme.

VID ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme
00:00 / 00:18
Lejuplādēt

Jaunzeme norādīja arī, ka nevar ietekmēt to, ka katru brīdi pasaulē piedzimst pa kādam noziedzīgam prātam, taču tiekot darīt viss, lai tādiem cilvēkiem neatrastos vieta dienestā.

"VID vēl joprojām strādā negodīgi cilvēki, tādēļ ir Iekšējās drošības dienests, kas viņus bez kompromisiem ved ārā no sistēmas, tas ir viņu un mans darbs," sacīja amatpersona.

Par Jaunzemes atstādināšanu uz izmeklēšanas laiku nākamnedēļ lems valdība. Jaunzemei  tiks saglabāta mēnešalga un sociālās garantijas.

KONTEKSTS:

Augusta beigās KNAB publiskoja informāciju, ka veicis kriminālprocesuālas darbības vairākos objektos, tostarp VID. Šīs izmeklēšanas darbības veiktas jūnija sākumā aizdomās par iespējamu kukuļņemšanu lielā apmērā personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās. Konkrētā kriminālprocesa laikā aizturētas trīs personas, bet vēl divām personām noteiktas tiesības uz aizstāvību.

TV3 raidījums "Nekā personīga" vēstīja, ka aizdomās par koruptīvām darbībām aizturēti vismaz trīs bijušie ilggadēji VID darbinieki. Iespējams, ar viņiem sadarbojies vēl kāds kolēģis. Pret diviem pierādījumu ir tik daudz, lai viņi atrastos apcietinājumā.

Kokrūpniecības uzņēmuma "Stiga RM" īpašnieks Andris Ramoliņš atklāja, ka kāda VID bijusī amatpersona viņam izteikusi piedāvājumu – ja viņš samaksāšot 100 000 eiro, būšot iespējams vienoties par aizturēšanas laiku un kratīšanām un tām sagatavoties. Runa esot bijusi par lietu, kas ierosināta pret viņa uzņēmumu. Uzņēmēja ieskatā – safabricētu, kuru vēlāk prokurors atcēlis.

Saistībā ar aizdomām par VID amatpersonu rīcību finanšu ministrs Jānis Reirs solīja izvērtēt to atbildību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti