Dienas ziņas

Brīvlaiku vairs nepagarinās

Dienas ziņas

Tiesībsargs pārmet aprūpes centru iemītnieku apdraudēšanu

Krīze Valmierā ģimenes ārstu dēļ

Valmierā ar Covid-19 slimā ārsta aizvietotāji ir pārslogoti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 5 mēnešiem.

Šobrīd lielākās ģimenes ārsta prakses darbība Latvijā paralizēta. Valmieras ārsts Juris Jakovins smagā stāvoklī ar Covid-19 atrodas slimnīcā. Līdz ar to vairāk nekā 6000 pacientu veselības problēmu gadījumā jāmeklē cits ģimenes ārsts. Lai šiem cilvēkiem palīdzētu, nozīmēti četri citi ģimenes ārsti, kuri jau ir pārslogoti.

"Nevar šo lielo cilvēku daudzumu [pieņemt], mums pašiem darba ir gana. Jāmeklē cilvēki, kas strādā, varbūt pat divi, varbūt trīs," sacīja ģimenes ārste Inga Grunte.

Viņa pastāstīja, ka savā praksē piekritusi pieņemt tikai bērnus. Taču jau saņēmusi arī pieaugušo pacientu zvanus no daktera Jakovina prakses. Mediķe uzskata, ka Valmierā izvērtusies pamatīga primārās veselības aprūpes krīze.

"Nav jau visi Jakovina pacienti Pārgaujā, ir no ārpuses, un vairāk šeit skatīsies pie savas dzīves vietas dakterus, ka tie tomēr arī pieņemtu tos pacientus," sacīja ārste. Viņa teica, ka ir tiesīga cilvēkiem sniegt vienīgi konsultācijas, nevis izrakstīt, piemēram, valsts kompensējamos medikamentus vai nosūtīt uz speciālistu konsultācijām.

"Ja tur specifiski medikamenti vai viņiem valsts [kompensētās] zāles vajadzīgas, man vajadzīgi kādi dokumenti… Es arī pie e-veselības netieku, neredzu nekādus datus, tur nedrīkst iet skatīties, kas tur ir bijis, [jāievēro] datu drošība," sacīja Grunte.

Nacionālajā veselības dienestā gan sacīja, ka citi ģimenes ārsti varēšot izrakstīt medikamentus un nosūtījumus. Lai krīze neizvērstos ilgstoši, daktera Jakovina vietā meklēs citu ģimenes ārstu.

Situācijas nopietnību apzinās arī Valmieras pilsētas pašvaldība un aicina cilvēkus būt atbildīgiem.

Valmierā esot reģistrētas 14 ģimenes ārstu prakses, tāpēc pašvaldībā cer, ka palīdzību nevienam neatteiks.

"Apzinoties situācijas nopietnību, es lūgtu visus ārstus iesaistīties šīs problēmas risināšanā, būt atsaucīgiem un palīdzēt pacientiem, kuri ir palikuši bez aprūpes," sacīja Valmieras pilsētas pašvaldības priekšsēdētājs Jānis Baiks ("Valmierai un Vidzemei").

Ģimenes ārsti, kuri šajā laikā aizvieto Juri Jakovinu, ikvienu pacientu aicina vispirms sazināties telefoniski. Tāpat ikvienam pieejams arī ģimenes ārstu konsultatīvais tālrunis 66016001, kas darbojas arī ārpus darba laika un brīvdienās.

KONTEKSTS:

Slimību profilakses un kontroles centrs epidemioloģiskās izmeklēšanas laikā ieguvis informāciju, ka ģimenes ārsts Juris Jakovins, kurš pacientus apkalpo gan Valmierā, gan Rencēnos, pieņēmis pacientus, lai gan viņam bijuši Covid-19 saslimšanas simptomi. Valmierā un Rencēnos pieejama papildu Covid-19 testēšana, lai visas Jakovina kontaktpersonas varētu pārbaudīt, vai nav inficējušās ar koronavīrusu.

Par Jakovina rīcību, ejot uz darbu ar Covid-19 simptomiem, pārbaudi sākusi Valsts policija.

2017. gadā LTV raidījums “Aizliegtais paņēmiens” vēstīja, ka Juris Jakovins ir ārsts ar vislielāko pacientu skaitu savā praksē – toreiz vairāk nekā 7300 pacientu.

Ieteikumi un rīcība kontaktpersonām atrodama šeit.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti