Dienas notikumu apskats

Zolitūdes ēkas īpašnieks "Tineo" pieprasa 4,4 miljonu eiro kompensāciju

Dienas notikumu apskats

Irāna vēlas sadarboties ar Latviju tranzīta un transporta jomā

Valsts vairs nefinansēs privāto bērnudārzu un aukļu pakalpojuma nodrošināšanu

Vairākas pašvaldības sola segt privāto bērnudārzu līdzfinansējumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 11 mēnešiem.

Turpmāk valsts vairs nefinansēs privāto bērnudārzu un aukļu pakalpojuma nodrošināšanu. Tas nozīmē, ka valsts atbalsta sniegšana pašvaldību pirmsskolas iestāžu rindu likvidēšanai netiks turpināta. Vairākas pašvaldības sola segt līdzmaksājumus no sava budžeta. Piemēram, Rīgas pašvaldības līdzmaksājums par aukļu pakalpojumu būšot 116 eiro apmērā, bet privātajiem bērnudārziem 173 eiro apmērā.

Visām pašvaldībām nu ir jārod iespēju līdzfinansēt privāto bērnudārzu, jo likums nosaka vienlīdzīgu pieejamību pirmsskolas izglītībai. Vairākas pašvaldības sola segt līdzmaksājumus no sava budžeta, taču katrā vietā tas ir atšķirīgs. Tādēļ starpība, kura būs jāpiemaksā pašiem vecākiem pašvaldībās arī atšķirsies.

No trešdienas, 1.jūnija, tiek pārtraukts privāto bērnudārzu valsts līdzfinansējums pašvaldībām. Tiesībsarga biroja bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere bažījas, ka tas varētu radīt bērnudārzu pieejamības problēmas, jo skar bērnu tiesības iegūt pirmsskolas izglītību bezmaksas.

„Varētu vēlēties aktīvāku valsts un galvenokārt pašvaldības rīcību, lai stāvokli uzlabotu. Šodien īpaši aktuāli ir jautājumi par tiesībām iegūt pirmsskolas izglītību bez maksas jeb par bērnudārzu pieejamību, jo no šodienas tiek pārtraukts valsts līdzfinansējums. Un tiem vecākiem, kuru bērniem nav vietu pašvaldības bērnudārzā, no šodienas vajadzēs maksāt krietni vairāk privātajam bērnudārzam,” atzīst Grāvere.

Rīgas Domes izglītības kultūras departamenta pārstāve Sarmīte Baltmane skaidro, ka valsts atbalsts tiek pārtraukts gan privātajiem bērnudārziem, gan auklēm. Rīgā šos abus pakalpojumus turpmāk finansēšot pašvaldība no saviem līdzekļiem. Par aukļu pakalpojumu Rīgas pašvaldības līdzmaksājums būšot 116 eiro apmērā, bet privātajiem bērnudārziem 173 eiro apmērā.

„Majaslapā e-skola.lv sadaļā „Aukļu pakalpojumi” ir publicēti soli pa solim tie noteikumi, kas vispirms jāizdara auklēm un pēc tam vecākiem. Šobrīd departamentā ir bijušas 38 aukles, bet ir informācija, ka Rīgā bērnu uzraudzības pakalpojumu saņem aptuveni 110 bērnu. Liela daļa no bērnu vecākiem ir saņēmuši uzaicinājumu pašvaldības bērnudārzā ar 1.septembri. Tā kā mazos vēl šos trīs mēnešus vajadzēs pieskatīt, būs liels pieprasījums, bet pēc 1.septembra tas var samazināties pat uz pusi,” spriež Baltmane.

Savukārt Jūrmalas mērs Gatis Truksnis norāda, ka pašvaldībā gan neesot lielu rindu uz pašvaldību bērnudārziem. Valsts līdzmaksājuma pārtraukšana Jūrmalas budžetā būšot jūtama, bet arī šī pašvaldība plāno segt vecākiem izmaksas, kuras līdz šim nodrošināja valsts.

„Kuri paliek aiz strīpas un kuriem jāiet uz privāto bērnudārzu – protams, ka viņi ne ar ko nav sliktāki, nedrīkstētu maksāt vairāk. Cita lieta, ka jāpaskatās stingrāk kārtība, lai nav tā, ka vecāki atsakās no tuvākā vai nedaudz tālāk pašvaldības bērnudārza, bet izvēlas privāto bērnudārzu un tad saka pašvaldībai – maksājiet. Lai nebūtu tā, ka pašvaldības bērnudārzi nav piepildīti, ber piepildīti privātie bērnudārzi, kur pašvaldībai ir jāmaksā, - tā nedrīkstētu būt,” saka Truksnis.

Latvijas privāto pirmsskolu biedrības pārstāve Daina Kājiņa apstiprina, ka valsts atbalsta pārtraukšanā vecākiem nebūt nav jaunums. Patlaban problēma ir ar līdzfinansējuma aprēķinu, kas ir ļoti atšķirīgs pašvaldībās, neskatoties uz to, ka ir vienota metodoloģija.

Valsts aprēķinātais atbalsta apmērs par vienu bērnu mēnesī ir 228 eiro Rīgas plānošanas reģionā un 185 eiro ārpus Rīgas plānošanas reģiona. Ja privātā bērnudārza maksa ir lielāka, starpība jāsedz vecākiem. Taču daudzās pašvaldībās atbalsts nesasniedzot iepriekš minēto un vecāku līdzmaksājumi atšķirsies.

Līdz 31.maijam darbojās valsts atbalsta programma privāto pirmsskolas izglītības iestāžu un aukļu līdzfinansēšanai. Trīs gadu laikā, kopš valsts finansējusi vietu privātā bērnudārzā, rindu problēma gan nav atrisināta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti