Torņakalnā atklāts pabeigtais piemiņas memoriāls komunistiskā terora upuru piemiņai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem un 3 mēnešiem.

Sākotnējā mākslinieciskā iecere līdz galam realizēta tikai šogad. Tās autori ir tēlnieks Pauls Jaunzems un arhitekts Juris Poga. 2001. gadā atklāto centrālo skulptūru grupu "Putenī" papildina akmeņi ar izsūtījuma vietu nosaukumiem un informatīvas stikla plāksnes.

Torņakalnā pilnībā pabeigts memoriāls Komunistiskā režīma terora upuriem. Memoriāls tika atklāts 2001. gadā. Sākotnējā mākslinieciskā iecere līdz galam realizēta tikai šogad. Tās autori ir tēlnieks Pauls Jaunzems un arhitekts Juris Poga. 2001. gadā atklāto centrālo skulptūru grupu "Putenī" papildina akmeņi ar izsūtījuma vietu nosaukumiem un informatīvas stikla plāksnes.

Netālu no Torņakalna dzelzceļa stacijas sliedēm atrodas piemiņas plāksne. Tā vēsta: No Latvijas uz Sibīriju 1941. gadā izveda 15 tūkstošus iedzīvotāju, 1949.gadā - 42 tūkstošus. Blakus lopu vagonam, kādos no šejienes aizveda represētos, un piemiņas akmenim, 11 gadus līdz galam nepabeigts stāvēja komunistiskā režīma terora upuriem veltītais memoriāls "Putenī". Šodien atklāta memoriāla otrā kārta.

Savā uzrunā Rīgas mērs Nils Ušakovs norādīja, ka Staļina režīma noziegumus pret Latvijas tautu nedrīkst aizmirst. Ušakovs atvainojās visiem represētajiem, ka memoriāla pabeigšana prasīja tik ilgu laiku.

No Rīgas pašvaldības šā gada budžeta izlietoti 53 tūkstoši latu pieminekļa tēlnieciskās daļas darbiem. Vēl 122 tūkstošus prasīja teritorijas labiekārtošanas darbi, izgaismojums un videonovērošana, kā arī informatīvi stikla paneļi. Tajos kartē attēloti visas izsūtījumu vietas, norādīti gada skaitļi un represēto skaits.

Šobrīd jau ir uzsākti plānošanas darbi teritorijas pilnveidošanas trešajai kārtai. Tajā līdz 2015. gadam paredzēts atjaunot Torņakalna stacijas ēku. Papildus ikdienas funkcijām, stacijas ēkā plāno ierīkot vēsturiskas ekspozīcijas, tūrisma centru un rīkot pasākumus, stāsta Rīgas Pieminekļu aģentūras direktors Guntis Gailītis. Gailītis uzskata, ka šis memoriāls attiecas uz visu Latvijas sabiedrību kopumā. Pieminekļa atklāšanas pasākumā to iesvētīja arhibīskaps Jānis Vanags.

Foto: E.Pālens/LETA

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti