Dienas notikumu apskats

Vairāk nekā 40 patvēruma meklētāji noslīkuši cenšoties sasniegt Grieķiju

Dienas notikumu apskats

No amata atkāpies Finanšu un kapitāla tirgus komisijas priekšsēdētājs Kristaps Zakulis

Topošā koalīcija atbalsta Kučinska valdības deklarācijas prioritātes

Topošā koalīcija atbalsta Kučinska valdības deklarācijas prioritātes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 3 mēnešiem.

Premjera amata kandidāta Māra Kučinska (Zaļo un Zemnieku savienība) piedāvātajām prioritātēm nākamās valdības darbā potenciālie koalīcijas partneri neiebilst. Tas kļuva skaidrs pēc piektdienas, 22.janvāra, sanāksmes par valdības deklarācijas projektu, kurā Kučinska vadībā darbojās gan "Vienotības", gan Nacionālās apvienības pārstāvji.

Darbu pie deklarāciju iecerēts pabeigt pēc nedēļas, un līdz tam Kučinskis cer ar "Vienotību" panākt vienošanos par ministru amatu sadalījumu valdībā.

Lai gan Kučinska izstrādātais valdības deklarācijas melnraksts jau bija paspējis noplūst medijiem, tagad Ministru prezidenta amata kandidāts bija gatavs tajā minētās prioritātes uzskaitīt arī oficiāli, jo topošās koalīcijas partneri tās ir akceptējuši. Turklāt visi arī ir akceptējuši pieeju, ka pie šo valdības mērķu sasniegšanas jāstrādā visai valsts pārvaldei kopā.

Piektdien, 22.janvārī, jaunās valdības veidošanā līdzšinējās koalīcijas partijas pabeidza izskatīt divas no piecām iecerētās valdības deklarācijas sadaļām - tautsaimniecības un izglītības sadaļas un tiek turpināts strādāt pie veselības, drošības un demogrāfijas sadaļām. "Es vēlreiz uzsveru, ka nav runa par svarīgāko, nesvarīgāko. Ir runa par piecām prioritātēm," uzsvēra Kučinskis.

No ekonomikas izaugsmes līdz izglītībai

Viena no prioritatēm ir valsts ieņēmumu palielināšana. "Tā ir tautsaimniecības izaugsme, kur mēs varam iegūt papildus gan visai ekonomikai plusus, arī privātam sektoram, gan, protams, arī papildu naudu budžetā, lai sekmīgāk varētu pildīt sociālās funkcijas – veselībai, izglītībai. Šī ir īpaša sadaļa ar 11 virzieniem, kurā iesaista visas ministrijas un nav viena atbildīgā, tas ir kopējais Ministru kabineta uzdevums," skaidroja Kučinskis.

Izglītības sadaļu politiķi skatīja kopā ar tautsaimniecību, jo tās esot cieši sasaistītas. "Reformās izglītībā un zinātnē attiecībā uz vispārējo izglītību bija liela sapratne, jo Saeima vienbalsīgi 17.decemrī pieņēma lēmumu par uzdevumiem Ministru kabinetam par vispārējo skolu tīklu. Un tas ir ļoti smags, un jāpasaka – tā nebūs izglītības ministra problēma, tas būs Ministru kabineta uzdevums," sola premjera kandidāts. Akcents gan tikšot likts uz profesionālo izglītību.

Vēl viena prioritāte ir reformas veselības aprūpē, par kuru esot vienprātība, ka veselības apdrošināšanas sistēmas modelim Latvijā būtu jābūt uz 2018. gadu.

Valsts drošības un nacionālā identitāte saistās ar Kultūras ministrijas darbiem – identitātes stiprināšanā un Latvijas simtgades pasākumiem, arī mediju politiku, kā arī sabiedrības integrāciju. Būtiska būs iekšējā un ārējā drošība.

Savukārt attiecībā uz demogrāfijas sadaļu priekšlikumi vēl nav saņemti. 

Sarunās par valdības darba prioritātēm tiek skatīti gan partiju, gan sociālo partneru un dažādu organizāciju iesniegtie priekšlikumi. Apkopojums par tiem varētu tiks sagatavots līdz pirmdienas vakaram.

Būtisku domstarpību par prioritātēm nav

Pēc pirmā pārrunu raunda Nacionālās apvienības un “Vienotības” pārstāvji atzina, ka būtisku domstarpību par Kučinska piedāvāto deklarācijas projektu neesot un darbu pie tās pilnībā plānots pabeigt pēc nedēļas. Valdības deklarācijā būs ne vien darbu uzskaitījums, bet arī principi, piemēram, uzsvērta latviešu valodas nozīme un kultūras vērtības, atklāja Kučinskis.

Arī Nacionālās apvienības pārstāvis Einārs Cilinskis atzīst, ka strīdu par deklarāciju nav. "Kaut kādas fundamentālas pretrunas nav. Protams, ir zināmi uzstādījumi, kur jau ir skaidrs. (..) Ja Nacionālā apvienība varbūt labprāt pārskatītu bēgļu lēmumus, tad koalīcijas partneri to nedara. Tas ir diezgan skaidrs, ka tā būs. Droši vien mums ir atšķirīgi viedokļi par valodas jautājumiem skolās, bet tas jau bija zināms sākotnēji," atklāja Cilinskis.

Viņš pastāstīja arī, ka valdības deklarācijas tautsaimniecības sadaļa ir papildināta ar punktu par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanu. Šo ierosinājumu gan Nacionālajai apvienībai, gan “Vienotībai” bija iesūtījusi Latvijas Banka. 

Savukārt "Vienotības" valdes loceklis Arvils Ašeradens pastāstīja, ka šobrīd izdarīts pirmais darbs – Kučinskim nosūtīts "Vienotības" izstrādātais simtgades programmas plāns, bet līdz pirmdienas vakaram nosūtīs detalizētus priekšlikumus. Bet pēc trešdienas gaidāmas jau diskusijas par stratēģisku punktu atšķirībām. Šobrīd gan nav redzamas politisko kursu atšķirības vai citas pretrunas. Arī jautājums par iestāšanos OECD, kas ir viena no “Vienotības” svarīgākajām prioritātēm, ir iekļauts.

Pirmdien Kučinskis atkārtoti tiksies ar "Vienotības" frakciju, lai uzzinātu tās galīgo atbildi par viņa piedāvājumu – pieciem ministru amatiem valdībā partijas prasīto sešu vietā. Kučinskis piektdien pauda, ka negrib pazaudēt "Vienotību" un ka viņš saskatot iespēju panākt vienošanos ar partiju - pretējā gadījumā "Vienotības" pārstāvji nebūtu iesaistījušies darbā pie deklarācijas.

Jau ziņots, ka pēc premjeres Laimdotas Straujumas (“Vienotība”)  demisijas 7.decembrī, koalīcijas partijas apgalvoja, ka valdības veidošana jāuzņemas “Vienotībai”, taču nespēja vienoties par premjera amata kandidātu, tādēļ  prezidents šim postenim nominēja ZZS pārstāvi Māri Kučinski.

Sarunās par valdības veidošanu “Vienotība” nosauca sešas ministrijas, kuru vadību tā vēlētos uzņemties jaunajā valdībā, arī Tieslietu ministriju, ko iepriekš Solvita Āboltiņa nodēvēja par vienu no "sarkanajām līnijām". Atbildot uz to, Nacionālā apvienība šādu paziņojumu nodēvēja par atriebību.

Zaļo un zemnieku savienība (ZZS)  un Nacionālā apvienība (NA) nepiekrīt “Vienotības” vēlmei vadīt sešas ministrijas, piedāvājot tai uzticēt piecus ministru portfeļus, turklāt nepiedāvājot divas no ministrijām, kuras tā vēlējās.

“Vienotības” līdere Solvita Āboltiņa ceturtdien, 21.janvārī, sacīja, ka partija šo priekšlikumu apspriedīs, bet šobrīd izskatoties, ka “sarkanās līnijas” novilkuši koalīcijas partneri. Par savu atbildi Kučinskim „Vienotības” frakcija lems pirmdien pulksten 9.30.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti