Tiesu izpildītāja Veinberga krimināllietā iesaistītai notārei Muciņai piemēro disciplinārsodu – rājienu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Tiesu izpildītāja Rolanda Veinberga krimināllietā iesaistītajai notārei Ingai Muciņai 7. septembrī piemērots disciplinārsods – rājiens.

Tieslietu ministra preses sekretārs Andris Vitenburgs (Jaunā konservatīvā partija) aģentūrai LETA, neminot personas vārdu, sacīja, ka tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Jaunā konservatīvā partija) ir pieņēmis lēmumu uzlikt disciplinārsodu Rīgas apgabaltiesas zvērinātai notārei, izsakot rājienu, lai paustu nosodījumu par formālu attieksmi likuma piemērošanā un novērstu šādas situācijas turpmāk.

Pārbaudes gaitā notāres profesionālajā darbībā tika konstatēts Vekseļu likuma un ar to saistīto valdības izdoto noteikumu par vekseļa protesta akta paraugiem pārkāpums. Pārbaudē secināts, ka ar savu rīcību notāre ir nodarījusi kaitējumu notariāta institūtam un ir diskreditējusi to.

Disciplinārlietā tika izvērtēti gan sūdzībā norādītie apstākļi un notāres paskaidrojumi, gan Latvijas Zvērinātu notāru padomes viedoklis un Zvērinātu notāru disciplinārlietu komisijas atzinums, kā arī no Rīgas tiesas apgabala prokuratūras saņemtās ziņas.

Tieslietu ministrijā uzsver, ka disciplinārās atbildības mērķis ir ne tikai sodīt amatpersonu, bet arī aizsargāt sabiedrību un vairot tās uzticēšanos valsts varai.

Izvērtējot visus disciplinārlietas materiālus, tika atzīts, ka zvērinātas notāres rīcībā ir konstatējams disciplinārpārkāpums.

Vitenburgs informēja, ka Vekseļu likums nepārprotami noteic, ka notāram pirms vekseļa protesta sastādīšanas ir jāizdara uzaicinājums vekseļa devējam izpildīt savas saistības. Disciplinārlietas izmeklēšanas rezultātā secināts, ka konkrētajā gadījumā uzaicinājums nav izdarīts, jo mēģinājumu izdarīt uzaicinājumu nevar uzskatīt par izdarītu uzaicinājumu. Disciplinārlietā esošo faktu pārbaudē konstatēts, ka notāres rīcība neatbilst likumā izvirzītajiem notāra darbības kritērijiem un likumā paredzētajai rīcībai vekseļa protesta sastādīšanā.

Bordāna padomnieks Mārtiņš Lode gan norādīja, ka piešķirtais disciplinārsods neietekmēs notāres darbību, jo viņa pašlaik ir atstādināta.

"Tika konstatēts, ka vekseļu likuma un Ministru kabineta noteikumu normas nav ievērotas. Ir bijusi atšķirīga izpratne par to, kādām darbībām ir jābūt veiktām, lai varētu uzskatīt, ka ir veikts uzaicinājums nokārot saistības pēc vekseļa. Šāda uzaicinājuma izdarīšanu gan likums, gan Ministru kabineta noteikumi paredz.

Veidā, kā to nosaka likums un Ministru kabineta noteikumi, tas netika izdarīts.

Šo lēmumu var pārsūdzēt arī administratīvajā tiesā. Notāre ir atstādināta uz laiku, līdz kriminālprocesā būs galīgais nolēmums, tāpēc tiešā veidā notāres Muciņas amata pienākumu pildīšanu neietekmē šobrīd, nē," stāstīja Lode.

KONTEKSTS:

Krimināllietu pret tiesu izpildītāju Rolandu Veinbergu, notāri Ingu Muciņu un vēl trīs privātpersonām par organizētā grupā izdarītu krāpšanu lielā apmērā Rīgas Vidzemes priekšpilsētas tiesa sāks izskatīt 10.septembrī.

Veinbergs apsūdzēts pēc Krimināllikuma panta par krāpšanu un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu. Notāre Muciņa apsūdzēta par dienesta viltojumu un krāpšanu.

Tāpat lietā pēc Krimināllikuma panta par krāpšanu apsūdzēts Aleksandrs Sidorenko, Vladimirs Osnačs un Kristina Lucenko.

Prokuratūra paziņojumā presei rakstīja, ka 2021.gada janvārī Valsts policijā tika sākts kriminālprocess par iespējamu krāpšanu lielā apmērā, izmantojot viltotu vienkāršo vekseli un vēršot bezstrīdu vekseļa piespiedu izpildi piedziņas lietā uz 1932.gadā dzimušas sievietes naudas līdzekļiem 28 000 eiro apmērā, kas palika no nekustamā īpašuma atsavināšanas izsolē.

Tāpat izmeklēšanas laikā tika noskaidrots, ka līdzīgā veidā personas izrīkojušās ar kādu 1964.gadā dzimušu personu, izkrāpjot no viņas vairāk nekā 39 000 eiro.

Februārī tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Jaunā konservatīvā partija) no amata atstādinājis zvērinātu tiesu izpildītāju Veinbergu pēc tam, kad saņemta informācija no Valsts policijas. Tāpat Bordāns aprīlī ir atstādinājis no amata notāri Muciņu.

Bordāns iepriekš vēstīja, ka esot rosinājis visaptverošu pārbaudi, lai vērtētu visu iesaistīto amatpersonu atbildību - gan tiesu izpildītāja, gan notāres rīcību. Tāpat viņš apgalvoja, ka ministrija sadarbojas ar iesniedzējas pārstāvēm, lai operatīvi risinātu jautājumu par zaudētā īpašuma un naudas atgūšanu.

"Nekā personīga" vēstīja, ka tiesu izpildītāja Veinberga rīcības rezultātā 1932. gadā dzimusī Eleonora Ļaksa zaudējusi gan dzīvokli Rīgā, Lugažu ielā, gan naudu – 28 000 eiro, un policija sākusi kriminālprocesu par krāpšanu lielā apmērā.

"Rīgas namu pārvaldnieks" pārtraucis sadarbību ar Veinbergu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti