Tiesnesis: Prokuratūrai nav pietiekami daudz pierādījumu, lai Magoni apsūdzētu kukuļošanā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Tapis zināms pirmās instances tiesas pilnais spriedums bijušā “Latvijas dzelzceļa” šefa Uģa Magoņa un Igaunijas uzņēmēja Oļega Osinovska krimināllietā. Lietas tiesnesis Kārlis Jansons skaidroja, ka apsūdzētie ir attaisnoti, jo Osinovskis teju pusmiljonu eiro skaidrā naudā Magonim ir devis kā privātpersonai par viņa interešu lobēšanu "Krievijas dzelzceļā". Tiesneša ieskatā, prokuratūra nav savākusi pietiekamu daudzumu pierādījumu, lai apsūdzētos notiesātu. Savukārt prokuratūra tam nepiekrīt un spriedumu pārsūdzēs. 

Tiesnesis: Prokuratūrai nav pietiekami daudz pierādījumu, lai Magoni apsūdzētu kukuļošanā
00:00 / 02:59
Lejuplādēt

Otrdien Vidzemes rajona tiesa Limbažos iepazīstināja krimināllietas dalībniekus ar attaisnojošā sprieduma argumentāciju. 56 lappušu garumā aprakstīts, kāpēc tiesnesis Kārlis Jansons par vainīgiem kukuļošanā neatzina bijušo “Latvijas dzelzceļa” šefu Uģi Magoni un igauņu uzņēmēju Oļegu Osinovski.

Jansons skaidroja, ka Magoņa kompetencē nebija nodarboties ar lokomotīvju iepirkšanu.

Tam domāts bija “Latvijas dzelzceļa” meitas uzņēmums “LDz ritošā sastāva serviss”, kas labi tika galā ar iepirkumu. Osinovskis naudu ir devis Magonim kā privātpersonai par viņa interešu lobēšanu "Krievijas dzelzceļā".

"Magonis nav ticies ar "Krievijas dzelzceļa" vadītājiem kā Latvijas valsts amatpersona, bet gan tāpēc, ka viņam ir personiskas draudzīgas attiecības ar "Krievijas dzelzceļa" vadošajām amatpersonām. Magoņa dienesta pienākumos neietilpst rūpēties par Osinovska biznesa interesēm. Līdz ar to nav konstatēts nozieguma sastāvs. Prokuratūra tomēr nav pietiekamu daudzumu pierādījumus, lai varētu apsūdzēt Magoni un Osinosvski viņiem inkriminēto noziegumu izdarīšanā," stāstīja tiesnesis Jansons.

Iepriekš prokuratūra lūdza tiesu abiem apsūdzētajiem piemērot 4 gadus ilgu cietumsodu un vēl Magonim piemērot arī mantas konfiskāciju, atņemt tiesības ieņemt valdes locekļa amatus valsts un pašvaldības kapitālsabiedrībās uz pieciem gadiem.

Lietas prokurore Evita Masule gaidīja lietas pilno spriedumu, jo viņai bija grūti spriest, kāpēc tiesnesis attaisnojis apsūdzētos. Pēc saīsinātā sprieduma paziņošanas viņa atklāja, ka sajūtas par to ir divējādas.

“Ņemot vērā, kā gāja mums tiesvedības process, mani šis spriedums nepārsteidz. Bet no otras puses, ņemot vērā, kādi juridiskie apstākļi bija jāizvērtē šajā lietā un vai to tiesnesis ir izvērtējis, kam tā kā būtu bijusi nozīme, no tā viedokļa spriedums pārsteidz,” sacīja Masule.

Prokuratūras pārstāve Aiga Eiduka stāstīja, ka prokuratūra spriedumu pārsūdzēs.

“Spriedums ir gana apjomīgs. Prokuroram ar to ir jāiepazīstas, lai saprastu tiesas pieņemtā lēmuma argumentāciju. Prokuratūrai pēc likuma šobrīd ir desmit dienas, lai iepazītos, izvērtētu un pārsūdzētu lēmumu. Šobrīd pavisam noteikti varu teikt, ka prokurore iesniegs protestu Vidzemes apgabaltiesā,” atzīmēja Eiduka. 

KONTEKSTS:

2015. gadā toreizējo “Latvijas dzelzceļa” šefu Uģi Magoni aizdomās par kukuļņemšanu aizturēja Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs.

Lieta tiesā nonāca 2017. gadā, kad apsūdzību cēla gan Magonim, gan igauņu miljonāram Oļegam Osinovskim. Abi savu vainu noliedza.

Saskaņā ar apsūdzību igauņu miljonārs it kā nodevis teju pusmiljonu eiro Magonim saistībā ar vecu dīzeļlokomotīvju iegādi no Osinovskim piederoša uzņēmuma "Skinest Rail". Iespējamais kukulis – 499 500 eiro tika atrasti Magoņa automašīnas bagāžniekā. Savukārt Magonis tiesai norādīja, ka naudu no Osinovska viņš saņēmis nevis kā kukuli, bet gan kā atlīdzību par igauņa interešu lobēšanu "Krievijas dzelzceļa" vadībai.

Viņš uzsvēra, ka nauda nebija paredzēta tālākai nodošanai, bet gan tika piedāvāta par ilgstošu Magoņa kā privātpersonas palīdzību vairākos līdzīga rakstura jautājumos.

Prokuratūra lūdza tiesu abiem apsūdzētajiem piemērot 4 gadus ilgu cietumsodu. Vēl Magonim prasīja piemērot arī mantas konfiskāciju, atņemt tiesības ieņemt valdes locekļa amatus valsts un pašvaldības kapitālsabiedrībās uz pieciem gadiem. Savukārt Osinovskim nekādi papildsodi netika prasīti.

2021. gada 21. janvārī Vidzemes rajona tiesa Limbažos Magoni un Osinovski attaisnoja. Tiesa paziņojumā norādīja, ka tās ieskatā Magonis nav veicis nekādas darbības, lai “Latvijas dzelzceļa” meitaskompānija izlemtu pirkt lokomotīves no Osinovska firmas.

Lietas prokurore Evita Masule tam nepiekrīt. Prokurore norādīja, ka par kukuļošanu liecināja “tie faktiskie apstākļi, izejot no tām sarunām, kas ir notikušas abu personu starpā, un arī pēc tam tālākās darbības”, kas apliecinājušas, ka kukulis maksāts tieši par šo iepirkumu.

Prokurore jau iepriekš pauda, ka par sprieduma pārsūdzēšanu tiks lemts, iepazīstoties ar pilnu tiesas nolēmumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti