Stūra mājas izsolē samazina sākuma cenu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Valsts AS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ), turpinot vēsturiskās sešstāvu mūra ēkas Rīgā, Brīvības ielā 61 jeb Tetera nama, kas pazīstams arī kā Stūra māja, izsoli, tās sākuma cenu samazina par 20%, informēja VNĪ.

Pirmā Tetera nama izsole noslēdzās 14. septembrī. Apzinot potenciālos interesentus, kā arī Atvērto durvju dienā VNĪ novēroja ieinteresētību no vairāku īres dzīvokļu attīstītāju puses.

“Ņemot vērā to, ka ēkas atjaunošanā nepieciešami lieli ieguldījumi, VNĪ turpinot izsoli, lemj par izsoles sākuma cenas samazinājumu. Pārdošanas process šādiem lieliem objektiem var būt ilgstošs, kas ir normāla prakse, jo investoriem nepieciešams laiks, lai izsvērtu rīcības stratēģiju – veicot ēkas attīstības plānus un tiem nepieciešamo ieguldījumu atdevi. Pircēji pašlaik ļoti rūpīgi izvērtē savus ieguldījumus, un nekustamo īpašumu tirgū šobrīd dominē piedāvājuma uzskatāms pārsvars,” paziņojumā medijiem norādīja VNĪ nomas un pārdošanas direktore Anita Feldmane.

Atkārtota izsole notiks elektronisko izsoļu vietnē no 21. septembra līdz 21. oktobrim.

Tagad izsoles sākuma cena – 3 397 600 eiro. Izsoles solis – 5000 eiro. 

Sākotnēji  izsoles sākuma cena bija 4 247 000 eiro, kas kā ēkas vērtība noteikta 2019. gada nogalē SIA “VCG Ekspertu grupa” veiktajā novērtējumā.

Ēka tiek izsolīta, paredzot tās pirmajā stāvā un pagrabā saglabāt Latvijas Okupācijas muzeja ekspozīciju, kurai paredzēti nepilni 700 kvadrātmetri (m2). Lai nodrošinātu to, ka pēc nekustamā īpašuma iegādes muzeja telpas paliek sabiedrībai pieejamas, muzeja nomas tiesības līdz 2050. gada beigām nostiprinātas zemesgrāmatā un tās jaunajam ēkas īpašniekam būs saistošas.

8000 m2 plašajā nama daļā ir telpas, kuru sākotnējā dzīve bija saistīta ar sabiedrībai nozīmīgām jomām – izglītību, tirdzniecību, grāmatniecību, mūziku un citām.

Kad pērn neizdevās izsolīt nomas tiesības uz 30 gadiem skaistajai, bet Latvijas vēsturei un cilvēkiem sāpīgu atmiņu pilnajai ēkai, “Valsts nekustamie īpašumi” lēma namu pārdot. Izsole notika internetā, neviens investors nepieteicās.

“VNĪ ir apzinājuši tirgus investorus un, protams, mums jāņem vērā, ka ēka ir liela un

šādi lieli nekustamie īpašumi netiek pārdoti viena mēneša laikā, tas ir process, kurā ir jāiekļaujas vismaz gada laikā,”  stāstīja VNĪ nomas un pārdošanas direktore Anita Feldmane.

Jaunajam īpašniekam būs pieejamas apmēram 8000 kvadrātmetru plašas telpas sešos stāvos. Līdz šim “Valsts nekustamie īpašumi” apzinājuši potenciālos investorus un vairākām kompānijām esot vērā ņemama interese.

Taču – tā kā ēka 10 gadus stāvējusi tukša – tajā nepieciešami lieli ieguldījumi.

“Ja mēs sakām, cik būtu nepieciešams šajā ēkā ieguldīt, tā būtu spekulācija, jo katrai organizācijai vai uzņēmējdarbības veidam tas ir savādāk; ja mēs runājam par birojiem, tie varētu būt 15 - 20 miljoni varbūt, bet tikpat labi kaut kāda iestāde, kam tas varētu būt mazāk vai vairāk,”  iepriekš norādīja VNĪ valdes loceklis Andris Vārna.

Tieši šis varētu būt galvenais iemesls, kāpēc iepriekšējās nomas tiesību izsolēs nepieteicās neviens interesents un arī šobrīd interesi izrādījušās ārvalstu kompānijas pirmajā izsolē  nepieteicās.

“Interese ir nopietna, jo ēka ir skaista un šajā laikā konstatējām, ka visi skaita ieguldījumus, tāpēc esam spiesti turpināt šo izsoli un turpināt meklēt pareizo līdzsvaru, pareizo balansu cenā,”  sacīja Feldmane.

KONTEKSTS:

Tetera nams ir valstiskas nozīmes īpašums, tomēr valsts funkciju nodrošināšanai nav nepieciešams. Tāpēc VNĪ pērn rīkoja vairākas izsoles, paredzot iespēju šo vēsturisko ēku uz tuvākajiem 30 gadiem nodot privātā nomnieka rokās, saglabājot to valsts īpašumā. Šāds termiņš ir noteikts kā maksimālais ar likumu. Taču privātajiem attīstītājiem tā ilgtermiņa noma nav saimnieciski pievilcīga, jo termiņš ieguldījumu atmaksai bija par īsu, secināja VNĪ.

Tāpēc, apzinot potenciālos lietotājus no publiskā sektora, privātos nomniekus un investorus, VNĪ lēma ēku pārdot, saglabājot vietu muzejam un iegūto naudu ieguldot valstij nepieciešamo objektu attīstībā. Sākotnēji šādas izsoles sākuma cena bija 4 247 000 eiro.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti