Staķis gatavs sākt koalīcijas sarunas, Rīgā grib izbeigt gājēju, riteņbraucēju un šoferu «kluso karu»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pēc provizoriskajiem rezultātiem Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās uzvarējušā saraksta “Attīstībai/Par!”/”Progresīvie” mēra amata kandidāts Mārtiņš Staķis vēlas domes pilnvaru laikā izbeigt “kluso karu” starp riteņbraucējiem, gājējiem un autobraucējiem, lai pilsētā visi justos ērti. Viņš arī ir gatavs sākt sarunas par koalīcijas izveidi jaunajā Rīgas domē.

ĪSUMĀ:

  • Vēlēšanās uzvar “Attīstībai/Par!”/”Progresīvie”.
  • Uzvarētāju mēra amata kandidāts Mārtiņš Staķis gatavs sākt koalīcijas sarunas.
  • Staķis koalīcijā redz “Jauno Vienotību”, NA/LRA, JKP.
  • Kopumā šīm četrām partijām varētu būt 39 no 60 deputātu vietām Rīgas domē.
  • “Jaunā Vienotība”: Koalīcijas sarunu iniciatīva ir Staķa rokās. 
  • JKP koalīcijas sarunās uzstās uz godīgas pārvaldības īstenošanu Rīgā.
  • NA/LRA: koalīcijas veidošanas mandāts ir Staķim, tendēti uz sadarbību.
  • Kažoka: Attiecības starp Rīgu un valsti būs labākas, būs mazāk pretrunu.

Staķis LTV “Rīta Panorāmai” svētdien, 30. augustā, atzina, ka saraksta rezultāts ir liels panākums, bet viņš “apzināti nelieto vārdu “uzvara”, jo uzvara būs tad, kad varēs paskatīties rīdziniekiem acīs un teikt – lūk, salabota iela, lūk, veloceliņš, lūk, jauns bērnudārzs”.

“Vēlētājs mums devis uzticību, tagad ir mūsu kārta pildīt solījumus,” sacīja Staķis.

Staķis rezultātu skaidroja ar to, ka rīdzinieki vēlējās sadarbību un viņa saraksts spēja apvienot četrus politiskos spēkus, sarakstā startēja arī apkaimju līderi, un tāpēc viņi ir visvairāk gatavi vadīt domes koalīcijas sarunas, “ jo mēs zinām, ka cilvēki ir dažādi, bet varam apvienoties kopīgajam mērķim”.

Sarunas vēl nav sāktas, vispirms notiks visu sarakstu veidojošo spēku valdes sēdes un pēc tam kopīgā sēde, vienojoties, ar ko runāsim, kāda secībā un kas būs sarunu vedēji, atklāja Staķis.

Viņš uzskata, ka koalīcija jāveido līdzšinējās domes opozīcijas spēkiem – kopā ar “Jauno Vienotību”, Nacionālo apvienību/Latvijas Reģionu apvienību, Jauno konservatīvo partiju.

Kopumā šīm četrām partijām pēc provizoriskajiem rezultātiem varētu būt 39 no 60 deputātu vietām Rīgas domē.

“Jābūt plašai pozīcijai, tādai, kas spēj izdarīt darbu, lai nav par katru lēmumu jāiet prasīt balsis,”  sacīja Staķis.

Viņš arī stāstīja, ka domes pilnvaru laikā gribētu “izbeigt kluso karu starp gājēju, velobraucējiem un autobraucējiem, lai katram ir sava vieta pilsētā, lai visi jūtas ērti”.

Tāpat viņš vēlas panākt, lai cilvēki, kuri ir mūsu varoņi, kuri ikdienā nāk mums palīgā, būtu pienācīgi atalgoti. Staķis arī atzina, ka ikdienā brauc pa centrālajām ielām un stāv sastrēgumos, un arī šī problēma jāsakārto.  

“Jaunās Vienotības” mēra amata kandidāts Vilnis Ķirsis LTV “Rīta Panorāma” atzina, rezultāti noteikti dod Staķim iespēju uzņemties iniciatīvu un aicināt visus uz koalīcijas sarunām, “iniciatīva ir viņa rokās”.

“Vecā Rīgas vara ir sakauta”, valdības koalīcija ir uzvarējusi, tagad ir jāsēžas pie  galda un jāskatās, kas jādara prioritāri, sacīja Ķirsis.

Viņš atzina, ka “Jaunajai Vienotībai” nav uzstādījumu, kādas jomas tā vēlas pārraudzīt pilsētā, bet ir prioritātes - cīņa ar korupciju, laba pārvaldība, bērnudārzu rindu mazināšana un infrastruktūra, “kas Rīgā ir zem katras kritikas”.

Iespējamās koalīcijas veidošanā “Jaunā Vienotība” gaidīs “Attīstībai/Par!”/“Progresīvo” iniciatīvu. 

Jaunās konservatīvās partijas mēra amata kandidāte Linda Ozola LTV “Rīta panorāmai”  sacīja, ka JKP koalīcijas sarunās uzstās uz godīgas pārvaldības īstenošanu Rīgas domē,

piemēram, domes administrācijas iecelšanā JKP princips ir, ka procesam jābūt caur atklātiem konkursiem, un JKP nebūs pieņemama politikai pietuvināto cilvēku likšana amatos.

Tāpat prioritāte būs apzināties, ka uzņēmēji jāciena, ar viņiem jāsadarbojas, jānodrošina labvēlīga vide Rīgā, jo tikai ar viņiem ir nodrošināti budžeta ieņēmumi, norādīja Ozola. Tāpat prioritāte ir rīdzinieku ģimeņu vajadzības, bērnudārzu rindu mazināšana, kas ir neatliekamas lietas, kuras jārisina tuvākajā darbības gadā.

Arī Nacionālās apvienības/Latvijas Reģionu apvienības mēra amata kandidāts Einārs  Cilinskis atzina, ka rezultāti liecina, ka Staķim ir mandāts veidot koalīciju un sekmīgu sarunu gadījumā arī kļūt par Rīgas mēru.

Cilinskis sacīja, ka viņš ir tendēts uz sadarbību un ka ir jautājums, vai visi ievēlētie “Attīstībai/Par!”/”Progresīvo” deputāti uz to tendēti, vai būs vēlme akcentēt ideoloģiskas atšķirības, jo darbiem domē tās var netraucēt.

Politoloģe Iveta Kažoka LTV “Rīta Panorāmai” prognozēja – ja Rīgas domes koalīciju veidos pašreizējās valdības koalīcijas partijas, attiecības starp galvaspilsētas pašvaldību un valsti būs labākas, būs mazāk pretrunu starp Rīgu un valsti. 

Intervija ar Ivetu Kažoku

Jautājums ir, vai šīs partijas spēs sadarboties, vai Staķis spēs tās saliedēt, norādīja Kažoka.

KONTEKSTS:

Provizoriskie Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu rezultāti pēc balsu saskaitīšanas 148 iecirkņos no 156 liecina, ka vēlēšanās pārliecinoši uzvarēja “Attīstībai/Par”/”Progresīvie”, bet domē iekļuva 7 no 15 sarakstiem.

Vēlēšanu rezultāti

Provizoriskie rezultāti, CVK dati no 156 iecirkņiem no 156

Dati: CVK. Atjaunots: 30.08. 10:11

Provizoriskais mandātu sadalījums

Neoficiālie aprēķini, balstoties uz provizoriskajiem CVK datiem no 156 iecirkņiem no 156

Dati: CVK. Atjaunots: 30.08. 10:11

18 vietas Attīstībai/Par!, "PROGRESĪVIE"
12 vietas "Saskaņa" sociāldemokrātiskā partija
10 vietas Jaunā VIENOTĪBA
7 vietas Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK", Latvijas Reģionu Apvienība
5 vietas Partija "Gods kalpot Rīgai"
4 vietas Jaunā konservatīvā partija
4 vietas "Latvijas Krievu savienība"
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti