Šogad saņemts uz pusi mazāk pieteikumu par vēlēšanu iecirkņa izveidi ārzemēs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

No tautiešiem ārzemēs rudenī gaidāmajām 14. Saeimas vēlēšanām šogad, salīdzinot ar iepriekšējām tautas priekšstāvju vēlēšanām, saņemts uz pusi mazāk pieteikumu vēlēšanu iecirkņu izveidei ārzemēs ārpus Latvijas diplomātisko un konsulāro pārstāvniecību telpām. To Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā” pastāstīja Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) vadītāja Kristīne Bērziņa.

"Krustpunktā" podkāstā:

Jauna epizode katru darba dienu, garums - 52 min.

Šogad noteikumi vēlēšanu iecirkņa izveidei ārzemēs bija cita. Galvenā atšķirība – iecirkņa izveidei nepieciešams iesniegums ar 36 vēlētāju parakstiem. 

Šogad saņemti 39 šādi pieteikumi, salīdzinot ar 80 uz iepriekšējām parlamenta vēlēšanām.

Tomēr uz rudenī gaidāmajām vēlēšanām tautiešiem būs pieejams arī 41 iecirknis Latvijas Republikas diplomātisko un konsulāro pārstāvniecību telpās. Līdz ar to diasporas pārstāvjiem kopumā būs pieejami 80 iecirkņi, kas tik un tā ir mazāk nekā uz iepriekšējo tautas priekšstāvju izvēli 2018. gadā, atzīmēja Bērziņa. 

Viņa norādīja, ka jaunajai prasībai par 36 vēlētāju iesniegumu vajadzību iecirkņa izveidei ir gan ieguvumi, gan trūkumi. Attiecīgi – šāda kārtība nozīmē mazāk iecirkņus, kas kopumā būs lētāk izveidojami, taču vēlētājiem ārzemēs ir sarežģītāk pieteikt balsošanas vietu ārvalstīs.

Vienlaikus CVK vadītāja norādīja, ka absolūtā vēlētāju aktivitāte ārzemēs turpina augt. Pagājušajās vēlēšanās, pateicoties brīvprātīgo iecirkņu organizatoru aktivitātei, ārzemēs nobalsoja teju 135 000. Ņemot vērā, ka 14. Saeimas vēlēšanās būs arī iespēja balsot pa pastu, sagaidāms, ka šāda tendence turpināsies, atzīmēja Bērziņa. 

Pieteikumus vēlēšanu iecirkņu izveidei pieņēma līdz 18. jūlijam. Zināms, ka viens no iecirkņiem, kas Lielbritānijā jau ir pieteicis dalību, ir Straumēnu vēlēšanu iecirknis, kas atrodas Daugavas Vanagu fonda īpašumā Vidusanglijā. 

KONTEKSTS:

2022. gada 1. oktobrī Latvijā notiks kārtējās – 14. Saeimas – vēlēšanas, kurās uz nākamajiem četriem gadiem būs jāievēlē 100 parlamenta deputāti. Balsstiesības Saeimas vēlēšanās ir Latvijas pilsoņiem no 18 gadu vecuma, savukārt kandidēt Saeimas vēlēšanās drīkst Latvijas pilsoņi, kas vēlēšanu dienā vecāki par 21 gadu.

No 13. jūlija Centrālā vēlēšanu komisija sākusi pieņemt partiju deputātu kandidātu sarakstus. Tos varēs iesniegt līdz 2. augustam. Saeimas vēlēšanās drīkst startēt tikai partijas, kuras dibinātas ne vēlāk kā gadu pirms vēlēšanām un kurās ir ne mazāk kā 500 biedru.

Pirms četriem gadiem 13. Saeimas vēlēšanās startēja 16 saraksti. Šogad kandidātu aktivitāte varētu būt līdzīga. CVK informēja, ka interesi iesniegt sarakstus izrādījuši 18 politisko spēku pārstāvji.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti