Sociālie partneri noraida koalīcijas ieceri mediķu atalgojuma palielināšanai novirzīt vien 45 miljonus eiro

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 8 mēnešiem.

Valdības sociālie partneri noraidījuši koalīcijas partiju apspriesto iespēju mediķu atalgojuma palielināšanai nākamā gada budžetā atvēlēt tikai 45 miljonus eiro solīto 120 miljonu eiro vietā, pēc Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes (NTSP) Veselības aprūpes nozares apakšpadomes sēdes trešdien, 4. septembrī, uzsvēra tās dalībnieki.

Sociālie partneri noraida koalīcijas ieceri mediķu atalgojuma palielināšanai novirzīt vien 45 miljonus eiro
00:00 / 03:15
Lejuplādēt
Veselības ministre Ilze Viņķele ("Atīstībai/Par!") sociālos partnerus sēdē informējusi par nākamā gada valsts budžeta sarunu norisi, tostarp par valdošās koalīcijas apspriesto projektu, kurā prognozēti vien 45 miljoni eiro mediķu algu pieaugumam, nevis nepieciešamie 120 miljoni eiro, kas mediķiem nodrošinātu Veselības aprūpes finansēšanas likumā noteikto 20% algu pieaugumu nākamgad.

 

45 miljoni eiro mediķu algu pieaugumam nākamgad paredzēti otrā Finanšu ministrijas (FM) piedāvājumā par to, kā nākamā gada budžetā starp ministrijām sadalāmi vairāk nekā 100 miljonu eiro.

"Mēs lēmām šodien atbalstīt Veselības ministrijas prioritātes un skaidri un strikti norādīt valdībai un koalīcijai kopumā, ka tai ir saistoši pašas pieņemtie lēmumi veselības aprūpes finansējuma jomā, kur iepriekš noteikts mērķis nākamgad budžetā veselības aprūpei novirzīt 4% no valsts iekšzemes kopprodukta," teica ministre.

Viņķele klāstīja, ka iepriekš koalīcijā piedāvātajā budžeta variantā par vairāk nekā 100 miljonu eiro sadali rosināts 25 miljonus eiro novirzīt neatkarīgajām institūcijām un sabiedriskajiem medijiem, bet 127 miljonus eiro – mediķu un pedagogu algu palielināšanai. Viņķele atbalsta šo piedāvājumu, taču šo projektu neatbalstīja pārējās valdību veidojošās partijas.

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) priekšsēdētājs Valdis Keris trešdien aicināja valdību pildīt nozarei dotos solījumus. Sociālie partneri ir pārliecināti, ka nākamā gada valsts budžetā ir iespējams rast 120 miljonus eiro mediķu algu palielināšanai, jo ekonomika ir augoša.

"Mēs sagaidām no valdības to, ka valdība rādīs piemēru tam, ka mēs patiešām dzīvojam tiesiskā valstī, kura ievēro pati savus likumus," teica Keris, norādot, ka premjeram tuvākajā laikā būtu jāsasauc NTSP sēde, kā tas solīts iepriekšējā NTSP sēdē. Pēc tam tiks ziņots par NTSP Veselības aprūpes nozares apakšpadomes lēmumu.

Veselības ministre piebilda, ka esošā budžeta ietvaros papildu finansējumu mediķu algu palielināšanai nav iespējams atrast, jo finansējums veselība aprūpei jau ir hroniski nepietiekams.

LVSADA sēdē 17. septembrī plāno pārrunāt medicīnas darbinieku tālāko rīcību.

KONTEKSTS:

Valsts budžets 2020. gadam pārsniegs 10 miljardus eiro, un tas būs par aptuveni 500 miljoniem vairāk nekā šogad. Lai arī ekonomika aug un paredzams, ka turpinās augt arī nākamajā gadā, šie papildu līdzekļi jau rezervēti iepriekš pieņemtu lēmumu īstenošanai, piemēram, pensiju indeksācijai.

Budžeta izdevumu pārskatīšanas rezultātā gan izdevies rast potenciālo resursu 93,7 miljonu eiro apmērā. No tiem "48,1 miljons eiro novirzāms kopējās fiskālās telpas uzlabošanai, savukārt 45,6 miljoni eiro ministriju noteiktajām prioritātēm", iepriekš informēja Finanšu ministrija. Taču nākamā gada budžeta iespējas par 72 miljoniem eiro samazinājušas arī "Rīgas satiksmes" saistības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti