Dienas ziņas

Pārdaugavas pieminekļa vietā – skeitparks

Dienas ziņas

"Dod pieci!" atbalstīs Ukrainas kara bērnus Latvijā

Pabalstu saņēmēju skaits aug

Sociālajos dienestos lielas rindas gaidāmas pēc nākamo apkures rēķinu saņemšanas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 7 mēnešiem.

Klientu skaits pašvaldību pakalpojumu centros un sociālajos dienestos ievērojami pieaudzis. Tomēr lieli sastrēgumi vēl esot tikai priekšā – tie gaidāmi oktobra beigās, novembra sākumā, kad cilvēki saņems apkures rēķinus un sāks lēst, vai ar pašu ienākumiem visam pietiek.

Valsts atbalsts gaidāmajā apkures sezonā Valmieras klientu apkalpošanas centrā sastaptajai Gaļinai šķiet gaužām mazs, tāpēc viņa ir apbēdināta. Viņa sacīja: "Solīja 60 [eiro]. Ja es nopirku pavasarī pa septiņiem simtiem 15 sterus [malkas]. Nu, 60 – tas jau man, kā saka ļoti maza [summa]. Divas krāsniņas, mēs jau nekurinām tā kā pirtī, bet nu tā drusciņ, bet nu tas ir traki." 

Līdzīgu vilšanos pauduši arī citi apmeklētāji, kuri cer saņemt kompensāciju par apkuri. Šādu klientu kopskaits šīs nedēļas pirmajās trīs dienās Valmieras klientu apkalpošanas centrā bijis ap 1000. 

Valmieras klientu apkalpošanas centra konsultante Santa Jarceva stāstīja: "Nāk daudzi, jā, bet ir arī vīlušies par šo summu. Teiksim, tie, kas iesniedz par granulām, par briketēm, atmaksas summa ir niecīga uz tā fona, ko viņi samaksā."

Kopumā kopš 1. oktobra gan klātienē, gan elektroniski vietnē "e-pakalpojumi.lv" saņemts vairāk nekā 25 000 iesniegumu par kompensācijām izdevumiem par malkas, granulu vai brikešu iegādi. 

SIA "ZZ Dats" direktors un "www.epakalpojumi.lv" izstrādātājs Edžus Žeiris norādīja: "Lielākie novadi, kas iesniedz visvairāk, šobrīd ir Rēzeknes novads, tur ir vairāk kā pusotrs tūkstotis. Otrā vieta – Valmieras novads, vairāk kā 1100. Un trešajā vietā ir Dienvidkurzemes novads. Arī vairāk kā 1100."  

Pārliecinoši lielākā daļa jeb 95% šo iesniegumu ir 60 eiro saņemšanai par malku bez čeka, tomēr tas ir tikai viens no pabalsta veidiem, kas pieejams no 1. oktobra. Pieejams ir arī mājokļa pabalsts, kas šajā apkures sezonā būs sasniedzams lielākam skaitam iedzīvotāju, jo izmainīta tā aprēķināšanas formula. Uz konsultāciju par mājokļa pabalstu Valmieras novadā iespējams pieteikties tikai oktobra beigās, agrāk pieraksts jau pilns. 

Valmieras Sociālā dienesta Sociālās palīdzības nodaļas vadītāja Iveta Sokola-Sokolova: "No oktobra, palielinoties koeficientam, mēs, protams, prognozējam, ka pieplūdums būs lielāks, jo tas ienākumu slieksnis, ko mēs atstājam mājsaimniecības rokās, ko neaiztiekam, aprēķinot pabalstu, ir lielāks, līdz ar to arī skaidri redzam, ka mājokļa pabalsti tiks aprēķināti vairāk." 

Savukārt Latvijas Pašvaldību sociālo dienestu vadītāju apvienības vadītāja Ina Behmane atzīmēja: "Lielākos rēķinus mēs gaidām par oktobri, un tas nozīmē, ka lielākais cilvēku pieplūdums būs jau oktobra beigās, novembrī."

Pašlaik vēl neesot iespējams prognozēt, par cik varētu pieaugt sociālās palīdzības prasītāju skaits, taču ir sociālie dienesti, kur jau papildus pieņemti darbā klientu konsultanti. 

KONTEKSTS:

Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā vērojams būtisks energoresursu cenu kāpums.

Tuvojoties apkures sezonai, Latvijā apstiprināts atbalsts energocenu krīzē iedzīvotājiem – daļēja kompensācija apkurei, pensiju piemaksas, kā arī plašāks mājokļa pabalsts. Valdību veidojošās partijas arī vienojās par atbalstu uzņēmumiem energocenu krīzē, kas varētu izmaksāt līdz 200 miljoniem eiro.

Vienlaikus politiķi atzina – iespējams, nāksies lemt vēl par papildu atbalstu. Un septembra beigās valdība un Saeima lēma par papildu atbalstu iedzīvotājiem un uzņēmumiem energocenu krīzē 422,2 miljonu eiro apmērā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti