Panorāma

Strauji pieaug inficēšanās ar omikrona paveidu

Panorāma

Otrajā lasījumā atbalsta atlīdzinājumu ebreju kopienai

Seksuālā aizskaršanā vainotais imunologs vēršas pret žurnālisti

Seksuālā aizskaršanā vainotais imunologs vēršas pret žurnālisti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 5 mēnešiem.

Imunologs Jevgēnijs Ņikiforenko, par kura iespējamo seksuālo vardarbību ziņojušas aptuveni 20 pacientes, vērsies policijā pret Latvijas Televīzijas raidījuma "De facto" žurnālisti Olgu Dragiļevu. Imunologs apsūdzējis žurnālisti fiziskā un emocionālā vardarbībā. Gan žurnāliste, gan viņas operators norāda, ka safilmētais materiāls pierāda, ka žurnālistei pat nebija iespējas pieskarties un nodarīt pāri ārstam. Tikmēr Valsts policija pēc imunologa iesnieguma sākusi administratīvo procesu.

Gan žurnālistei Olgai Dragiļevai, gan operatoram Ainim Kupčam šis rīts sākās Valsts policijas iecirknī, sniedzot liecības par filmēšanu pie imunologa Jevgēnija Ņikiforenko. Imunologs decembra beigās vērsās valsts policijā,  apsūdzot Olgu Dragiļevu emocionālā un fiziskā vardarbībā.

Ņikiforenko policijai apgalvojis, ka žurnāliste filmēšanas laikā, mēģinot viņu panākt, esot spēcīgi parāvusi ārstu aiz rokas augšdelma. Savukārt no piedzīvotā stresa ārstam sākusi sāpēt galva.

"Tie ir vienkārši klaji meli, un es biju tiešām pārsteigta par šādu rīcību, jo man nebija ienācis prātā, ka var vienkārši izdomāt ierasties policijā un ar šādu izdomājumu sākt lietu. Protams, ka es neesmu viņam pieskārusies, tas ir neiedomājami, neiespējami un ārpus vispār jebkādiem žurnālistikas rāmjiem. Te ir skaidrs, ka no viņa puses tas ir mēģinājums vai nu atturēt mani no sižeta filmēšanas tieši par viņu, vai nu citādi apgrūtināt manu ikdienu," sacīja žurnāliste. 

Ārsta bēgšana no žurnālistes jautājumiem no sākuma līdz galam nofilmēta gan ar operatora Aiņa Kupča kameru, gan arī ar Olgas Dragiļevas telefonu un žurnālisti šos materiālus iesnieguši arī Valsts policijai.

"Šajā gadījumā ir uzsākts administratīvais process. Par maznozīmīga miesas bojājuma nodarīšanu ir nozīmēta ekspertīze, un, lai noskaidrotu šo miesas bojājumu smaguma pakāpi, šādu ekspertīzi veiks tikai uzsāktā procesa ietvaros," skaidroja Valsts policijas pārstāve Simona Grāvīte.

Pētījuma "Vajadzēs noģērbties" līdzautore Sanita Jemberga, kura kopā ar kolēģiem gan pētnieciskās žurnālistikas centrā "Re: Baltica", gan ar kolēģiem Latvijas Radio analizējusi lietu pret imunologu Ņikiforenko, šo situāciju nosauc par absurdu pēc būtības. Jo vienā pusē ir ārsts, kuru nu jau aptuveni 20 pacientes vaino neatļautā ķermeņa aizskaršanā un iespējamā seksuālā izmantošanā. Otrā pusē žurnālisti, kuri mēģina noskaidrot, kāpēc šī lieta policijā nav adekvāti izmeklēta. Tikai pēc žurnālistu publikācijām lietas materiālus atkārtoti apņēmies pārskatīt ģenerālprokurors.

"Es saprotu, ka policija nevar nereaģēt uz šādu iesniegumu, bet es domāju, ka tikpat nozīmīgi ir atcerēties, ka pastāv atbildība par nepatiesu ziņu sniegšanu.

Un līdz ar to, ja izmeklēšana konstatē, ka Olga Dragiļeva neko tādu nav darījusi, tad es domāju, ka loģiski būs, ka par nepatiesu ziņu sniegšanu sāktu izmeklēšanu pret ārstu Ņikiforenko. Jo šī ir vai nu ekstremāla bezkaunība no viņa puses, vai nu kaut kāda ekstrēma aizsargreakcija situācijā, kurā viņš jūt, ka varbūt beidzot tomēr viņa darbībai iestādes pievērsīs uzmanību," vērtēja Jemberga.

Uz "Panorāmas" telefona zvaniem un īsziņām šīs dienas laikā imunologs Jevgēnijs Ņikiforenko neatsaucās un neatbildēja.

KONTEKSTS:

Vairākas sievietes apsūdzējušas imunologu Jevgēniju Ņikiforenko par savai specialitātei neatbilstošu manipulāciju veikšanu, kā arī vērsās policijā un citās uzraugošajās iestādēs, jo uzskatījušas, ka piedzīvotais bijusi seksuāla vardarbība, tomēr policija krimināllietu izbeidza, bet prokuratūra noraidīja sieviešu sūdzības par mediķi. Pēc stāsta publicēšanas medijos pie Latvijas Radio un pētnieciskās žurnālistikas centra "Re:Baltica" vērsās vēl vairākas šī ārsta pacientes.

Veselības inspekcija gan ir iznīcinājusi dokumentus no Ņikiforenko pārbaudes lietas, kas veikta pirms 12 gadiem, ziņoja LTV raidījums "De facto".

Mediju publikācijām uzmanību pievērsuši arī politiķi, uzsverot, ka notikušais ir jāizrunā un jāizstrādā principi seksuālās izmantošanas novēršanai ārsta kabinetā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti