Panorāma

Sākusies klātienes pieteikšanās malkas pabalstam

Panorāma

Panorāma

Vēlēšanās visvairāk plusu un svītrojumu JV deputātiem

Rinkēvičs 14. Saeimas vēlēšanās nopelnījis visvairāk plusu; daudz svītrojumu – Šadurskim un Barčai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 8 mēnešiem.

Pēc visu balsu saskaitīšanas 14. Saeimas vēlēšanās visvairāk plusu ir saņēmis Edgars Rinkēvičs no "Jaunās Vienotības" ("JV"), bet daudz svītrojumu bija Kārlim Šadurskim ("JV"), Imantam Parādniekam (Nacionālā apvienība) un Oļegam Burovam ("Latvija pirmajā vietā"), liecina 14. Saeimas vēlēšanu rezultāti.

Pie visvairāk plusiem un svītrojumiem tikuši šajās vēlēšanās uzvarējušās "JV" pārstāvji. Starp desmit populārākajiem politiķiem bijuši četri šīs apvienības deputāti, bet starp svītrotākajiem – astoņi.

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Politikas zinātnes katedras docētāja Lelde Metla-Rozentāle skaidroja: "Tas laikam ir gluži loģiski, tāpēc ka par to partiju, par kuru kopumā ir nodots visvairāk balsu matemātiski, attiecīgi, viņa saņem arī visvairāk svītrojumus un visvairāk plusiņus."

No "JV" visvairāk plusu (35 072 ) saņēmis Rinkēvičs, kuram ir arī 1090 svītrojumi. Savukārt premjers Krišjānis Kariņš saņēmis 35 013 plusus un 2340 mīnusus. No "JV" visvairāk svītrojumu (9229) ir Šadurskim, kurš svītrots visvairāk no visiem kandidātiem. Vienlaikus Šadurskis saņēmis arī 7525 plusus. Viņš Saeimā nav iekļuvis.

No Zaļo un Zemnieku savienības visvairāk plusu (7079) ir Viktoram Valainim, bet viņam ir arī 799 svītrojumi. Savukārt visvairāk svītrojumu (1508) ir Konstantīnam Voskoboiņikam.  Viņam vēlētāji ielikuši arī 1191 plusus.

No "Apvienotā saraksta" visvairāk plusu – 10 094 – saņēmis Raimonds Bergmanis. Viņu svītroja 1971 vēlētājs. Savukārt visvairāk tika svītrota (4031) Aija Barča, kurai bija arī 2943 plusu.

No Nacionālās apvienības visvairāk plusu – 9736 – ir Raivim Dzintaram, kuru svītroja 1650 reizes. Savukārt visvairāk svītrots – 2772 reizes – ir Imants Parādnieks, kuram ielikti arī 2475 plusi.

Tikmēr no "Stabilitātei!" visvairāk plusu (19 428) ir Aleksejam Rosļikovam, bet viņš saņēmis arī 68 svītrojumus. Visvairāk svītrojumu (376) šajā sarakstā ir Viktoram Pučkam. Viņam arī  4770 plusu. 

Partijas "Latvija pirmajā vietā" sarakstos visvairāk plusu – 16 606 – saņēmis Ainārs Šlesers, kuru svītroja 578 reizes. Visvairāk svītrojumu – 2672 – ir Oļegam Burovam, kurš saņēma arī 4393 plusus un iekļuva 14. Saeimā.

No partijas "Progresīvie" visvairāk plusu (5718) ir Antoņinai Ņenaševai. Viņa saņēmusi arī visvairāk svītrojumu – 2303, bet tikusi ievēlēta parlamentā.

No visiem kandidātiem kopumā visvairāk plusu šajās vēlēšanās saņēmis Rinkēvičs ("JV"). Viņam seko Kariņš ("JV"). Nākamais atbalstītākais politiķis bijis "Stabilitātei!" līderis Rosļikovs, kuram seko "Latvija pirmajā vietā" premjera kandidāts Ainārs Šlesers. Virs 10 000 plusiem vēlēšanās ieguvis arī aizsardzības ministrs Artis Pabriks no neievēlētā "Attīstībai/Par!" saraksta, kā arī Andrejs Judins no "JV". Parlamentā neievēlētās partijas "Katram un katrai" līderis Aldis Gobzems un "Apvienotā saraksta" politiķis Raimonds Bergmanis arī ieguvuši virs 10 000 plusu. 

Par 10 000 un vairāk plusu ieguvušajiem politiķiem Metla-Rozentāle norādīja: "Pirmkārt, tie ir partiju līderi, par kuriem cilvēki tad arī izsaka savu viedokli visbiežāk atbalsta formā, apliecinot to, ka viņi ne tikai pozitīvi vērtē sarakstu kopumā, bet arī mandātu sniedz partijas līderim. Tur mēs redzam, ka faktiski visu politisko spēku līderiem vai vismaz lielākajai daļai ir  augstākais plusiņu rādītājs."

Visvairāk svītrotais politiķis šajās vēlēšanās kopumā starp visiem kandidātiem ir bijušais izglītības ministrs Šadurskis ("JV"). Viņam seko "JV" deputātu amata kandidāti Lolita Čigāne, Hosams Abu Meri, Ints Dālderis. Tāpat starp visvairāk svītrotajiem ir arī Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica. Kā vienīgais no esošajiem valdības pārstāvjiem starp nemīlētākajiem iekļuvis finanšu ministrs Jānis Reirs, kurš saņēmis virs 4000 svītrojumiem.

Tikmēr vienīgie divi deputātu kandidāti, kas iekļuvuši starp desmit svītrotākajiem no cita saraksta, atskaitot "JV", ir Aija Barča un Gundars Bojārs no "Apvienotā saraksta". Viņiem svītrotāko topā seko kandidāti no "JV" – Dmitrijs Golubevs un Iveta Benhena-Bēkena. No minētajiem kandidātiem Saeimā iekļuvuši tikai divi – Abu Meri un Lukaševica-Kalniņa. 

Politoloģe Metla-Rozentāle skaidro, ka "JV" saraksta lielais svītrojumu skaits saistāms ar vairākiem faktiem. Tostarp to, ka jau tradicionāli daļai no nosauktajiem politiskā spēka pārstāvjiem vēlēšanās ir pierasts redzēt lielu svītrojumu skaitu. Tāpat politoloģe uzskata, ka "JV" vēlētājs ir pietiekami prasīgs un analītisks.   

Metla-Rozentāle atzīmēja: "["JV" vēlētājs] Viņš nav tāds, kurš vienkārši – nu tad labi, lai iet "JV". Viņš, kā redzams, ir gājis cauri sarakstam un izteicis savu viedokli, ko viņš īpaši grib redzēt un ko viņš negrib."

Savukārt attiecībā uz visvairāk svītrotajiem "Apvienotā saraksta" politiķiem – Barču un Bojāru – RSU docētāja uzsvēra, ka viņi daudz varētu būt svītroti, ņemot vērā savu plašo pieredzi citās partijās un to, ka, iespējams, nesaistās ar "Apvienotā saraksta" šajās velēšanās prezentēto ideju. 

Vēlēšanu zīmes varēja atstāt negrozītas vai ar "+" atzīmēt kandidātus, kuru ievēlēšanu vēlētājs īpaši atbalsta, vai izsvītrot tos kandidātus, kuru ievēlēšanu vēlētājs neatbalsta.

KONTEKSTS:

Neilgi pēc pirmo provizorisko 14. Saeimas vēlēšanu rezultātu publicēšanas potenciālie parlamentā iekļuvušie politiskie spēki iezīmēja tā sauktās sarkanās līnijas jeb nosacījumus, pie kuriem gatavi strādāt jaunajā koalīcijā, kā arī minēja iespējamos sadarbības partnerus.

Saskaņā ar provizoriskajiem rezultātiem 14. Saeimas vēlēšanās ir uzvarējusi "Jaunā Vienotība", Zaļo un Zemnieku savienība un "Apvienotais saraksts". Seko Nacionālā apvienība, "Stabilitātei!", "Latvija pirmajā vietā" un "Progresīvie".

Saskaitīti 1055 iecirkņi no 1055

Atjaunots: 03.10. plkst. 10:06

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti