Panorāma

"Vairāk saules" IT speciālistu patur apcietinājumā

Panorāma

Vai izvērtēs A. Lemberga meitas īpašumus ārzonās?

Korupcijā apsūdzētie I. Rimšēvičs un M. Martinsons vainu noliedz

Rimšēvičam uzrāda apsūdzību kukuļņemšanā; Martinsonam – atbalstīšanā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Latvijas Bankas prezidentam Ilmāram Rimšēvičam uzrādīta apsūdzība par kukuļņemšanu, bet uzņēmējam Mārim Martinsonam – par kukuļņemšanas atbalstīšanu lietā, kas saistīta ar pašlaik likvidējamo "Trasta komercbanku". Abi apsūdzētie savu vainu neatzīst.

Šādu lēmumu pieņēmusi Ģenerālprokuratūras Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurore, izvērtējot Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) lūgumu sākt lietā kriminālvajāšanu.

Iespējamie kukuļi no “Trasta komercbankas” 2013.gadā un agrāk – šādas bija KNAB aizdomas pret Ilmāru Rimšēviču, kuras birojs pirms desmit dienām atspoguļoja mīklainā infografikā. Nu jau apsūdzētais Latvijas Bankas prezidents šobrīd lielā mērā apstiprina pirms nedēļas “Panorāmas” skaidroto par KNAB aizdomu un nu jau arī apsūdzības būtību.

Savu vainu Rimšēvičs gan pilnībā noliedz un pauž neizpratni, kāpēc tikai tagad tiek apsūdzēts par piecus līdz astoņus gadus seniem notikumiem:

“Man tiek inkriminēts tas, ka es it kā neesot apmaksājis savu makšķerēšanas braucienu uz Kamčatku, kas, man liekas, ir tuvu neaptveramam. Un man tiek inkriminēts tas, ka es it kā esmu apsolījis kādai komercbankai – ja viņi nepildīs manus, tā teikt, lūgumus un rīkojumus, es varētu likt šķēršļus šīs bankas darbībai. Es pilnībā noliedzu visus šos apgalvojumus.”

To, vai viņam par “Trasta Komercbanku” bijušas sarunas ar uzņēmēju Māri Martinsonu, Rimšēvičs nekomentēja.

Savukārt Martinsonam ir uzrādīta apsūdzība Rimšēviča korupcijas lietā, LTV apstiprināja viņa advokāts Didzis Vilemsons. Viņu apsūdz kukuļņemšanas atbalstīšanā. Latvijas Televīzija jau iepriekš vēstīja, ka KNAB uzskata: Martinsons esot palīdzējis organizēt Rimšēviča un “Trasta komercbankas” sadarbību.

Martinsona advokāts Didzis Vilemsons gan apsūdzības noraida: “Es jums teikšu tā, ka nav saprotams, par ko tieši apsūdz Martinsonu. Es runāju tikai par viņu, jo es aizstāvu viņa intereses, un viennozīmīgi varu pateikt, ka, tā kā viņš vainu neatzīst, tad, protams, ka uzskatām, ka tajā apsūdzībā norādītie apstākļi ir nepatiesi.”

Tikmēr prokuratūra plašāku skaidrojumu par apsūdzību sola piektdien, 29.jūnijā.

KONTEKSTS:

KNAB Rimšēviču un Martinsonu aizturēja februārī. Kopš aizturēšanas Rimšēvičam par drošības līdzekli ir piemērots aizliegums ieņemt Latvijas Bankas prezidenta amatu. Rimšēvičs tiek turēts aizdomās par kukuļa pieprasīšanu un pieņemšanu lielā apmērā. “De facto” ziņoja, ka KNAB sāktais kriminālprocess pret Rimšēviču ir saistīts ar 2013.gada notikumiem un šobrīd likvidējamo "Trasta komercbanku".

Pats Rimšēvičs paziņoja, ka viņš ir kļuvis par dažu komercbanku koordinēta uzbrukuma mērķi. 

Arī Martinsons savu vainu pilnībā noliedz un apgalvo, ka visa lieta balstoties uz, viņaprāt, “nesaprotamiem 2013.gada audio ierakstu fragmentiem” un esot vien “kārtējās politiskās intrigas”. 

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) 18.jūnijā nosūtījis Rimšēviča lietu Ģenerālprokuratūras Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļai kriminālvajāšanas sākšanai.

Latvijas Televīzija iepriekš ziņoja, ka KNAB izplatītā infografika ilustrē biroja aizdomas par to, ka Latvijas Bankas prezidents ir spējis uzspiest pareizās pogas, lai ietekmētu banku uzraugu – Finanšu un kapitāla tirgus komisiju (FKTK) un dažādas tās darbības attiecībā uz “Trasta komercbanku”. Konkrētas FKTK amatpersonas šai sadaļā gan nefigurē.

Savukārt Māris Martinsons saskaņā ar KNAB versiju izmantojis savas ietekmes sviras, lai palīdzētu organizēt “Trasta komercbankas” un Rimšēviča sadarbību. Caur viņu vēlāk esot nākusi arī Rimšēvičam domātā skaidrā nauda. Precīzu summu KNAB neatklāja, tomēr tā esot lielāka par sākotnēji minētajiem 100 tūkstošiem eiro.

Vēl kāda epizode ir saistīta ar “Trasta komercbankas” apmaksātu ceļojumu kā dāvanu Rimšēvičam. LTV zināms: KNAB ieskatā, šādi patiesībā bijis apmaksāts kāds no Latvijas Bankas prezidenta makšķerēšanas ceļojumiem Kamčatkā. Tas esot noticis jau dažus gadus pirms 2013.gada, kad notikusi naudas nodošana.

No “Trasta komercbankas” puses lietā ir iesaistīti kādreizējais bankas līdzīpašnieks Igors Buimisters un bijušais valdes loceklis Viktors Ziemelis, zināms Latvijas Televīzijai.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti