Rīta Panorāma

Arī Igaunijā diskutē par padomju pieminekļu demontāžu

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

Intervija ar Rīgas domes priekšsēdētāju Mārtiņu Staķi

Rīgas mērs: Būvnieks Pārdaugavas padomju pieminekļa nojaukšanai ir izraudzīts; darbi jāsāk šomēnes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 10 mēnešiem.

Rīgas dome ir izraudzījusies būvnieku padomju pieminekļa nojaukšanai Pārdaugavā, taču tā vārds drošības apsvērumu dēļ pagaidām netiks atklāts, to intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāmā" sacīja Rīgas mērs Mārtiņš Staķis.

Pēc viņa teiktā, ceturtdien, 4. augustā, pašvaldībā plānots lemt par finansējuma novirzīšanu "Rīgas pieminekļu aģentūrai", lai varētu uzsākt darbus Pārdaugavā esošā padomju pieminekļa demontāžai. Rīgas mērs teica, ka drošības apsvērumu dēļ patlaban nevar atklāt, kad plānots demontāžas darbus sākt. Tas tiks paziņots īsi pirms to sākuma.

"Bet varu pateikt pilnīgi droši – lai iekļautos Saeimas noteiktajā termiņā – 15. novembris, mums darbi ir jāuzsāk augustā," teica Staķis.

Pēc viņa teiktā, pašvaldība ir izraudzījusies būvnieku, kurš veiks pieminekļa demontāžas darbus. Jautāts, vai tā ir kāda zināma būvfirma, Staķis sacīja, ka arī šī ir ierobežotas pieejamības informācija.

"Īpaši būvnieki lūdz pirms laika to neatklāt, protams, baidoties arī, ka pret viņiem var tikt veiktas kādas darbības (..)."

Rīgas mērs atzina, ka padomju pieminekļa demontāžas termiņš ir "ļoti izaicinošs", taču tas tiks paveikts laikā. Teritorijas sakārtošana prasīs kopumā septiņus mēnešus.

Padomju pieminekli plānots nojaukt pa daļām. Tā kā Okupācijas muzejs nevienu no tām nav atzinis par māksliniecisku vērtību, viss piemineklis tiks pilnībā utilizēts, teica Staķis.

KONTEKSTS:

Jautājums par pieminekļu nojaukšanu īpaši aktualizējās pēc Krievijas sāktā kara pret Ukrainu.

Saeima 16. jūnijā pieņēma likumu, saskaņā ar kuru totalitāros režīmus slavinoši objekti jādemontē līdz 15. novembrim. Demontējamo objektu sarakstu vasaras laikā jānosaka valdībai, balstoties uz ekspertu rekomendācijām.

Līdz šim valdība atbalstīja ekspertu piedāvāto sarakstu ar 69 demontējamiem objektiem. No šiem objektiem 21 gadījumā būs jāsaglabā to fragmenti kā laika un mākslas liecības, pavēstīja Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde. Tāpat Rīgā jau ir pieņemts lēmums par padomju armijas karavīru pieminekļa demontāžu Rīgā, Pārdaugavā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti