Panorāma

NBS rīcībā jauni lidaparāti

Panorāma

Panorāma

Resursu trūkuma dēļ apdraudēti pašvaldību referendumi

Resursu trūkuma dēļ apdraudēti pašvaldību referendumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) pašlaik nevar uzņemties ilgtermiņa saistības pašvaldību vietējo referendumu sistēmas izveidei, jo informācijas tehnoloģiju resursu trūkuma dēļ nespēs nodrošināt kvalitatīvu projekta īstenošanu. Šī sistēma ir nepieciešama, lai referendumus varētu rīkot arī pašvaldībās par dažādiem vietējiem jautājumiem.

Vēlēšanu komisijā pauda, ka tā ir gatava uzņemties projekta realizāciju tikai tādā gadījumā, ja tiek piešķirts finansējums iestādes kapacitātes stiprināšanai, tādējādi nodrošinot vajadzīgos speciālistus iestādes pilnvērtīgai funkcionēšanai.

"Komisija bija lūgusi izveidot informācijas tehnoloģiju nodaļu, četrām jaunām amata vietām lūgusi finansējumu, bet skaidrības nav joprojām," atzina CVK sekretārs Ritvars Eglājs.

Nodaļas izveidei un konkurētspējīga atalgojuma nodrošināšanai esošajiem speciālistiem šogad būtu vajadzīgi vairāk nekā 200 tūkstoši eiro. Plānotās projekta izmaksas ir gandrīz četri miljoni eiro.

KONTEKSTS:

13. Saeima pērn marta vidū atbalstīja Vietējo pašvaldību referendumu likumu, kas nosaka referendumu ierosināšanas un norises kārtību. Referendumu varēs rosināt par pašvaldības ilgtspējīgas attīstības stratēģiju un domes lēmumu, ar kuru pašvaldība ierosinājusi publiskas jaunbūves būvniecību, kā arī par domes atlaišanu.

Pašvaldības referendumu varēs rosināt arī dome, ja tam piekritīs vismaz divas trešdaļas domes deputātu. Tas dos iespēju pašvaldībai ļaut iedzīvotājiem oficiāli paust savu viedokli par konkrētu jautājumu. Pašvaldības dome nevarēs rīkot referendumu par domes atlaišanu. 

Lai varētu rosināt kāda jautājuma izskatīšanu pašvaldībā, iedzīvotājiem būs jāparakstās par referenduma ierosināšanu. Plānots, ka to varēs darīt klātienē vai elektroniski portālā www.latvija.lv. Balsot referendumā varēs klātienē attiecīgajā pašvaldības vēlēšanu iecirknī, izmantojot tiešsaistes vēlētāju reģistru, un elektroniski, izmantojot CVK balsošanas sistēmu.

Likums stāsies spēkā 2024. gada 1. janvārī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti