Restitūcijas atlīdzību ebreju kopienai izmaksātu pakāpeniski

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 11 mēnešiem.

“Attīstībai/Par!” deputāti pārējām valdību veidojošajām partijām piedāvājuši pieņemt jaunu restitūcijas likumu. Piedāvājums paredz atlīdzināt ebreju kopienai holokaustā bojāgājušo Latvijas ebreju īpašumu vērtību. Atlīdzības aprēķināšanā gan izmantots samazinošs koeficients, tādēļ kopējā likumprojektā noteiktā kompensācijas summa ir 40 miljoni eiro.

Šo naudu piedāvāts izmaksāt pakāpeniski, proti, desmit gadu laikā katru gadu izmaksājot 4 miljonus eiro.

Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padomes valdes loceklis Dmitrijs Krupņikovs Latvijas Radio apliecināja, ka likumprojekts ir apspriests ar ebreju kopienas pārstāvjiem.

Dmitrijs Krupņikovs: Par restitūcijas ieceri
00:00 / 00:46
Lejuplādēt

Viņš skaidroja, ka pozitīva Saeimas lēmuma gadījumā šos līdzekļus varēs izmantot tikai stingri noteiktiem mērķiem

“Visi līdzekļi tiek izmantoti tikai Latvijā, Latvijas attīstībai, Latvijas ebreju kopienas attīstībai, kultūras pasākumiem Latvijā, izņemot gadījumus, kad mēs palīdzēsim tiem, kas izdzīvoja holokaustā Latvijā, bet šobrīd varbūt dzīvo ārpus Latvijas. Diemžēl tādu cilvēku nav daudz,” skaidroja Krupņikovs.

Viņš stāstīja, ka pašreizēja iecere paredz, ka līdzekļu izmantošana notiks, projektus apstiprinot speciālajai padomei, kas būs izveidota restitūcijas fondā un kurā ietilps  gan Latvijas ebreju kopienas pārstāvji, gan arī starptautisko organizāciju pārstāvji, un kurus pārraudzīs Finanšu ministrija – ministrijai “būs iespēja redzēt, ko un kā mēs darām, ka līdzekļi tiek izlietoti atbilstoši mērķiem, kas ir atļauti”.

KONTEKSTS:

Diskusijas par īpašumu atdošanu ebreju organizācijām valdījušas ilgus gadus. 2015. gadā Saeimā tapa likumprojekts par vairāku īpašumu nodošanu Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padomei. Pēc vairāk nekā gadu sarunām Saeimā 2016. gada februārī lēma atdot padomei piecus nekustamos īpašumus.

Atbilstoši Latvijas ebreju draudžu un kopienu padomes aprēķiniem, Latvijā ir aptuveni 270 īpašumu, kuri pirms Otrā pasaules kara piederējuši ebreju kopienai un nav atgūti.

Saskaņā ar pašreizējo koalīcijas līgumu, ebreju kopienas īpašumu jautājums ir viens no tiem, kurus var virzīt bez visu valdības partiju piekrišanas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti