Dienas ziņas

Valkā cenšas rast jaunas darbavietas

Dienas ziņas

Ogrē sacenšas Baltijas mežu nozares audzēkņi

Lauku reģionos trūkst speciālistu inženierzinātnē

Preiļu jauniešus grib apmācīt inženierzinātnēs un atgriezt darbā novadā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Lai nodrošinātu pieejamību augstākajai inženiertehniskajai izglītībai lauku reģionos un sekmētu speciālistu atgriešanos dzimtajā pusē, Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) aktīvi sadarbojas ar mazajām pašvaldībām. Sadarbības līgums jau ir noslēgts ar Preiļu pašvaldību. Galvenais uzdevums – šos studentus ieinteresēt atgriezties strādāt savā novadā.

Pašvaldību ierobežotie budžeta līdzekļi liedz piesaistīt kvalificētus speciālistus. Savukārt studentu iekļaušana pašvaldības projektu izveidē nesīs divējādu labumu – studentiem sniedzot pieredzi savā jomā un pašvaldībai ekonomējot budžeta līdzekļus.

"Daudz kas ir sakārtots atbilstoši mūsdienu tehnoloģijām un prasībām, bet ir pāris nišas, kuras būtu jāpēta padziļināti, kur būtu ekonomija, " teica Preiļu novada domes izpilddirektors Vladimirs Ivanovs.

Šobrīd vadošajos inženierzinību uzņēmumos vidējais darbinieku vecums ir pāri 50 gadiem. Skaidrs, ka lauku reģioni nevar konkurēt ar atalgojumu kā Pierīgas pilsētās un galvaspilsētā, taču paaudžu maiņai ir jānotiek.

Šobrīd pirmā nozare, kā veicināt studentu interesi inženierzinātnēs, ir attīstīt Preiļu atkritumu pārstrādes uzņēmumu efektivitāti. Līdz šim brīdim tehnoloģijas to atļāva, taču trūka speciālistu.

"Tas būtu labs veids, kur, Preiļu skolu beidzējiem studējot pie mums, risināt Preiļiem svarīgus jautājumus sadarbībā ar mūsu docētājiem, un tā būtu iespēja atgriezties atpakaļ savā novadā," sacīja RTU rektora vietnieks Antons Kiščenko.

Viens no rezultatīvākajiem piemēriem, ko veicināja RTU sadarbībā ar Valmieras pašvaldību, ir stikla šķiedras rūpnīcā kaitīgo atkritumiem pārstrāde. Jaunu poligonu krātuvju izveide pašvaldībai izmaksātu četrus miljonus eiro. Savukārt studentu pētījumu rezultātā tika rasts risinājums, kā atkritumus pārstrādāt atkārtoti, neprasot lielus līdzekļus.

"Jo, ja novadi ieinteresēti savu speciālistu sagatavošanā, tad ir iespēja, ka viņi atgriežas novadā un pielieto savas zināšanas," piebilda Kiščenko.

Domājot par nākotnes perspektīvām, saikne starp mācību iestādēm, pašvaldību un uzņēmējiem  ir izveidota jau Liepājā, Madona, Valmierā, Jelgavā un Jūrmalā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti