Politologs Rajevskis: Visticamāk, politisku iemeslu dēļ Pavļuts nedemisionēs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Tam, ka Latvijas Ārstu biedrības pieprasījums pēc veselības ministra demisijas vērtējams kā nopietns signāls, piekrīt politologs Filips Rajevskis. Viņaprāt, ministra Daniela Pavļuta (“Attīstībai/Par!”) demisija nenotiks politisku iemeslu dēļ, taču lūgums esot pamatots.

Politologs Filips Rajevskis par veselības ministra demisijas pieprasīšanu
00:00 / 02:56
Lejuplādēt

Kā jūs vērtējat Latvijas Ārstu biedrības paziņojumu par veselības ministra demisijas lūgumu?

Es domāju, ka tas vēlreiz apstiprina, ka dialogs starp ārstiem un veselības ministru praktiski nenotiek. To mēs redzējām jau tad, kad „buksēja” vakcinācija. Mēs redzējām, ka ministrs, vismaz publiski nebija redzams, ka viņš risinātu dialogu ar Ārstu biedrību un ārstu sabiedrību par to, ka ne visi ārsti atbalsta vakcināciju. Tā ir viena no lielām problēmām, kas netika risināta un kur ministram bija arī jāiesaistās, ja jau Ārstu biedrība to iekšēji nerisināja.

Un otra lieta – šī negatavība krīzes situācijai, neskatoties uz to, ka par šo krīzes situāciju, kas varētu iestāties oktobrī, tika runāts jau no maija. Pats ministrs par to skaļi runāja, bet tagad šī negatavība vēlreiz parāda, ka nav ne dialoga, ne izpratnes par ārsta ikdienu un ārsta darbu. Līdz ar to es domāju, ka tas ir diezgan normāli, ka Ārstu biedrība šajā situācijā prasa demisiju.

Biedrība pārmet novēlotu lēmumu pieņemšanu, ko jūs arī akcentējāt. Vai, jūsuprāt, šis demisijas lūgums ir pamatots, jo pie lēmuma pieņemšanas atbildīga ir visa valdība?

Jā, es domāju, ka te ir liels jautājums par to, cik lielā mērā valdība vai cik lielā mērā ministrs ir atbildīgs. Taču es neesmu dzirdējis, ka valdības līmenī kāds būtu pateicis, ka veselības aprūpe nav prioritāte šobrīd. Un otrā lieta, ka būtu kaut kādā veidā bijuši pret to, ka būtu investēti līdzekļi sagatavošanās darbiem kaut kādai krīzei rudenī. Es domāju, ka pie tā komunikācijas resursa, kas ir ministram un cik tika tērēts komunikācijā ar sabiedrību, es domāju, ka viņam bija gana daudz instrumentu, lai arī politiski un publiski savu pozīciju parādītu šajā jautājumā. Bet pagaidām, cik es esmu redzējis, nekā tāda nav bijis.

Vai ir tiešām pamatots, ka Pavļuta demisija varētu notikt?

Visdrīzākais politisku iemeslu dēļ tas varētu nenotikt, jo, pirmkārt, viņš pats nedemisionēs. Un politiskās stabilitātes dēļ viņam nepalūgs aiziet Ministru prezidents, jo tas var sagraut valdības koalīciju. Es domāju, ka, visdrīzāk, šis demisijas pieprasījums paliks bez atbildes.

Kādas sekas šim Latvijas Ārstu biedrības lūgumam turpmāk varētu būt? Vai, jūsuprāt, komunikācija starp veselības ministru un Ārstu biedrību varētu uzlaboties?

Vismaz, cik es esmu iepriekš redzējis šo uzvedības modeli, es domāju, ka komunikācija starp ministru un Ārstu biedrību tikai pasliktināsies. Pretī stāvēšana notiks, un es nedomāju, ka pēc būtības tiks risināta šī lielā problēma – ārstu neviendabīgā attieksme pret vakcinācijas procesu Latvijā un pret vakcinēšanos kā tādu.

KONTEKSTS:

Ņemot vērā Veselības ministrijas (VM) ilgstoši pieļautās kļūdas krīzes vadībā un plānoto mediķu mobilizācijas izsludināšanu, Latvijas Ārstu biedrība pieprasīja ministra Daniela Pavļuta demisiju. Biedrība aicina valdības vadītāju nekavējoties pārskatīt krīzes vadību valstī un lēmumu pieņemšanā iesaistīt veselības nozares profesionālās organizācijas un ekspertus. Šim pieprasījumam pievienojās arī Latvijas Māsu asociācija un Latvijas Jauno ārstu asociācija, kā arī Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība.

Ministrs atzina, ka ir sarūgtināts par demisijas pieprasījumu, un aicināja "kopīgi pārvarēt šo krīzi".

VM šonedēļ plāno valdībai iesniegt pieprasījumu mobilizācijas izsludināšanai mediķiem, un to varētu izsludināt 2. novembrī. Lēmums paredzēts, ņemot vērā krīzes situāciju Latvijas slimnīcās saistībā ar Covid-19 slimnieku skaitu. Privāto ārstniecības iestāžu darbinieki un ārpus nozares esošās ārstniecības personas saņems pavēstes par mobilizāciju. Mobilizētās ārstniecības personas nevarēs atteikties, jo citādi paredzēta kriminālatbildība. To, ka cīņā ar Covid-19 plānots mobilizēt arī privāto medicīnas iestāžu mediķus, VM valsts sekretāre Indra Dreika valdību informēja pirms nedēļas, iepazīstinot ar iecerētajiem soļiem Covid-19 krīzes pārvarēšanai slimnīcās. 

Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot visu laiku augstāko atzīmi, medicīnas nozarē izsludināja ārkārtējo situāciju. Mediķi cēla trauksmi par tūlītēju nepieciešamību pēc stingriem ierobežojumiem valstī. Valdība izsludināja ārkārtējo situāciju, nosakot ierobežojumus ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Tomēr redzot, ka vīrusa izplatība aug un Latvija ir pirmajā vietā pasaulē Covid-19 izplatības ziņā, valdība no 21. oktobra līdz 15. novembrim ieviesa tā dēvēto "lokdaunu" un mājsēdi

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti