Dienas ziņas

Kopienu fondi – atbalsts vietējai sabiedrībai

Dienas ziņas

Ventspilī piestājuši Eiropas apceļotāji

Plaisu dēļ Līksnas kultūras nams slēgts trīs gadus

Plaisu dēļ trīs gadus slēgtā Līksnas kultūras nama pārbūvei nav naudas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem un 8 mēnešiem.

Plaisas Daugavpils novada Līksnas pagasta kultūras nama sienās izveidojās pirms trim gadiem, un kultūras nams ir slēgts. Šajā laikā notika vairākas pārbaudes un pat izstrādāts jauna tautas nama mets, bet novadam nav naudas būvdarbiem. Kultūras nams atrodas zem viena jumta ar pagasta pārvaldi, kur darbu atļauts turpināt, tomēr iedzīvotājus māc bažas par ēkas izturību.     

Līksnas Kultūras nama zālē valda klusums. Kopš pirms trīs gadiem uz vienas no nesošajām sienām parādījās plaisa, kolektīvu mēģinājumi un koncerti šeit liegti. Ēka būvēta 1968. gadā, tomēr nepareizi veidotu pamatu dēļ arvien turpinās pamatnes deformācija un plaisas no pamatiem virzās uz sienām un griestiem.

Līksnas pagasta pārvaldes vadītāja Biruta Ozoliņa stāstīja, ka plaisa ēkā parādījās jau 2014. gadā, “un sakrita tā, kad tajā gadā arī notika tā Zolitūdes traģēdija”. “Arī nesošās sienas un arī griestu konstrukcijā tās plaisas iet lielumā, un arī no ārpuses tas pats ir. Jo pamati ir slikti,” sacīja Ozoliņa.

Laikam ritot, kultūras namā notika vairākas pārbaudes, kam slēdziens viens: jaunas ēkas būvniecība izmaksās lētāk nekā esošās remonts.

Līdz šim novada vadība rada finansējumu meta un būvprojekta izstrādei, kā rezultātā plānots demontēt ēkas bīstamo daļu un uzbūvēt jaunu daudzfunkcionālu centru. Tā izmaksas būtu teju 1,3 miljoni eiro. Lai arī pārbūve pat iekļauta novada attīstības programmā, tik lielas naudas budžetā nav.

Šobrīd izstrādāta projekta tehniskā dokumentācija, lai uzsāktu iepirkumu, cerībā, ka sākotnēji aprēķinātās izmaksas kļūs mazākas.

“Mēs gribam redzēt tomēr mazliet samazinātā veidā. Mēs gribam redzēt, cik liels iepirkums. Tad būs deputātiem iespēja izvērtēt, teiksim, nolemt, ko tad mēs tālāk darīsim,” atzina Daugavpils novada domes priekšsēdētāja Janīna Jalinska.

 “Jebkurā gadījumā mēs vēl meklējam arī kādu varbūt valsts palīdzību, kāda varētu būt. Tad otrā iespēja ir paņemt aizņēmumu,” piebilda Jalinska.

Gūt atsaucību no valsts puses vēlas arī iedzīvotāji, jo kopš 2009. gada, kad izveidoti novadi, tostarp Daugavpils novads, nekāds finansējums kultūras iestāžu pārbūvei vai atjaunošanai nav piešķirts. Iedzīvotājuprāt, trūkst vienlīdzības principa.

“Lai nebūtu tā, ka mēs šogad un piecus gadus stutējam tikai uzņēmējdarbību, tad piecus gadus ceļiem un vēl kādām citām vēlmēm, kaut kā vajadzētu vienlaicīgi pa drusciņai katrai sfērai,” sprieda Līksnas pagasta pārvaldes vadītāja Biruta Ozoliņa.

Līksnas pagasts atrodas vien 15 kilometru attālumā no Daugavpils, un tajā dzīvo vairāk nekā 1000 iedzīvotāju un darbojas pieci kolektīvi, kuru dalībnieki dejo, dzied un spēlē teātri. Šobrīd mēģinājumus vai pasākumus tie aizvada blakus esošajā muižas kapelā, kafejnīcā “Virāža” vai citviet. Taču tie visi ir privātīpašumi un, piemēram, kafejnīca nupat pārdota, un arī tur tikties vairs nevar. Savukārt rosība parkā atkarīga no laika apstākļiem.

“Pie mums aktīvi darbojas audžuģimeņu biedrība “Muna sāta”, kur ir aptuveni 250 bērni. Bet šī iemesla dēļ, ka mēs nevaram sadarboties, viņiem nav, kur palikt. Un viņi savu darbību pārcēla uz Daugavpili,” pastāstīja Ozoliņa.

Aamatierteātra “Maskas” aktrise Anna Komarovska piebilda, ka kolektīvi var kaut kur aizbraukt ar savām izrādēm, ar savām dejām, dziedātāji dziedāt, “tas ir viens, bet mūsu cilvēki – viņi neaizbrauks tik tālu līdzi”.

“Mēs lūdzam Dieviņu, lai mūs uzklausa un nonāk līdz dzirdīgām ausīm, ka Līksnas pagastā ir vajadzīgs kultūras nams. Jo te ir aktīvi darbojošies gan jauni, gan veci cilvēki, kuri grib darīt un tieši Līksnā to darīt,” sacīja Komarovska.

Līksnas Kultūras nama vadītāja Valentīna Korsiete atzina, ka “jau sāk parādīties šī tendence, ka jauni cilvēki ceļ mājas, un viņiem gribēsies to kultūru tepat uz vietas”.

“Un, ja tās nav? Iedomājieties, tomēr kolektīvu ir daudz. Mēģinājumi? Tad arī, piemēram, šie cilvēki, kas piedalās kolektīvos, viņi saka: mēs mēģinām, visu darām, lai nestu Līksnas vārdu Latvijā, pasaulē un varbūt visur, bet mums nav pat kur mēģināt. Un cik ilgi? Cik ilgi un tad var vienu dienu pateikt: nē, mēs vairs nenāksim. Mums nav kur,” sacīja Korsiete.

Valsts svētkos Līksnas pagasta iedzīvotāji dosies uz Daugavpili, kur atrodas novada kultūras centra telpas, bet kur svinēt Ziemassvētkus vai nākamgad gaidāmo valsts simtgadi – viņi nezina.

Turklāt kultūras nams atrodas vienā ēkā ar pagasta pārvaldi. Tā kā ēkas stāvoklis ik dienu pasliktinās, arī darbiniekiem ir bažas ne vien par ēkas, bet arī savu likteni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti