Panorāma

Latviju apmeklē Polijas prezidents

Panorāma

Panorāma

Pēc sabiedrības spiediena Ogrē atceļ izstādi

Pēc sabiedrības spiediena Ogrē atceļ Avena porcelāna kolekcijas izstādi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 3 mēnešiem.

Sankcijām pakļautā Pjotra Avena porcelāna kolekcijas izstāde Ogrē šodien netika atklāta. Muzeja darbinieki par to uzzināja tikai rīta pusē. Ideja izstādīt porcelānu, kas pieder sankcijām pakļautajam Krievijas miljardierim, radusies pašvaldības vadītājam Egīlam Helmanim (Nacionālā apvienība). Tikmēr pret šādu izstādi iebilst gan Nacionālās apvienības valdes priekšsēdētājs, gan Ārlietu ministrija, gan daudzi citi.

Latvijas Televīzija viesojās Ogrē, kur bija jābūt izvietotai Rīgas mākslas porcelāna kolekcijai. Telpa bija sagatavota izstādei, sienu rotājot ar sankcijām pakļautā Avena sirsnīgiem pateicības vārdiem Ogres mēram Helmanim par izstādes ideju.

Ogres Vēstures un mākslas muzejs no pēdējā brīdī atceltās izstādes norobežojas, norādot, ka kolekcijas īpašnieka dēļ paši to rīkot nevēlējās. Taču muzejs pieder pašvaldībai un saņem tās finansējumu. Mēra lēmuma dēļ nācās atcelt arī iepriekš ieplānotu citu izstādi.

Muzejā norādīja: "Laikā, kad notiek nežēlīgais Krievijas iebrukums Ukrainā, muzejam nav pieņemams aicinājums mākslu nejaukt ar politiku."

Visu Avenam piederošās porcelāna kolekcijas izstādes sagatavošanu uzņēmusies Ogres novada pašvaldība, muzejam bija uzdots sagatavot telpu un inventāru. Ogres novada mērs norādīja, ka pats pieņēmis lēmumu par izstādes atcelšanu tās atklāšanas dienā.

Helmanis gan pats joprojām uzskata, ka, neredzot šo mākslu, mēs vēršam sankcijas pret savu kultūru.

Šis viedoklis arī plakāta veidā pielikts pie ieejas muzeja izstāžu zālē.

Pjotra Avena fonda "Paaudze" direktors Igors Bass apstiprināja, ka mērs personīgi vērsies fondā, lai sarīkotu izstādi.

"Mūsu problēma ir, ka mums patīk bieži vien kādu nomētāt ar akmeņiem. Veidot kaut kādu histēriju. Neskatoties, cik tas ir izdevīgi pašiem mums kā nacionālai valstij.

Man ir stingra pārliecība, ka mūsu dižgaru mākslas darbi ir mūsu pamatvērtības. Tās būtu jāredz," sacīja Helmanis.

Pretējs viedoklis ir Valsts drošības dienestam (VDD): "VDD vērtējumā pašreizējos apstākļos rīkot ar šādu personu saistītu izstādi nav atbilstoši Latvijas nacionālās drošības interesēm. Tas gan Latvijas, gan starptautiskajā sabiedrībā varētu radīt maldīgu priekšstatu par atbalsta paušanu Krievijas noziedzīgajam režīmam pietuvinātai personai."

Dienests arī norādīja, ka sankcijām pakļautajām personām ir aizliegts tieši vai netieši darīt pieejamus finanšu līdzekļus vai saimnieciskos resursus. Tātad gadījumā, ja porcelāna kolekcija tiktu atvesta uz muzeju, varētu vērtēt, vai netiek pārkāpta Eiropas Savienības regula, par kuras pārkāpšanu var draudēt kriminālatbildība. Sods varētu attiekties arī uz pašvaldību.

Neizpratni par Ogres pašvaldības lēmumu rīkot izstādi paudusi arī Ārlietu ministrija: "Laikā, kad Krievija ir iebrukusi Ukrainā un bez Ukrainas civiliedzīvotāju slepkavībām tiek iznīcināts arī Ukrainas kultūras mantojums, tostarp tiek izlaupīti un iznīcināti Ukrainas muzeju krājumi, šādas izstādes rīkošana Ogres Vēstures un mākslas muzejā, kurā būs apskatāma sankcijām pakļautās personas porcelāna kolekcija, ir neizprotama."

Viedokli pret izstādi savā feisbuka kontā paudis arī Ogres mēra pārstāvētās NA valdes priekšsēdētājs Raivis Dzintars,  norādot, ka šai izstādei nebūtu jānotiek, jo kolekcijas īpašnieks ir sankcijām pakļauta persona.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti