Pēc restaurācijas atklāti senie Nikolaja vārti Daugavpils cietoksnī

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Šodien valsts komisija oficiāli ekspluatācijā nodos vienu no vērtīgākajiem un skaistākajiem Daugavpils cietokšņa elementiem - kultūrvēstures objektu Nikolaja vārtus.

„Ja Sanktpēterburga ir izcirtusi logu uz Eiropu, tad no Daugavpils uz Eiropu bija izcirsti vārti," tā par šo objektu, kas savulaik bija centrālie un nozīmīgākie no Dinaburgas cietokšņa vārtiem, saka Daugavpils cietokšņa apsaimniekotāji.

Tieši pa šiem vārtiem kādreiz Krievijas impērijas cari un augstmaņi devās uz Eiropu, bet šodien ikvienam pēc vārtu restaurācijas ir iespēja izjust gan senā Daugavpils cietokšņa un tā vārtu varenību un nozīmi, gan sajust gadsimtu veco vēstures elpu, kas saglabāta un klusi stāsta par piedzīvoto.

Četri vārti uz dažādām debess pusēm: Mihaila - ziemeļu, Nikolaja - dienvidu, Konstantina - rietumu, Aleksandra – austrumu pusi vēra ceļu senās impērijas vadoņiem, un vieni no šiem vārtiem – visskaistākie - Nikolaja vārti šobrīd ir piedzīvojuši atjaunotni.

Daugavpils cietokšņa pārvaldnieks Jānis Ostrovskis stāsta, ka tādējādi viens no cietokšņa stūrīšiem un pēc būtības vērtīgs un unikāls kultvēsturisks piemineklis cietoksnī pēc restaurācijas nu ir atklājies visā savā krāšņumā.

Virs vārtiem nesen atgriezās senais simbols - metāla ērglis, gandrīz pustonnu smags un trīs metrus plats, bet pašas vārtu vērtnes, kas ir 200 gadus vecas un ar savu īpašu auru un vēsturi, ir piedzīvojušas brīnumainu atjaunotni, nezaudējot klusās vēstures liecības, atklāj Artjoms Mahļins, un tās joprojām varētu būt izziņas materiāls ne vienam vien vēstures pētniekam.

Šodien Nikolja vārtus pēc restaucācijas plānots nodot ekspluatācijā, taču svinīga šo vārtu atvēršana nolikta uz nākamā gada maiju, kad sākas tūrisma sezona, informē cietokšņa pārvaldnieks Jānis Ostrovskis.

Galvenais, ka process ir sācies, kārtējais objekts Daugavpils cietoksnī sakārtots, kārtu gaida citi, bet šos vārtus oficiāli un svinīgi plānots atklāt nākamā gada 16. maijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti