Pašvaldību savienība un darba devēji valdības sarunās novērtē kvalitāti, nevis ātrumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Vispirms kvalitāte, pēc tam ātrums. Šādu viedokli pauž Latvijas Radio uzrunātie eksperti no Latvijas Pašvaldību savienības un Latvijas Darba devēju konfederācijas.

Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdis Gints Kaminskis uzsvēra – process ir ilgs, bet to no malas ietekmēt neviens nevar.

"Valdības veidošanai ir jābūt kvalitatīvai. To mēs katrs vēlamies, lai valdība ir kvalitatīva. Arī es biju pie tiem, kas uzskatīja, ka procesam ir jānoris ātrāk, un to mēs visi gaidām – gan runājot par budžetu, gan jebkuriem darbiem, kas ir jāpieņem jau jaunajai valdībai. Bet šo procesu no malas ietekmēt mēs nevaram. Mēs varam tikai gaidīt rezultātu," sacīja Kaminskis.

Pašvaldību savienība un darba devēji valdības sarunās novērtē kvalitāti, nevis ātrumu
00:00 / 04:34
Lejuplādēt

Viņš uzsvēra, ka ir skaidrs – nākošo gadu valsts sāks ar pagaidu budžetu, un tas tiešā veidā ietekmē arī pašvaldību budžetus. Patlaban noris darbs pie valdības deklarācijas, bet, pēc Kaminska domām, vienlīdz svarīgi ir izveidot kvalitatīvu rīcības plānu tālākiem darbiem.

"Tad ir tie jautājumi, kas ir jāatrisina. Sākot no Ukrainas bēgļu jautājuma, pašvaldībām jautājums par garantētās minimālās iztikas nodrošināšanu vai piemaksām, kam vajadzētu būt, par mājokļu pabalstiem. Būtībā par tiem jautājumiem, par kuriem ir solīts. Tai pašā laikā gaidām finanšu ministra rīkojumu, lai pašvaldības var pieņemt savus budžetus. Un pēc tam, ja nāk grozījumi, tad arī pārstrādāt. Ietekme uz pašvaldību budžetiem būs ļoti liela," stāstīja Kaminskis.

Latvijas Pašvaldību savienības vadība pirmdien rīko arī tikšanos ar tiem politiķiem, kuri līdz ievēlēšanai 14. Saeimā strādāja pašvaldību domēs, lai pārrunātu turpmāko sadarbību.

Gandarīti par neatstāšanu aiz borta, bet, tā teikt, atvēlētu vietu laivā, veidojot valdības deklarāciju, pauž uzņēmēju pārstāvis.

Latvijas Darbu devēju konfederācijas prezidents Andris Bite stāstīja: "Lietas, ar ko mēs kā uzņēmēju organizācijas nodarbojāmies un sākumā cīnījāmies, bija panākt solīto iesaisti deklarācijas sagatavošanā. Ar mainīgām sekmēm mēs panācām savu, līdz ar to mēs arī esam aktīvi iesaistīti. Vienā grupā vairāk, vienā mazāk, bet kopumā esam iesaistīti procesā."

Uz jautājumu, kā vērtē valdības veidošanas procesa gaitu un ilgumu, Bite atbildēja: "Ja ir jāizvēlas starp ātrumu un kvalitāti, tad labāk ir kvalitāte. Pēc pagājušām vēlēšanām valdība tika veidota četrus mēnešus, līdz ar to nebūtu galvenais jautājums ātrums. Nevaru spriest par valdības ilgtspēju, bet tieši tāpēc ir svarīgs jautājums, vai šobrīd sākumā vienosies un izstrīdēsies, un pieņems kopīgus punktus, pie kuriem strādāt, un pie tiem arī pieturēsies. Lai nav tā, ka valdības deklarāciju izveido ļoti vispārēju, apaļu, kurai visi piekrīt, bet tajā nav nekā konkrēta un pie pirmā konkrētā jautājuma lemšanas valdība sadalās un aizskrien katrs savu ceļu."

Patlaban valdības veidojošo partiju stīvēšanās raisa jautājumi – cik ilgtspējīga un rīcībspējīga šī valdība būs, kad tā beidzot tiks izveidota un sēdīsies pie viena galda. Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes profesors, politologs Juris Rozenvalds intervijā Latvijas Televīzijai izteica šaubas par to, vai valdība nostrādās četrus gadus.

Pirmdien notiek valdības deklarācijas veidošanas darba grupu sarunu otrais aplis, politiķiem diskutējot par tiem punktiem, kas iepriekš dokumenta projektā bija palikuši "aiz strīpas".

KONTEKSTS:

Aptuveni mēnesi pēc 14. Saeimas vēlēšanām iespējamās nākamās koalīcijas partneri "Jaunā Vienotība" (JV), "Apvienotais saraksts" (AS) un Nacionālā apvienība (NA) parakstīja sadarbības memorandu. Panākta arī vienošanās, ka valdībā būs Klimata un enerģētikas ministrija, atsakoties no sākotnējā nodoma tai pievienot arī ar vidi saistītus jautājumus.

Tāpat JV piedāvāja atbildības jomu sadalījumu jaunajā valdībā, kur tai pienāktos sešas ministrijas un premjera postenis, bet AS un NA – katrai pa četrām ministrijām. JV un NA paudušas gatavību turpināt darbu, bet vēl tika gaidīta atbilde no AS par tam piedāvāto atbildības jomu sadalījumu. Vēlāk panākta konceptuāla vienošanās par atbildības jomu sadali, un politiskie spēki ķērās klāt valdības deklarācijai, kurai iesniegts simtiem priekšlikumu.

22. novembrī Valsts prezidents Egils Levits parakstīja rīkojumu par valdības veidošanas uzticēšanu 14. Saeimā visvairāk balsu ieguvušās JV līderim Krišjānim Kariņam. Viņš ir pārliecināts, ka jau dažu nedēļu laikā spēs piedāvāt pilnu valdības sastāvu apstiprināšanai Saeimā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti