Partiju vizītkartes: «Izaugsme»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 8 mēnešiem.

Latvijas Radio veido ierakstu sēriju pirms Saeimas vēlēšanām – partiju vizītkartes, īsi iepazīstinot ar būtiskiem faktiem par partiju. Tāpat visu Saeimas vēlēšanās startējošo partiju līderiem vaicāti trīs vienādi jautājumi – par Valsts prezidenta kandidātu, nodokļu iekasēšanu un aizbraukušo tautiešu atgriešanu dzimtenē.

Politiskā partija "Izaugsme" Saeimas vēlēšanās startē ar piekto numuru.

Dibināšana

Politiskā partija “Izaugsme” ir dibināta pagājušajā pavasarī ar mērķi apvienot jaunus, izglītotus un spējīgus cilvēkus. “Izaugsmes” pārstāvji apgalvoja, ka partijas plānos neietilpst pastāvošās varas gāšana vai kāda noniecināšana, bet gan sekmīga līdzdarbošanās pārvaldes sektorā. Partijas dibināšanas iniciators bija ārsts kardiologs Andris Skride, kuram pievienojās vairāki kolēģi un paziņas.

Visai drīz partija piedzīvoja pirmo konfliktu. Valdes loceklis, kordiriģents un bijušais Ķekavas novada kultūras aģentūras direktors Artūrs Ancāns paziņoja, ka pārējā valde darbojoties nelikumīgi, un izstājās no partijas. Palicēji to saista ar domstarpībām par pašvaldību vēlēšanu saraksta veidošanu.

Deputātu kandidāti

“Izaugsme” pērn cīnījās par varu divos novados - Ķekavā un Madonā. Ķekavā partija saņēma 4,12% vēlētāju atbalstu un domē neiekļuva, savukārt Madonā tā ieguva vienu mandātu. Par domes deputātu kļuva “Izaugsmes” valdes loceklis, bioloģiskais zemnieks Artūrs Čačka. Viņš ir starp 39 kandidātiem, ko “Izaugsme” ir pieteikusi savās pirmajās Saeimas vēlēšanās.

Vairāk nekā ceturtā daļa kandidātu ir saistīti ar medicīnas nozari, arī partijas vadītājs Skride. Viņš aktīvi darbojas arī citās nozarēs - nodibinājis sava radinieka, gleznotāja-vecmeistara Arija Skrides vārdā nosaukto “Skrides fondu” un kino biedrību “Vilkatis group”. Tajā darbojas ārsti, kas ik gadu rada kādu spēlfilmu - galvenokārt par Vidzemes vēsturi.

Programma

“Izaugsmes” priekšvēlēšanu programmā ir noteiktas trīs prioritārās jomas: veselība; izglītība, kultūra un sports; kā arī  tautsaimniecība. Partija uzskata, ka veselības aprūpes jomas budžetam ir jābūt vismaz 5% no iekšzemes kopprodukta. “Izaugsme” sola veicināt efektīvāku medicīnas budžeta izmantošanu, palielinot ģimenes ārstu un ambulatoro pakalpojumu pieejamību. Partija arī vēlas reformēt zinātni, sasaistot pētniecisko darbu ar uzņēmējdarbības veicināšanu un valstij būtisko jomu attīstību.

Plašāk par programmu uz Latvijas Radio jautājumiem atbild partijas “Izaugsme” valdes priekšsēdētājs Andris Skride:

1. Kas ir jūsu kandidāts Valsts prezidenta amatam?

Tā kā šobrīd vēl esam maza partija, tad savu kandidātu prezidenta amatam neizvirzām. Protams, esam izskatījuši potenciālos kandidātus, bet tos mēs apspriedīsim tikai pēc Saeimas vēlēšanu rezultātu saņemšanas. Jā, mums ir padomā cilvēki, kurus mēs varētu uzrunāt, bet šobrīd mūsu prioritātes ir veselība, izglītība un tautsaimniecība. Mēs vairāk ejam uz šiem trim virzieniem.

2. Kā jūs uzlabosiet nodokļu iekasēšanu?

Problēma ir tā, ka pie mums lielākā daļa nodokļu sloga ir uzlikta tieši uz maziem ienākumiem. Lielākie nodokļu ieņēmumi mūsu valstī veidojas no PVN - no tā saucamajiem nemanāmajiem nodokļiem, un tas slogs attiecībā uz nodokļiem ir maznodrošinātiem iedzīvotājiem, savukārt nodokļu slogs uz iedzīvotājiem ar lieliem ienākumiem ir zems. Pirmais, kas ir jādara nodokļu jomā, ir progresīvā nodokļa ieviešana. Es domāju, ka mūsu valstī daudzi cilvēki izvairās maksāt nodokļus, jo viņi neredz to izlietojumu. Mēs redzam, ka mums nav veselības aprūpes sistēmas, mums nav infrastruktūras - faktiski, ja mēs vēlamies aizbraukt uz Siguldu noklausīties koncertu, mums nav pat ceļa, pa kurieni uz turieni aizbraukt. Tur var tikai mašīnu salauzt. Tā ir viena no problēmām, kāpēc cilvēki nevēlas maksāt nodokļus.

3. Kā panāksiet, lai četru gadu laikā Latvijā atgrieztos vismaz 50 tūkstoši aizbraukušo?

Lielākā daļa aizbrauca finansiālo apsvērumu un sociālās neaizsargātības dēļ. Ir jārada jaunas darba vietas un jānodrošina sociālā aizsardzība. Vieniem mums tas nav pa spēkam, taču kopā ar uzņēmējiem, kopā ar citām politiskajām partijām ir jādomā par jaunu darbavietu radīšanu. Veselības aprūpes budžets šobrīd ir kritiski zems, medmāsu un ārstu alga šobrīd ir ļoti zema. Medmāsa par slodzi saņem 300 eiro mēnesī. Par tādu algu vismaz Rīgā nav iespējams izdzīvot. Viens no variantiem ir medmāsu algu palielināšana.

Kopš 1.jūnija ziedojumos “Izaugsme” ir saņēmusi 5500 eiro, lielākais ziedotājs ar vairāk nekā 2000 eiro ir partijas vadītājs Skride. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti