Partiju reitingi Rīgā: latviski un krieviski runājošo izvēles atšķiras; daži saraksti «monopolizē» jauniešus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Krieviski un latviski mājās runājošo Rīgas vēlētāju simpātijas būtiski atšķiras, taču aina nebūt nav melnbalta, un piesaistīt vēlētājus no “otras puses” spēj vairāki saraksti, kuri sacenšas par vietām Rīgas domē, liecina SKDS veiktā aptauja pēc LSM un LTV pasūtījuma.  

Rīdzinieku izvēles būtiski atšķiras ne tikai atkarībā no valodas. Ir saraksti, kuri teju monopolizējuši jauniešu elektorātu, bet citi “specializējušies” vecākā gada gājuma vēlētāju piesaistē.  

SKDS aptauja veikta 24.-28.jūlijā, izlase – 1008 respondenti rīdzinieki, pilsoņi, sasnieguši vecumu, kas ļauj balsot vēlēšanās. Izlase stratificēta pēc dzimuma, vecuma, ģimenes valodas un tml.  Statistiskā kļūda   +/- 1,9 procentpunkti. 

SKDS aptaujā savu izvēli atklāja teju divas trešdaļas vēlētāju, bet pārējie paziņoja, ka negrasās balsot, nav izdarījuši izvēli vai balsos ar tukšu aploksni. No visiem respondentiem 14,9% pauda atbalstu “Attīstībai/Par!” un “Progresīvo” sarakstam, bet 14,1% – “Saskaņai”.

Bet šo sarakstu vēlētāju atbalsts, atkarībā no mājās runātās valodas, atšķiras kā spoguļattēlā. “Attīstībai/Par!”/”Progresīvos” atbalstīja 22,8% no tiem vēlētājiem, kuri mājās runā latviski, un tikai 4,1% no tiem, kuri runā krieviski. Savukārt “Saskaņu” atbalstīja 3,8% latviski runājošo vēlētāju un 28,3% krievvalodīgo.  

No sarakstiem, kuriem ir samērā neliels vēlētāju atbalsts, daudzmaz pamanāmāku atsaucību abās grupās guva “Gods kalpot Rīgai” piedāvājums (5,6% no visiem respondentiem, 7,2% – no latviski runājošiem, 3,4% – no krieviski runājošiem), un Zaļo un Zemnieku savienība (3,5% no visiem respondentiem, 4,5% – no latviski runājošiem, 2,1% – no krieviski runājošiem).

Bet neizlēmušo īpatsvars abās grupās ir līdzīgs – 23,4% no latviski runājošiem,  29,7% – no krieviski runājošiem, un kopumā – 26%

Respondentu izvēle, atkarība no valodas, kādā tiek runāts ģimenē

 

Turklāt monolingvāls nav arī Nacionālās apvienības/Latvijas Reģionu apvienības un Latvijas Krievu savienības elektorāts. 94% NA/LRA atbalstītāju paziņoja, ka mājās runā latviski, bet 4% – krieviski, savukārt no LKS atbalstītājiem 4% runā latviski un 96% – krieviski.  

Divu koalīcijas partiju – Jaunās konservatīvās partijas un “Jaunās vienotības” – vēlētāju vidū mājās krieviski runā aptuveni katrs desmitais respondents, līdzīgs rezultāts arī “Attīstībai/Par!”/”Progresīvo sarakstam” – 11,6%, bet no tiem, kuri devuši priekšroku “Saskaņai”, 15,7% paziņoja SKDS, ka mājās runā latviski. GKR un ZZS atbalstītāju rindās trīs ceturtdaļas mājās sarunājas latviski, bet ceturtdaļa – krieviski.  

Respondenti, kurus piesaistīja partijas, pēc valodas, kurā sarunājas mājās

Respondentu, kurus piesaistīja partijas, īpatsvars pēc vecuma grupām, %

SKDS aptauja parādīja arī, cik nopietni atšķiras rīdzinieku izvēles dažādās vecuma grupās. Divi populārākie saraksti praktiski monopolizējuši visjaunāko vēlētāju – vecumā no 18 līdz 24 gadiem – balsis.

“Attīstībai/Par!”/”Progresīvo” sarakstu atbalstīja 34,3% šīs grupas respondentu (neatkarīgi no valodas), “Saskaņu” – 11,4%. Trešais labākais rezultāts jauniešu grupā ir “Jaunajai Vienotībai” – 7,9%.

Neviens cits saraksts nespēja ieinteresēt pat 5% no šīs respondentu grupas, lai gan tajā neizlēmušo vēlētāju īpatsvars  –23,3% – būtiski neatšķiras no šī rādītāja kopumā.  

Aina kļūst izteiktāka, ja izslēdz tos respondentus, kuriem bija grūti atbildēt vai kuri paziņoja, ka negrasās balsot. Vecuma grupā no 18 līdz 24 gadiem no aptaujas dalībniekiem, kuri savu izvēli jau izdarījuši un kuri mājās runā latviski, “Attīstības/Par!”/”Progresīvo” sarakstu nosauca  69,8%, un gandrīz tikpat (68,4%) krieviski runājošo jauniešu nosauca “Saskaņu”.

Partiju piesaistīto respondentu īpatsvars atkarībā no vecuma grupas, %

Mājās sarunājas latviski

Mājās sarunājas krieviski

To respondentu vecuma struktūra, kuri nosaukuši sarakstu, %

Vēlēšanu rezultāti

Provizoriskie rezultāti, CVK dati no 156 iecirkņiem no 156

Dati: CVK. Atjaunots: 30.08. 10:11

Provizoriskais mandātu sadalījums

Neoficiālie aprēķini, balstoties uz provizoriskajiem CVK datiem no 156 iecirkņiem no 156

Dati: CVK. Atjaunots: 30.08. 10:11

18 vietas Attīstībai/Par!, "PROGRESĪVIE"
12 vietas "Saskaņa" sociāldemokrātiskā partija
10 vietas Jaunā VIENOTĪBA
7 vietas Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK", Latvijas Reģionu Apvienība
5 vietas Partija "Gods kalpot Rīgai"
4 vietas Jaunā konservatīvā partija
4 vietas "Latvijas Krievu savienība"
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti