Dienas notikumu apskats

Amerika vietā virza Burovu

Dienas notikumu apskats

Atsevišķās Stradiņa slimnīcas nodaļās nepiemēroti apstākļi

Partijas piekrīt «Jaunās Vienotības» piedāvājumam par koalīciju bez ZZS un "Saskaņas"

Partijas konceptuāli atbalsta Kariņa valdības piedāvājumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 5 mēnešiem.

Četras partijas – Jaunā konservatīvā partija (JKP), "KPV LV", "Attīstībai/Par!" un Nacionālā apvienība (NA) – konceptuāli atbalsta «Jaunās Vienotības» piedāvājumu par piecu partiju koalīciju bez Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) un «Saskaņas». Krišjānis Kariņš katrai partijai sola vienādu posteņu skaitu. Turklāt NA piedāvā veidot jaunu – īpašu uzdevumu demogrāfijas lietās – ministra vietu.

"Jaunās Vienotības" piedāvātais atbildības jomu sadalījums:

• "Jaunā Vienotība": premjers, ārlietas un finanses

• "Attīstībai/Par!": vides aizsardzība un reģionālā attīstība, veselība un aizsardzība

• Jaunā konservatīvā partija: satiksme, izglītība un zinātne, tieslietas

• "KPV LV": iekšlietas, ekonomika un labklājība

• Nacionālā apvienība: kultūra, zemkopība un īpašu uzdevumu ministrs demogrāfijas jautājumos

"Jaunās Vienotības" premjera amata kandidāts Kariņš pretrunu gludināšanai piedāvā piecu partiju valdību. Tādējādi koalīcijā būtu 66 Saeimas deputāti. Katram politiskajam spēkam tiktu pa trim posteņiem. Kariņa valdībā līdzšinējā viena vietā strādātu divi premjera biedri – «Attīstībai/Par!» aizsardzības ministrs un JKP tieslietu ministrs.

"Mēs dodam ļoti skaidru signālu uz āru, arī tai skaitā starptautiski, ka šai valdībai ir ļoti svarīga drošība un tiesiskums, cīņa pret korupciju un tā tālāk. (..) Ar īpašo uzdevumu ministru demogrāfijas jautājumos mēs pievēršam uzmanību īpaši iekšzemē, mājās, ka demogrāfijas jautājums ir valdības izaicinājums," teica Kariņš.

Partijas kopumā ar atbildības jomu sadalījumu ir apmierinātas.

  • "Jaunajai Vienotībai" valdībā bez premjera būtu arī finanšu, kā arī ārlietu ministra amats, kurā darbu varētu turpināt Edgars Rinkēvičs. Finanšu ministra amatam "Jaunā Vienotība" apspriež Jāņa Reira, Arvila Ašeradena vai bezpartijiskās Sandas Liepiņas kandidatūru.
  • JKP: tieslietu ministram amatam apsver Jāņa Bordāna, satiksmes ministra – Tāļa Linkaita, bet izglītības un zinātnes ministra amatam - Anitas Muižnieces kandidatūru.
  • "Attīstības/Par!" politiķim Artim Pabrikam piedāvāts uzņemties aizsardzības ministra amatu, Jurim Pūcem - vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra amatu, bet Ilzei Viņķelei – veselības ministra amatu.

  • "KPV LV" politiķim Ralfam Nemiro piedāvāts iekšlietu ministra amats, Didzim Šmitam – eknomikas ministra, bet Robertam Spručam labklājības ministra amats.

  • Bet NA varētu būt atbildīga par Kultūras ministriju – portfelis būtu Dacei Melbārdei, Zemkopības ministriju, ko vadītu Kaspars Gerhards. Īpašo uzdevumu ministra demogrāfijas jautājumos amatu plānots uzticēt Imantam Parādniekam, kas divus Saeimas sasaukumus vadījis demogrāfijas apakškomisiju parlamentā.  

"Es savu lomu demogrāfijas jautājumu risināšanā esmu redzējis pēdējos astoņus gadus, un arī esmu gana daudz gan pats personīgi, gan Nacionālā apvienība panākusi," teica Parādnieks, norādot, tas gan ir sarunu jautājums – atstāt demogrāfijas jautājumus labklājības ministra ziņā vai arī veidot atsevišķu ministra amata posteni. 

Arī citas partijas Kariņa piedāvājumam piekrīt.

«Attīstībai/Par!» frakcijas priekšsēdētājs Daniels Pavļuts sacīja: "Mēs domājam, ka mēs varam ar to iet uz priekšu. Uzskatu, ka Kariņa kungs ir izdarījis labu darbu.

Man, godīgi sakot, gribas cerēt, ka iepriekš paustās cerības, ka zem Ziemassvētku eglītes varētu atrast valdības projektu vismaz, ja ne gatavu valdību, ka tas varētu piepildīties."

Kariņu atbalsta arī "KPV LV" līderis Artuss Kaimiņš, kas pirms vēlēšanām gan solīja ministriju skaitu samazināt. Tagad Kaimiņš grib redzēt potenciālo ministru vārdus, kā arī vairāk posteņu sev.

"[Bet] mēs atbalstīsim šo priekšlikumu, kas ir izteikts no Kariņa kunga. Spieķos nekādus kokus nemetīsim un ļausim Kariņa kungam izveidot šo valdību."

JKP deputāts Jānis Bordāns, kam pirmajam neizdevās izveidot valdību, Kariņa piedāvājumu sauc par ļoti tuvu viņējam. "Es domāju, ka tas ir labs sākums sarunām. Mums ir nianses, ko mēs gribētu apspriest, bet es domāju, ka tuvāko dienu laikā satiksimies, izrunāsim. Izsakoties Saeimas kategorijās, pirmajā lasījumā mēs to atbalstām un ir pieņemts."

Savukārt aiz JKP novilktajām sarkanajām līnijām palikušie «zaļzemnieki» būšot spēcīga opozīcija. «Zaļo» līderis Armands Krauze sola atmaskot partiju pirmsvēlēšanu melus.

Par valdības veidošanas gaitu partijas turpinās spriest trešdien, kad Kariņš atgriezīsies no pamatdarba Eiropas Parlamentā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti