Par mēnesi pagarināta VID ģenerāldirektores Jaunzemes disciplinārlietas pārbaude

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Par mēnesi pagarināta Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektores Ievas Jaunzemes disciplinārlietas pārbaude. Tas nozīmē, ka, iespējams, šis būs viens no jautājumiem, kuru nāksies atrisināt nākamajam finanšu ministram.

Par mēnesi pagarināta VID ģenerāldirektores Jaunzemes disciplinārlietas pārbaude
00:00 / 03:42
Lejuplādēt

Finanšu ministrijas (FM) pārstāvis Aleksis Jarockis skaidroja, ka Jaunzemes dienesta pārbaudes termiņš par mēnesi pagarināts, lai rūpīgi pārbaudītu visus faktus.

"Likums paredz disciplinārlietu pagarināt līdz pusgadam. Patlaban termiņš ir pagarināts par vienu mēnesi, jo komisijai ir nepieciešams ļoti rūpīgi pārbaudīt visus faktus, jo šī nav dienesta pārbaude, bet disciplinārās izmeklēšanas komisija, līdz ar to rūpīgi ir jāpārbauda visus faktus, lai komisija varētu pieņemt lēmumu," skaidroja FM pārstāvis.

Uz jautājumu, vai disciplinārlieta papildināta ar kādiem jauniem pārkāpumiem, kuri jāizmeklē, Jarockis atbildēja: "Par ko finanšu ministrs [Jānis Reirs] bija ierosinājis disciplinārlietu, par to arī tiek veikta pārbaude."

Plašākus komentārus Latvijas Radio nesniedza arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) un Tieslietu ministrija, kas darbojas disciplinārlietas komisijā. Vien norādīja, ka VID ģenerāldirektores Jaunzemes dienesta pārbaude turpinās. Komisiju vada FM Administrācijas vadītāja Ieva Braunfelde. 

VID ģenerāldirektore Jaunzeme atklāja, ka dienu pirms disciplinārlietas pārbaudes beigām saņēmusi ziņu, ka tā pagarināta vēl par mēnesi.

"Šobrīd nekādi papildu paskaidrojumi nav prasīti. Tajā brīdī, kad izmeklēšanu pagarināja, tad viss jau bija iesniegts. Pirmdien es saņēmu vēstuli no komisijas vadītājas Ievas Braunfeldes, kura mani informēja, ka šonedēļ notiks komisijas sēde. Konkrēta diena netika pausta. Pēc tās saņemšu vēl kādu informāciju. Jārēķinās, ka ir pagājis mēnesis un nedēļa. Pēc tā, kādu informāciju esmu sniegusi, tad dokumentu mape nav ļoti bieza – runa ir par diviem iekšējā audita ieteikumiem un vienu manu publisko izteikumu," sacīja Jaunzeme.

Viņa pauda, ka jau ir izsmēlusi visu, kas viņai sakāms par šiem diviem iekšējā audita ieteikumiem. "Man tiešām vairs nebūtu ko piebilst, lai tas neizskatītos pēc laika vilkšanas." Jaunzeme arī atgādināja, ka viņai jau reiz ir bijusi dienesta pārbaude un toreiz tā ilga trīs mēnešus.

Publisko tiesību institūta direktors Arvīds Dravnieks uzsvēra, ka, lai izvērtētu konkrēto disciplinārlietu, viņam nepieciešams aplūkot pārbaudes dokumentus, kas nav publiski pieejami.

"Iepazinos ar to, kas līdz šim ir publicēts, un var rasties iespaids, ka te ir personiskā ieinteresētība, šķietama interešu sadursme. Pirmais, kas, manuprāt, ir aplami: ministram nav jāpieņem šāda veida lēmumi.

Ja kāds saka, ka tas ir juridiski noteikts, tad tas vienkārši ir aplams regulējums. Steidzamie lēmumi būtu jāpieņem nozares vadošai iestādei. Parasti tas ir ministrijas valsts sekretārs," vērtēja Dravnieks.

Faktu vērtētājam, pēc Dravnieka teiktā, būtu jābūt ārpus FM. Piemēram, Valsts kancelejā. Uz jautājumu, cik ilgi šī disciplinārlieta ilgs, Dravnieks pauda:

"Es teiktu, ka tas ir atkarīgs no nākamā finanšu ministra. Jebkurai pārbaudei, pat ja tā ir sarežģīta, var novirzīt vairāk resursu, paveikt to ātrāk, un jebkuru vienkāršu pārbaudi var arī novilcināt, jo tā nav prioritāte un tam nav laika. Es domāju, ka tik augstas amatpersonas "turēt gaisā" nesaprotamā stāvoklī ilgi nav pareizi."

Dravnieks sprieda, ka šis būs viens no jautājumiem, kuru nākamajam finanšu ministram nāksies atrisināt pēc iespējas ātrāk.

KONTEKSTS:

Finanšu ministrs Jānis Reirs ("Jaunā Vienotība") septembra beigās izdeva rīkojumu par disciplinārlietas ierosināšanu un VID ģenerāldirektores Jaunzemes atstādināšanu. Uz pārbaudes laiku atstādināts arī VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktors Kaspars Podiņš. FM skaidroja, ka rīkojums ir izdots gan uz dienesta pārbaudes ziņojuma pamata, gan reaģējot uz nesenajām KNAB aizturēšanām.

No amata atstādinātā Jaunzeme ir pārliecināta, ka atgriezīsies VID ģenerāldirektores amatā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti