Par ko balsot? Uzzini, kādi būs kandidātu pirmie darbi Saeimā un ko grib panākt 4 gados

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pirms 14. Saeimas vēlēšanām partiju programmās atrodami gan skaidri mērķi, gan deklaratīvi saukļi. Bet programmas neatklāj, ko tieši konkrētie deputāta amata kandidāti grib izdarīt Saeimā. LSM.lv kandidātiem jautāja, kāda būs viņu kā deputātu pirmā iniciatīva, kādiem mērķiem būs jābūt sasniegtiem pēc četriem gadiem, lai viņi būtu gandarīti par Saeimā paveikto, un ko viņi grib mainīt politiskajā kultūrā, lai sabiedrības uzticēšanās Saeimai pieaugtu.

Ar atbildēm var iepazīties portālā LSM.lv 14. Saeimas vēlēšanu sadaļā, izvēloties jūs interesējošo partiju un apskatot, vai kandidātu sarakstā kolonnā "Ko domā kandidāts" ir atbildes uz jautājumiem (zaļā krāsā – atbildēts, pelēkā – nav atbildēts). Nospiežot uz kandidāta vārda, atvērsies viņa profils ar pamatinformāciju un atbildēm uz jautājumiem, ja tās ir sniegtas.

Visiem 19 sarakstiem ir izveidota pieeja sava politiskā spēka profilam, kur deputāti kandidāti var atbildēt uz trīs jautājumiem.

Iespēju atbildēt izmantoja ne visi saraksti un ne visi kandidāti, bet, piemēram, pašreizējais premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") pauda, ka svarīgākais uzdevums nākamo četru gadu laikā "padarīt mūsu Latviju stiprāku un saliedētāku: ekonomiski, militāri, politiski".

Viens no Zaļo un Zemnieku savienības līderiem Uldis Augulis, piemēram, kā savu pirmo iniciatīvu Saeimā minēja ceļu, sabiedriskā transporta pārvadājumu sakārtošanu, elektrības, pārtikas, zāļu cenu kāpuma mazināšanu un citu.

Vienas no partijas "Tautas kalpi Latvijai" saraksta līderiem Kristīnes Lindenblates pirmās iniciatīvas būtu "samazināt PVN, algu aplikt ar nodokļiem, sākot no 1000 eiro", jaunos uzņēmējus atbrīvot no nodokļiem pirmos divus gadus u.c.

Partijas "Stabilitātei!" līderis Aleksejs Rosļikovs būtu gandarīts, ja pēc četriem gadiem energoresursi būtu "pieejami visiem Latvijas iedzīvotājiem neatkarīgi no ražotāja un valsts-piegādātājas".

Savukārt, piemēram, Nacionālās apvienības premjera amata kandidāts Uģis Mitrevics vispirms plāno "izvērtēt gaidāmajā apkures sezonā piedāvātos valsts un pašvaldību atbalstus iedzīvotājiem un pārliecināties, ka šis atbalsts ir pietiekošs visām sabiedrības grupām, kam tas ir nepieciešams, īpaši maznodrošinātajiem iedzīvotājiem".

Viena no partijas "Latvija pirmajā vietā" saraksta līderiem Ramona Petraviča vispirms vēlas "izveidot Saeimas izmeklēšanas komisiju saistībā ar Covid-19 pandēmijas apkarošanu: par ierobežojumu samērību, vakcināciju, represijām, uzņēmējdarbības graušanu, budžeta līdzekļu izšķērdēšanu", lai iegūtu pierādījumus amatpersonu saukšanai pie atbildības.

"Konservatīvo" premjera amata kandidāts Jānis Bordāns pauda, ka viņš vispirms vēlas "ieviest stingru kārtību enerģētikas nozarē, kuru gadiem ilgi lobējuši un konsultējuši no Krievijas finansiāli atkarīgi, "nozares speciālisti". [..] Jānodrošina taisnīga energoresursu cena, bez korupcijas komponentes".

Bet "Progresīvo" premjera amata kandidāts Kaspars Briškens būtu gandarīts, ja pēc četriem gadiem būtu "iedarbināta jauna, eksportā un pārnozaru misijās balstīta industriālā un inovāciju politika", būtu vismaz 1500MW papildu jauda no jaunu AER [atjaunojamo energoresursu]  elektroenerģijas un siltumenerģijas ražošanas, un samazinājusies ienākumu nevienlīdzība.

"Attīstībai/Par!" premjera amata kandidāts Artis Pabriks norādīja, ka viņš būtu gandarīts, ja pēc četriem gadiem būtu "ieviests valsts aizsardzības dienests, nodrošināta enerģētiskā neatkarība, nostiprināta valstiski koordinēta drošība un civilā aizsardzība visos līmeņos, attīstīta Latvijas militārā industrija".

Viens no "Apvienotā saraksta" līderiem Māris Kučinskis būtu gandarīts, ja pēc četriem gadiem būtu "stiprināta ārējā un iekšējā drošība; ieviesta visaptverošā aizsardzības un saprotama civilās aizsardzības sistēma; ekonomiskie rādītāji tuvotos Lietuvai un Igaunijai; būtu uzņēmējiem labvēlīga investīciju vide; mērķos balstīts valsts pārvaldes darbs".

Ar pilniem šo un citu deputāta amata kandidātu atbildēm var iepazīties LSM.lv vēlēšanu sadaļā, apakšsadaļa "Kandidāti".

Savukārt "Partiju šķirotavā" var atrast politisko spēku, kura uzskati un nostāja visvairāk sakrīt ar Tavām domām, atbildot uz "Ašās partiju šķirotavas" jautājumiem vai izvēloties plašāku "Šķirotavu+", kurā varēs ieraudzīt arī, kā izskatītos Taviem uzskatiem vistuvākais Ministru kabinets.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti