Noraida vairāk nekā 10 000 pilsoņu parakstīto Kopdzīves likuma iniciatīvu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem un 2 mēnešiem.

Saeima ceturtdien, 15. martā, Saeima noraidījusi vairāk nekā 10 000 Latvijas pilsoņu parakstīto iniciatīvu par Kopdzīves likuma radīšanu.

Par Kopdzīves likumu:

Pašlaik, piemēram, partneris, kura nelaulātais dzīvesbiedrs cietis negadījumā, nedrīkst pieņemt nepieciešamos medicīniskos lēmumus sava dzīvesbiedra vietā.
Nelaulāts dzīvesbiedrs nesaņem sava partnera kopšanas tiesības invaliditātes gadījumā.
Nelaulāti dzīvesbiedri nesaņem nodokļu atvieglojumus, nevar mantot, nesaņem atbalstu no valsts vai pašvaldības dzīvesbiedra bojāejas gadījumā.

Kopdzīves likums paredz šis un citas problēmas. Kopdzīves likuma projekts ir izstrādāts pēc Igaunijā pieņemtā Kopdzīves likuma parauga. Tas paredz iespēju nelaulātiem pāriem iespēju pie notāra reģistrēt savu kopdzīvi, kas nodrošinās atbilstošas civilas un administratīvās tiesībās.

Papildus tam Kopdzīves likumprojekta iniciatīvā iestrādāts mehānisms, kas paredz arī faktiskā kopdzīvē dzīvojošu pāru tiesības uz valsts aizsardzību.

Jau iepriekš Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija bija rekomendējusi noraidīt šo iniciatīvu. Ceturtdien parlaments šo lēmumu atbalstīja – 48 deputāti komisijas lēmumu atbalstīja, 18 bija pret, četri atturējās, bet 12 deputāti balsojumā nepiedalījās.

Kopdzīves likuma ieceri atbalstīja “Vienotības” un “Saskaņas” deputāti, kaut arī vairāki abu partiju politiķi izvēlējās nebalsot vai atturēties.

Iniciatīvu bija parakstījuši 10 139 Latvijas pilsoņu. Iniciatīvā bija norādīts, ka valsts šobrīd nepārstāv nelaulātus pārus. Piemēram, ja kāds no partneriem cieš satiksmes negadījumā, tad nelaulātais partneris nedrīkst pieņemt lēmumus, kas saistīti ar dzīvesbiedra ārstēšanu. Iniciatīvas autori norādīja, ka līdz ar šādu iniciatīvu tiktu nodrošināta vienlīdzība starp laulātiem un nelaulātiem pāriem.

KONTEKSTS: 

Kopdzīves likuma iniciatīva tika iesniegta Saeimā. Pašlaik nelaulāti partneri nav aizsargāti tādās dzīves situācijās kā, piemēram, dzīvesbiedra nāves vai nelaimes gadījumā, un iniciatīvas autori vēlas to mainīt.

Saeimas frakcijas līdz šim nav paudušas atbalstu šai iniciatīvai. Iepriekš Saeimas Juridiskajai komisijai tika iesniegts Veiko Spolīša priekšlikums, kas paredz ieviest jaunu civiltiesisku institūtu - "partnerību". Taču Saeimas komisijā šī iecere tika noraidīta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti