Panorāma

150 gadu Dziesmu svētkiem Igaunijā

Panorāma

Ogrēnieši: Vējonis bija tautai tuvu

No 1. jūlija mainītas notāru takses

No 1. jūlija laulības līguma slēgšanai un parakstu apliecināšanai palielinājusies takse

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Lai mūsu valstī izdotu dokumentu, piemēram, augstskolas diplomu, apstiprinātu un tas iegūtu juridisku spēku arī citā valstī, līdz šim bija jādodas uz Ārlietu ministriju. Tagad šis pakalpojums - dēvēts par "apostille" - nodots notāru rokās, ieviešot jaunu taksi. Brīdis izmantots arī, lai atjaunotu citu notāru pakalpojumu apmaksu. Piemēram, cilvēkiem, kas slēgs darījumus vairāku tūkstošu eiro apmērā, notāra pakalpojumi izmaksās lētāk. Savukārt dažiem pakalpojumiem, piemēram, laulības līgumu slēgšanai un parakstu apliecināšanai, takse palielināsies.

Tieši papildu izmaksu dēļ, kas rodas slēdzot līgumu pie notāra, nereti cilvēki izvēlas līgumus rakstīt paši vai slēgt kādos kaktu kantoros. Taču tādējādi var iekulties nepatikšanās, ja līgums nav abām pusēm vienādi izdevīgs.

"Pie notāra taisīts darījums ļauj notāram gūt pārliecību par pušu nolūkiem, darījuma ekonomisko būtību, lai puses jūtas pārliecinātas un drošas, ka darījums atbilst viņu interesēm un patiesajām vēlmēm, kas ne vienmēr ir iespējams privātā kārtā taisītā darījumā," pauda Tieslietu ministrijas tiesu sistēmas politiskā departamenta direktore Inita Ilgaža.

Iepriekšējo gadu pieredze likusi notāriem pārskatīt darījumu taisīšanas takses, lielā daļā gadījumu to samazinot. Piemēram, slēdzot darījumu 55 tūkstošu eiro apmērā, pagājušajā nedēļā notāra atalgojums būtu bijis 405 eiro, tagad tas samazināsies līdz 288 eiro. Jauna maksa noteikta saistībā ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likuma prasībām. Proti, notāram jāveic klienta, īpaši ārvalstnieka, un viņas naudas līdzekļu izcelsmes pārbaude, pat ja darījums pēcāk nenotiek.

"Notāram ir visas iespējas, tiesības un pienākums veikt šo pārbaudi, un noteikumi paredz viņam tiesības prasīt par ieguldīto laiku atbilstošu amata atlīdzību," teica Ilgaža.

Savukārt Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētājs Jānis Skrastiņš norādīja, ka gadījumā, ja atklātos, ka ir kaut kādi riski, darījums būtu jāatsaka un nedēļas darbs kļūtu veltīgs. "Tāpēc šobrīd ir ieviesta šāda jauna takse," skaidroja Skrastiņš.

Dažās jomās, kas nav mainītas daudzus gadus, notāra takse pieaugusi vairākkārt. Piemēram, laulības līguma sastādīšana, kas kļūstot arvien darbietilpīgāka un sarežģītāka, līdz šim maksāja nedaudz virs 28 eiro, tagad tie būs 80 eiro. Takses pieaugums paredzēts arī tulkojumiem.

"Šobrīd sezonas karstumā visi absolventi steidz tulkot diplomus, tulkot atestātus, tas tāds nepatīkams pārsteigums, jo cena paaugstināta diezgan ievērojami. Tas, ko mēs darām, visus savus klientus brīdinām, skaidrojam lietas būtību, lietas apstākļus, tas, ar ko klientam jārēķinās, ka šie pakalpojumi maksās dārgāk," pauda tulkošanas izņēmuma “Skrivanek” direktors Vasilijs Ragačevičs.

Līdz šim notāri apstiprināja tulka parakstu uz iztulkotā dokumenta un tas maksāja 2 eiro un 35 centus. Tagad paraksta īstuma apliecināšana maksās 11 eiro. Tulkošanas birojiem, kam šāds notāru pakalpojums nepieciešams ikdienā, šis izmaksu kāpums šķiet neadekvāti liels, savukārt Notāru padome saka – Latvijā būtu nepieciešams izveidot zvērinātu tulku institūciju un tad notāru pakalpojumi šajā nozarē vairs nebūtu vajadzīgi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti