NATO centrs Rīgā mudina apzīmējuma «Islāma valsts» vietā lietot «Daīš»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Lai neradītu priekšstatu, ka teroristiskais grupējums, kas devi dēvē par “Islāma valsti”, ir valstisks veidojums, NATO stratēģiskās komunikācijas izcilības centra  vadītājs Jānis Sārts mudina šī grupējuma apzīmēšanai izmantot vārdu “Daīš”.

Intervijā Latvijas Radio raidījumā “7 dienas Eiropā” Sārts skaidro, ka apzināti teroristisko grupējumu apzīmē ar vārdu “Daīš”, ne “Islāma valsts”. Centrs teju gadu pētījis šīs organizācijas darbību informācijas laukā un tuvākajās nedēļās sola publiskot pētījumu.

“Un tas ir daļa no tā, kādēļ viņi kļuvuši tik veiksmīgi iepretim citām teroristu organizācijām, ka viņi parādīja ambīciju – mēs nebūsim tikai parasta teroristu organizācija, mēs veidosim valsti,” skaidro Sārts.

Šī grupējuma pretinieki reģionā izmanto apzīmējumu “Daīš”, ko pats grupējums nelieto.

“Līdz ar to apzināti aicinām visus izvairīties viņus saukt par “Islāma valsts”, jo tas ir tas, ko viņi grib, lai priekšostas ar laiku kļūst par realitāti, lai gan viņi ne tuvu nav nekāda valsts, bet teroristiska organizācija,” norāda Sārts.

Arī bijušais Satversmes aizsardzības biroja vadītājs Jānis Kažociņš intervijā LTV raidījumā „Rīta Panorāma” norādīja, ka vajadzētu beigt „Daīš” īstenoto propagandu – šīs organizācijas dēvēšanu par „Islāma valsti”.

„Vajadzētu viņus saukt par „Daīš” – tas ir arābu vārds šai organizācijai. Tas [nosaukums „Islāma valsts”] viņiem dod kaut kādu perspektīvu, kas viņiem līdz šim nav bijusi, kaut kādu jēgu dzīvei. Tāpēc radikalizācija mēdz būt tieši otrajā un trešajā paaudzē,” teica Kažociņš.

Viņš norādīja - ja paklausās ASV prezidenta Baraka Obama un valsts sekretāra Džona Kerija izteikumus, tad viņi šo organizāciju dēvē par „Daīš”. „”Islāma valsts” – tas ir ārkārtīgi svarīgs jēdziens tieši viņiem, jo ar to viņi parāda, ka viņi ir kaut kas, ka viņi ir valsts, - bet viņi nav nekas,” uzskata Kažociņš.

Turklāt grupējuma iekšienē aizliegts lietot vārdu „Daīš”, norāda Kažociņš, piebilstot: „Mums nevajag palīdzēt viņu propagandai."

Citādāku uzskatu gan intervijā LTV raidījumā „Rīta Panorāma” pauda Latvijas Universitātes Āzijas studiju profesors Leons Taivāns: „”Islāma valsts” ir reāla valsts, un to veido tur dzīvojošo sunnītu, arābu vairākums. Tā ir teritorija, kur gadu tūkstošos ir norisinājušās lielas nežēlības, kas ir Bībelē aprakstītas. Sadama Huseina vēsturi mēs atceramies ar viņa briesmīgajām nežēlībām. Tas ir ļoti bīstams pretinieks."

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti