Panorāma

Kustība "Par!" sadarbību ar "Latvijas attīstībai" turpinās

Panorāma

Panorāma

I. Mūrniece: Ukraiņi ar Krieviju kompromisus nepieļaus

Mūrniece pēc vizītes Kijivā: Ukraiņi nepieļaus kompromisus ar Krieviju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 2 mēnešiem.

Ukraina nepieļaus kompromisus ar Krieviju, bet karu cer izbeigt ātri. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis jau tagad plāno savas valsts atjaunošanu. Tā pauda Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība), kura atgriezusies no vizītes Kijivā. Tur Baltijas valstu parlamentu spīkeri tikās ar Ukrainas vadošajām amatpersonām.

LTV: Lai šādā brīdī, kad notiek karš, dotos uz Ukrainu, protams, ka vajadzīga drosme. Jūs aizbraucāt un paudāt savu solidaritāti. Kam bija šī ideja?

Ināra Mūrniece: Mēs, trīs Baltijas valstu parlamentu priekšsēdētāji, saņēmām Ukrainas Augstākās Radas priekšsēdētāja Ruslana Stefančuka ielūgumu. Lēmums tika pieņemts, un tas bija vienbalsīgs.

Mēs saņēmām uzaicinājumu doties uz Kijivu tad, kad tur notiek parlamenta sēde, lai būtu simboliski.

Un iedomājieties – 30 kilometrus no Kijevas bija kara zona. Parlaments sanāca, lai strādātu. Tur jau ir tā patiesā demokrātija!

Sanākt kopā parlamentam strādāt, neraugoties uz to, ka turpat blakus šauj, arī atskan šāvienu troksnis. Viņi ir ļoti koncentrējušies darbam. Darbadienu vai to darba cēlienu sāk ar Ukrainas himnu. To jums vajadzētu redzēt, kā viņi dzied Ukrainas himnu. Ukrainas himnas vārdi ir: gan savu dvēseli, gan savu miesu mēs atdosim par Ukrainu. Un kādas viņiem ir acis! Un kā viņi dzied! Ar pilnīgu atdošanos, ar pilnīgu, simtprocentīgu gatavību rīkoties.

Kas bija tas pats svarīgākais, ko ukraiņi jums teica?

Vispirms viņi gribēja mūsu klātieni, jo tā ir simboliska. Viņi raudzījās kā uz tādu ļoti simbolisku soli, jo mēs bijām pirmie Eiropas, ne tikai Eiropas, pirmie pasaules parlamentu priekšsēdētāji, kas ieradās oficiālā vizītē pēc tam, kad bija sācies pilna mēroga karš Ukrainā.

Ko viņi lūdza šīs tikšanās laikā – gan Augstākās Radas priekšsēdētājs, gan parlamentārieši, gan premjerministrs, gan prezidents Zelenska kungs lūdza: palīdziet, lai Eiropa un Eiropas Savienība saprastu un sniegtu paātrinātu atbalstu Ukrainas dalībai Eiropas Savienībā.

Kad, jūsuprāt, ņemot vērā reālpolitiku, Ukraina varētu saņemt šo uzaicinājumu iestāties Eiropas Savienībā?

To ir ļoti grūti prognozēt, es neņemtos to prognozēt. Bet ir tāds ļoti, ļoti optimistisks scenārijs, par ko runā, ka tie būtu mēneši pirms šāda lēmuma. Mēs redzēsim, vai tas ir iespējams vai ne, bet daudz kas atkarīgs arī no valstu labās gribas.

Ir viens vēstījums, ko ukraiņi, Ukrainas prezidents un pat jebkurš cilvēks, ar kuru arī mēs kā žurnālisti runājam, piemin gandrīz jebkurā sarunā – lūgumu par to, lai NATO slēdz gaisa telpu, lai neļautu viņus bombardēt. Vai šo lūgumu arī jums izteica Ukrainas prezidents?

Šobrīd viņi laikam ir sapratuši, ka tas droši vien neīstenosies, tāpēc viņi prasa ieročus, lai to izdarītu. Viņu lūgums ir: dodiet mums ieročus. Jo ātrāk, jo labāk; jo vairāk, jo labāk. (..) Tad debesis slēgt – tas ir arī viņu pašu rokās.

Vai Latvija var vēl piegādāt pretgaisa aizsardzības ieročus Ukrainai? Vai mēs to varam darīt papildus tam, ko jau esam devuši?

Ir vēl preču saraksts. Bet mēs to lieliski saprotam... Šis lūgums tiks nodots aizsardzības ministram.

Jūs runājāt arī par to, kā pārtraukt karu pēc iespējas ātrāk?

Ziniet, patiesību sakot, karu var pārtraukt viens cilvēks vienā brīdī, bet līdz šim tas tā nav noticis. Jā, notiek sarunas.

Un man neradās iespaids, ka Ukrainas puse vai Ukrainas pārstāvji, ar kuriem man bija gods tikties, liktu ļoti lielas cerības uz šo sarunu ātru un tādu pozitīvu iznākumu.

Viņi ir noskaņoti cīnīties. Un viņi ir noskaņoti karā uzvarēt. Viņi zina, ka šajā karā uzvarēs. Tāpēc viņi lūdz ieročus, lai pēc iespējas ātrāk beigtu.

Vai viņiem arī ir kaut kādi apsvērumi, cik ātri šo karu var uzvarēt, ja viņiem ir tie ieroči?

Bet tas jau ir atkarīgs arī no tā, cik daudz vēl papildus ir, kāda veida. Viņi uz to neraugās kā uz karu, kas ilgtu gadus. Viņi raugās uz karu, kas beigtos pārskatāmā, diezgan īsā nākotnē ar nosacījumu, ka viņiem ir ieroči un viņi to var izdarīt ātri un efektīvi.

Ar kompromisu viņi nesamierināsies, un kompromiss arī nebūs panākams. Tas ir pilnīgi jūtams, jau runājot ar cilvēkiem. Nu, kaut vai ieejot Ukrainas parlamenta sēžu zālē – nu, tur kompromiss netiek pieņemts. Viņi ir pārliecināti par savu taisnību. Un tā jau arī ir.

Paldies jums par sarunu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti